Published On: 12 Janar, 2016

LDK-ja do ta zgjedhë president “armikun historik” të presidentit historik, Ibrahim Rugova”

Iniciativa e fundit e nëndegës më të të madhe të LDK-së në Gjilan (ajo e Dobërçanit), për ta penguar Hashim Thaçin të zgjedhet president, nuk është miratuar nga një pjesë e LDK-së.

I kontaktuar nga Gazeta Blic këshilltari i kryeministrit Isa Mustafa, Bajram Gecaj, nuk ka pranuar të përgjigjet, me pretekstin se ai nuk është personi i duhur për këtë çështje.

Ndërsa, nga ana tjetër, Dega e LDK-së në Gjilan, ka reaguar ndaj kësaj iniciative, duke e demantuar të jetë një iniciativë me synim real. Ajo dje, ka thënë se  këto iniciativa vinë nga persona që nuk kanë të bëjë me politikat e Lidhjes Demokratike.

“Dega e LDK-së në Gjilan, qëndron fuqishëm pranë vendimeve të Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së dhe si e tillë vepron konform vendimeve që dalin nga organet qëndrore të partisë dhe interesave të anëtarsisë, por me qëllim që të njoftojm opinionin lidhur me qëndrimet e shfaqura së fundmi nga individë, sqarojm se një deklarim i tillë nuk vie nga strukturat e nëndegës në fjalë por si i tillë është veprim i një individi i cili para ca kohe është tërhequr edhe nga të qenit anëtar i LDK-së”, thuhet në reagimin e kësaj dege.

Kurse nga ana tjetër, politologu dhe analisti politik Donik Sallova, ka vlerësuar se iniciativa e fundit e nëndegës më të madhe të Gjilanit për ta penguar Hashim Thaçin të zgjedhet president, është një “lëvizje sporadike që synon të thirret në njëfarë morali, që tashmë nuk ekziston në LDK”.

Megjithëkëtë, në një prononcim dhënë për Gazetën Blic, ai ka thënë se zëvendëskryeministri i tanishëm, Hashim Thaçi, do t’i marrë votat e Lidhjes Demokratike për këtë post.

“Kjo parti do ta votojë president Thaçin, i cili është më i forti politikisht në Kosovë, por nuk është figurë konsensuale për të qenë president. LDK-ja do ta zgjedhë president “armikun historik” të presidentit historik, Ibrahim Rugova”, është shprehur Sallova.

Sipas tij, zgjedhja e Hashim Thaçit  në postin e të parit të shtetit, do t’i kushtojë LDK-së, pasi ashtu siç ai ka thënë, partia e Isa Mustafës e kishte dhënë fjalën për ta larguar nga pushteti PDK-në.

“Zgjedhja e Thaçit president me votat e LDK-së, është pjesë e marrëveshjes për bashkëqeverisje që PDK dhe LDK kanë bërë me njëra- tjetrën. Për LDK-në, kjo marrëveshje ka pasur kosto politike dhe morale, sepse LDK-ja ishte betuar që nuk do të qeveriste me PDK-në dhe se do ta çonte atë në opozitë. Zgjedhja e Thaçit president është pjesë e kostos politike që LDK-ja do ta paguajë”, ka deklaruar ai për Gazetën Blic.

Politologu Sallova tutje, ka theksuar se Lidhja Demokratike është vetëm një shërbëtore e partisë së Hashim Thaçit.

Ndryshe, Lidhja Demokratike e Kosovës para dy dite kishte  filluar inciativën për ta kundërshtuar zgjedhjen e Hashim Thaçit për president të Kosovës. Mirëpo i pari i LDK-së, Isa Mustafa, tash e sa kohë e ka garantuar kreun e PDK-së se ai do ta ketë mbështetjen e partisë së tij për t’u zgjedhur president. /GazetaBlic/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...