Published On: 25 Qershor, 2016

LDK-ja mund t`i thoshte Kadri Veselit dhe bandës së tij: “M`i rrofsh ko….t, shkojmë që tani në zgjedhje”

 

  • Mungesa e debatit e ndau LDK-në – Me metoda të huazuara nga partitë e krimit –2

Shkruan: IDRIZ ZEQIRAJ

Kuvendi i 8-të i LDK-së, pas humbjeve seriale të zgjedhjeve, duhej të ishte një reflektim i madh. Duhej t`i bashkonte në Kryesinë e saj të gjithë: profesor Sejdiun, akadamik Dacin, të votuarën masive – Vjosë Osmani, Familjen luftarake të LDK-së – Gecaj të Llaushës, familjet e viktimizuara për mbrojtjen e LDK-së, të demokracisë dhe të Kosovës dhe të gjithë idealistët e frymës rugoviane. Për LDK-në nuk duhet të jenë të tepërt as Sejdiu, as Daci, as Vjova me rinorët e saj dhe as Isa Mustafa me të vjetërit e tij. Por, në vend të këtij përbashkimi, ndodhi e kundërta – përjashtimi!! U bashkua edhe zyrtarisht LDD-ja e Dacit dhe Kryesia aktuale, jo vetëm që nuk dha asnjë shenjë entusiazmi e gëzimi, por, në të kundërtën, u koracua fort, që të mos dëpërtojnë kuadrotë e ish-LDD-së në strukturat partiake të LDK-së!

Për hir të së vërtetës, duhet pranuar se baza, ndoca komuna, qenë më përafruese. Ilustrojmë me shembullin në komunën e Istogut: Para zgjedhjeve lokale, disa veprimtarë të Degës të LDK-së në Gjermani, së bashku me përfaqësues të Shoqatës “Sali Çekaj” në Bavari, i bëmë një vizitë kryetarit të LDK-së, njëherit edhe kryeshef i komunës të Istogut, Haki Rugova. Veç tjerash, u shtrua edhe pyetja: “Si ka reflektua Dega e LDK-së aty me ish-anëtarët e LDD-së dhe raportet aktuale me ata”? Kryetari Rugova ishte balllart me zgjidhjen e gjetur: “Bashkimi, shkrirja e dy subjekteve u bë pas Kuvendit zgjedhor të Degës. Shfrytëzuam klauzolën e kooptimit, duke e bërë nënkryetar të Degës, ish-kryetarin e LDD-së Rifat Osmanin, si dhe dy anëtarë kryesie, të propozuar nga vetë ish-subjekti i LDD-së. Ata ndjehen të barabartë në partinë mëmë, LDK-në dhe ne jemi më të fortë sot se sa ishim dje”. Dhe, vërtet, gëzimi i zotëri Rugovës ishte i motivuar, i përligjur, sepse zgjedhjet lokale të radhës, në saje të këtij bashkimi, u fituan në raundin e parë, pra, pa balotazh. Mjerisht, kjo shkrirje e bashkëpunim pa hile nuk ndodhi gjithëkund e aq më pak në Kryesinë Qendrore të LDK-së.

Gazetari oborrtar, miku im, Xhevat Rexhaj, plasoi dy të pavërteta të mëdha: Një, Isa Mustafa bashkoi LDK-në me LDD-në dhe dy, familjet e viktimave të SHIK-ut respektohen nga Isa Mustafa!? Kryesia aktuale e LDK-së, ka zhurmuar edhe kur ka aderuar një anëtar i LDD-së në LDK-e, por e ka heshtur, madje, tërësisht, bashkimin, shkrirjen zyrtare të LDD-së në LDK-e. Në rastin e ceremonisë të bashkimit të këtyre dy subjekteve, i organizuar në Ulm të Gjermanisë, me praninë e kryetarit Daci dhe të përfaqësuesëve të Degëve në Mërgatë, organizatori Hilmi Gashi, më ka ftuar në cilësinë e gazetarit. Andaj, duke qenë në rrjedhën e mirëfilltë të këtij bashkimi, roli i Isa Mustafës ka qenë nulitet, zero. Kjo dëshmohet edhe me mospërfilljen dhe mospërfshirjen e kuadrove të LDD-së, në strukturat e LDK-së, të emërura në “Kuvendin” e 8-të të saj.

Një krahasim: Si veproi Prof. Dr. Sali Berisha me rastin e bashkimit me Partinë e re të ndarë të ish-këshilltarit të tij, Genc Pollo? Dr. Berisha e bëri Pollon nënkryetar të Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe Ministër të Arsimit. Në mandatn e dytë qeverisës, përshkak të akuzave të bëra nga opozita kundër Pollos, për nepotizëm, Berisha krijoi një ministri të re dhe Pollon e emëroi Ministër Shteti. Kuadrot tjerë të partisë së Pollos i bëri ministra, zëvendësministra, drejtorë të drejtorive të ndryshme; kandidatë për kryetarë bashkishë dhe poste të tjera, që, realisht, nuk ishin as në raport numerikë, për pozitat kaq të shumta. Dhe, brenda një kohe të shkurtër, as që merrej vesh se kush ka qenë në Partinë e re të Pollos apo në PDSH-në e Dr. Berishës. Kjo ishte politika e mençur e liderit demokrat shqipar, në saje të së cilës i gëzoi dy mandate fituese radhazi.

Pikërisht, këtë duan dhe ngulmojnë elektorati numerikë i Presidentit Rugova dhe përfaqësuesit e tij, që kasta aktuale drejtuese e LDK-së i anatemon dhe i lufton pamëshirshëm dhe marrëzisht. Po të ishte shfrytëzuar energjia 8-mujore e strukturave të LDK-së, kundër Kryetarit të Nderit të LDK-së, Fatmir Sejdiut dhe periudha 13-mujore e luftimit dhe e denigrimit e kryezonjës Donikë Gërvalla dhe bashkëmendimtarëve të saj, për të punuar dhe motivuar elektoratin masiv rugovian, LDK-ja mund t`i thoshte Kadri Veselit dhe bandës së tij: “M`i rrofsh opingat dhe koçët, shkojmë që tani në zgjedhje të parakohëshme!” Vërtet, e kemi dëgjuar edhe sekretarin e LDK-së, Ismet Beqirin, duke thënë se “jemi gadi për zgjedhje”, por, me këtë gjendje, ka depozituar dhe administruar humbjet e radhës. Kjo është e pritshme edhe për të ardhmen, mjerisht!

Përsa i përket respektimit reciprok të kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa dhe të Familjeve të viktimave të SHIK-ut, ia kujtoj mikut tim gazetar, Xhevat Rexhaj, se është ose lajthitje, nga mosdija. Por, bazuar në faktet që ai disponon, për përbërjen e këtyre delegatëve, unë besoj në gënjeshtrën e qëllimshme të tij. E vërteta është se nga 9 delegatë të Degës të LDK-së në Gjermani, për Kuvendin e 8-të të LDK-së, pesë syrësh ishin pjesëtarë të mirëfilltë të Familjeve të viktimizuara të organizatës kriminale e terroriste të SHIK-ut.

Me keqardhje, nuk është hera e parë që të tjerët duan tëpërfitojnë nga Familja Simbol dhe Institucion – Rugova. Kështu kanë vepruar edhe të tjerë nga LDK-ja e jashtë saj. Reagimi i disa miqve të kësaj Familjeje ka qenë kritik për pasardhësit e Presidentit Rugova, duke thënë: “Pse i pranojnë në shtëpi”!? Por, harrohet fakti se tradita nuk lejon mbylljen e derës, qoftë edhe për armiq. Familja Rugova duhet të lihet e qetë edhe në rastin e zënkave brenda partisë. Heronjtë e Kosovës, Jusuf Gërvalla dhe Ibrahim Rugova ishin shokë në Gjimnazin e Pejës dhe bashkantëtarë të Klubit letrar të këtij Gjimnazi. Ata ishin shokë edhe në fakultet si dhe miq në mjeshtërinë e letrave. Prandaj, Donikë Gërvalla është mike e veçantë dhe e devotshme e kësaj Familjeje, sepse i lidh e kaluara dhe e tashmja e këtyre dy Familejeve, në atdhetarizmin e dëshmuar.

Kryeministri Isa Mustafa ka përkrahjen e LDK-së, pra, edhe të atyre që kërkojnë reformimin e saj, sepse është më i përgadituri nga kryeministrat profanë pararëndës. LDK-ja është mal kuadrosh, qoftë për ta drejtuar LDK-në, qoftë qeverinë e Kosovës. Është Kadri Veseli me bandën e tij, i cili kërkon revansh, për t`ia zënë vendin Isa Mustafës. Veseli me bandën e tij arriti deri atje sa të akuzojë për paaftësi e dështim edhe dy ministrat më simpatikë, më të vyeshëm të kësaj qeverie: Avdulla Hotin e Haki Demollin, edhepse krijimii ushtrisë është çëshje e Brukselit dhe, aktualisht, nuk varet nga ministri përkatës.

Shqetësimi i reformatorëve është i bazuar, sepse kasta aktuale e LDK-së, me politikën përjashtuese, madje, në vijimësi, e ka humbur shansin dhe mundësinë, për ta aktivizuar në mbështetje e votim LDK-në e tërë. Ndërkohë, që ky elektorat rezervë i Presidentit Rugova, do të ishte i bollshëm, për ta vënë në krye, sërishmi, LDK-në. Qëllimi i luftëtarëve për reforma në LDK-e, është i pastër, fisnik dhe krejt transparent. Ndërsa politika e amulltë, e qulltë, e mefshtë, pse jo, edhe konspirative e gardës aktuale të LDK-së, është rehatia personale, gadishmëria dhe ujdia për të qenë vasalë të PDK-së; me mendësinë se humbjen në zgjedhje e kompensojmë me karrikën e përjetshme të deputetit, në saje të miratimit – Kosova me një zonë zgjedhore!

Është fakt se për vite me radhë, fushatën zgjedhore LDK-së po ia bën media pro saj, duke thënë të vërtetën, madje në shkallën sipërore, për sabotimin e luftës dhe krimet seriale, gjatë dhe pas luftës, të partive-banda majtiste, me deklarim të rrejshëm si të djathta. Por a mjafton vetëm ky angazhim mbështetës, për të fituar zgjedhjet? Sigurisht se jo. Prandaj, LDK-së i duhet një konsensus, një marrëveshje dhe ndarje të punëve për të gjithë ata që përfaqësojnë, realisht, tërë elektoratin e LDK-së.

Strukturat aktuale të partisë, duhet të jenë të ndergjegjshme, për emërimin e tyre dhe duhet të jenë të gatshme, për të bashkëpunuar me ata që u privuan për t`u provuar në një votim demokratik. Dihet se Shoqëria civile dhe mediet janë, kryesisht, leva të së majtës ekstreme, sepse ata i trashëgojnë këto që nga monizmi. Por, ato pak medie, që ia duan të mirën LDK-së dhe Kosovës, duhet të jenë të balancuara, duke shmangur përzgjedhjen e cenzurës selektive, sidomos, në dëm të atyre që janë në “opozitën” partiake. Kjo është e shëndetshme edhe për vetë mediet, që aspirojnë të mbesin në qendër të vëmendjes të lexuesëve masiv.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...