Published On: 26 Mars, 2016

LDK nuk përjashton mundësinë e koalicionit me Vetëvendosjen

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sali Asllanaj, i ka bërë thirrje opozitës të kthehet në Kuvend.

Në këtë intervistë për “Epokën e re” ai ka vlerësuar se është një pamje jo e këndshme në Kuvendin e Kosovës meqë po mungon debati i mirëfilltë në mes të pozitës dhe opozitës.

“I bëj apel opozitës të kthehet në Kuvend, sepse aty ka hapësirë të mjaftueshme t’i prezantojë të gjitha idetë. Natyrisht nuk është e përjashtuar edhe forma që përmes protestave të prezantohen qëllimet politike, por Kuvendi është vendi ku debatohet dhe ngërthehen argumentet e palëve të ndryshme”, ka deklaruar Asllanaj.

Ai ka thënë se pamjet e gazit lotsjellës në Kuvend dhe sulmet ndaj institucioneve shtetërore me koktej molotovi nuk janë imazhe pozitive për vendin tonë.

Sipas Asllanajt, kriza politike do të tejkalohet me sukses vetëm duke u respektuar rregullat demokratike dhe ligjet.

“Opozita e ka një synim, për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. Kjo po shndërrohet në një precedan që çdoherë pala e pakënaqur, në këtë rast humbësit e zgjedhjeve, pretendojnë zgjedhje të parakohshme. Prandaj, ky model nuk është shumë i pëlqyer, sepse krijon destabilitet të përhershëm të institucioneve të Republikës së Kosovës”, është shprehur ai, duke shtuar se kohët e fundit ka shenja të përçarjes së opozitës së bashkuar.

“Kjo është çështje e brendshme e partive opozitare, megjithatë në horizont duket një moskoordinim i proceseve të përbashkëta, sepse kohët e fundit ka pasur vendime të njëanshme të AAK-së dhe të Nismës, të cilat në njëfarë forme janë distancuar prej akteve të dhunës. Në këtë aspekt, duket një mospërputhje e koncepteve politike sepse qëllimet i kanë të njëjta, por mjetet për t’i realizuar dallojnë”, ka theksuar Asllanaj.

Ai i është kundërpërgjigjur edhe sekretarit të Vetëvendosje!-s, Dardan Molliqajt, sa i përket një koalicioni të mundshëm LDK-VV.

Asllanaj nuk e ka përjashtuar mundësinë që në të ardhmen LDK-ja të bëjë koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje. /Epoka e Re/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...