Published On: 20 Maj, 2016

LDK-ja në Gjermani në mbështetje të Donika Gërvallës!

Reagimet ndaj përjashtimit të Donika Gërvallës nga mbledhja e sotme e Këshillit Drejtues vazhdojnë. Është njëra nga nëndegët e LDK-së në Gjermani, e cila i ka dhënë mbështetje Donika Gërvallës dhe e ka kritikuar fort Isa Mustafën.

Kumtesa e plotë:

REAGIM I NËNDEGËS SË LDK-së NË BERLIN

Nëndega e LDK-së në Berlin reagon ashpër kundër vendimit të kryesisë së LDK-së në Prishtinë për të përjashtuar kryetaren e Degës së LDK-së në Gjermani, Donika Gërvalla nga mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së.

Kryetari i LDK-së z. Isa Mustafa dhe kryesia aktuale e LDK-së në Prishtinë duhet t’a kenë të qartë njëherë e përghithmonë se znj. Gërvalla është kryetare legale dhe legjitime e Degës së LDK-së në Gjermani dhe prapa saj qëndron e gjithë anëtarësia e LDK-së në Gjermani, Kosovë dhe gjithandej në diasporë.

Përjashtimi i sotëm i kryetares Gërvalla nga KP-ja e LDK-së, nënkupton përjashtimin e gjithë strukturës së LDK-së në Gjermani dhe anëtarësisë së saj në përgjithësi.

Për këtë çasje të ulët dhe përjashtuese që po e promovon çdo ditë e më shumë kryetari dhe kryesia aktuale e LDK-së në Prishtinë, padyshim që krejt në fund do t’i faturohet LDK-së si parti dhe të ardhmes së saj në veçanti.

Nëndega e LDK-së në Berlin është në mbështetje të plotë të kryetares së zgjedhur në menyrë demokratike dhe statutare, znj. Donika Gërvalla dhe është kundër sjelljeve të turpshme dhe jo demokratike të kryetarit jo-legal, jo-legjitim dhe jo-statutar, z. Isa Mustafa.

Me këtë rast, Nëndega e LDK-së në Berlin u bënë thirrje anëtarëve të Këshillit të Përgjithshem të LDK-së në Prishtinë që t’i thërrasin mendjes së shëndoshë dhe interesit të anëtarësisë dhe kësisoj të distancohen sa më parë nga këto sjellje të ulëta dhe anti-demokratike të kryetarit Mustafa kundër një femreje, intelektualeje, aktivisteje, kryetareje, dhe mbi të gjitha kundër bijës së heroit të Kosovës Jusuf Gërvalla.

Nëndega e LDK-së në Berlin mbronë dhe do të vazhdojë të jetë në mbrojtje të kryetares Gërvalla, e cila është promotore e vlerave demokratike, e fjalës së lirë dhe frymës rugoviane, ndërsa dënon ashpër ata që për interesa personale dhe klanore ndjekin frymën anti-rugoviane, përkatësisht mbyllin demokracinë dhe mbjellin autokracinë.

Për kryesinë e Nëndegës së LDK-së në Berlin
Sami Blakaj-Kryetar
Belin, 20.05.2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...