Published On: 7 Mars, 2016

LDK e Llapit i kërkon Isa Mustafës dorëheqje dhe thirrjen e Kuvendit

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi, nuk ka pranuar të flas për takimin e të shtunës së kaluar në mes aktivistëve të LDK-së dhe ish-kryetarit të kësaj partie, Fatmir Sejdiu.

Bulliqi, që ishte kundër votimit të Hashim Thaçit për president, ka insistuar se ka qenë takim shoqëror, duke mos dhënë asnjë detaj.

Ndërsa ish-deputeti i legjislaturës së kaluar nga LDK-ja, Bahri Thaçi, që ishte në takim tha se është diskutuar për disa çështje, pa specifikuar ndonjë temë të caktuar.

“Nuk ka pasur ndonjë temë të caktuar. Biseduam për çështje të përgjithshme, për telashe. Ka qenë një takim shoqëror”, ka thënë Thaçi për Indeksonline të hënën pas dite.

Mirëpo një nga pjesëmarrësit në takim që nuk ka dashur të flas me emër ka treguar ngjarjen komplet se për çka është biseduar.

Ai ka thënë se në takim është ardhur në përfundim që Isa Mustafa është figurë jo adekuate për zhvillimet e fundit politike dhe përgjegjësi kryesor për gjendjen e keqe në LDK.

“Një numër i madh i veprimtarëve të LDK-së që janë në strukturat udhëheqëse qendrore dhe lokale janë takuar në një ndeje konsultative për të vlerësuar gjendjen e përgjithshme politike, me theks të veçantë karshi sjelljeve së LDK-së në këto situata të rënda për Kosovën. Ishte një qëndrim dhe pajtueshmëri e të gjithë pjesëmarrësve të aktivistëve të LDK-së në krye me presidentin Sejdiu, që vërtet gjendja është jashtëzakonisht e rëndë dhe karshi kësaj LDK-ja nuk po e kryen detyrën e vet që e ka të përcaktuar me filozofin e presidentit historik, Ibrahim Rugova. Erdhëm në përfundim se zoti Mustafa është një figurë jo adekuate për këto zhvillime politike shumë të rëndësishme për LDK-në. Zoti Mustafa është njëri nga përgjegjësit kryesor që LDK-ja gjendet një situatë të pafavorshme karshi qeverisjes dhe rrjedhave të rënda politike në vend”, ka thënë njëri ndër pjesëmarrësit në takim për Indeksonline.

Sipas tij, vlerësimi i përgjithshëm ishte se Mustafa duhet të jap dorëheqje dhe të bëhet reformimi i partisë duke thirrur kuvend të ri zgjedhor.

“Ishte një vlerësim i përgjithshëm që zoti Mustafa duhet të jap dorëheqje dhe të pranoj reformimin e partisë si dhe të thërras kuvendin e jashtëzakonshëm të partisë ku do të merren veprime vërtetë të mëdha për LDK-në. Presidenti Sejdiu shprehu një gatishmëri të madhe që të vihet në ballë të reformimit të partisë dhe të jap kontributin e vet si një figurë e madhe politike dhe e LDK-së”.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mustafe-Shabani thotë:

  LDK -8 Marsi-manifestimi i FGLDK-se!!!
  GEZUAR 26 vjetorin e FGLDK-se veprimtare 26 vjeqare Naxhije Bajraktari​ !!!
  Diktatoret njohin vetem mendimin e tyre,keshtu ishte edhe sot ne manifestimin e FGLDK-se kur ju ndalua te thot mendimin e lire veprimtarja me stazhin e saje 26 vjeqar dhe devotshemeria e saje e solli ate jashta ambienteve te salles.
  TURP per diktatorin dhe klanin i cili ishte mbledhur ne manfestimin e gruas se LDK-se dhe nuk kishte reaguar .
  Kosova mund te mbijetoj vetem me LDK mu ashtu siq kishte mbijetuar dikur me profetin ,
  Ate tani e ka mbuluar mjegulle dhe tym dhe partia shteteformuese ka dy rruge te mbijetoje tradhetin per voten e stershsitur tek SHIK-u dhe shtypjene ndaj te devotshemeve .ose duhet ngritur zerin edhe me fuqishem ne te gjitha instancat dhe nivelet ,ose te hesht dhe te pranoj vdekjene te cilen nuk e meriton
  LDK-se kesaje shtepije dhe kalaje te Dardaneve i duhet urgjentisht dialog gjitheperfshires dhe te ndermarre reforma rrenjesore Une flas per veten time familjen rrethin farefisin ne kishim dhe kemi dore dhe vote vetem per LDK ,dhe klani i cili shiti dhe stershiti voten tone ,nuk do e kete ate me tutje
  As voten ,as besen dhe as doren tone .
  Eshte turp qe ne manifestimin e gruas ti ndalhet fjala nje veprimtareje 26 vjeqare ,dhe kjo ndodhi sepse ashtu deshti diktatori,prandaj kjo nuk eshte LDK-ja e mases se Ibrahimit e cila i kishte fituar zemerat e gjithe qytetarise vetem e vetem pse ajo ishte e hapur dhe e afert me elektoret ,prandaj edhe arriti te fitoj votat dhe ta krijoj shtetin.
  LDK
  Kjo ne te cilen thirren klani puqiste ata e kan dhe e perdorin ate vetem sa ta mjelin vjelin han dhe sorollaten,dhe sjellje te tilla me asgje nuk i gjasojne asaje te profetit ,prandaj ajo definitivisht dhe me urgjence duhet te lirohet nga ky mentalitet diktatorial si dhe te reformohet rrenejesisht ne njerez te cilet kultivuan koncept sjelleje dhe kontakte me elektoret qka do te thot ,me ata te cilet ishin ne dialog te hapur , dhe me qdo kusht duhet te rikthehet ne menyre qe te hap rrugen per ide te reja te cilat e prosperojne jo vetem partine pore edhe vendin .
  LDK te Ibrahmit mund te kete vetem atehere kur rrexohen puqistet
  Zoti e bekofte LDK e Ibrahimit !!!
  Mustafe Shabani 08.03.16 Emmendingen Gjermani

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...