Published On: 25 Maj, 2016

LDK dhe VV, bëhen “bashkë” kundër dy propozimeve të ndryshme nga AAK dhe PDK!

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, nuk janë pajtuar me propozimet e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës në lidhje me çështjen e Demarkacionit.

Rihapja e çështjes së Demarkacionit me Malin e Zi në Bruksel, kërkesë kjo e AAK-së, ose dërgimi i kësaj çështje në Gjykatën e Arbitrazhit me propozimin e PDK-së, janë vlerësuar si opsione të panevojshme nga LDK-ja dhe VV-ja, raporton gazetablic.com

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Adem Salihaj në një prononcim për “Gazeta Blic” në lidhje me dy opsionet ndryshme të propozuara nga PDK-ja dhe AAK-ja, për çështjen e Demarkacionit, ka vlerësuar se ato duhet të përdoren vetëm  nëse shihen të nevojshme pas përfundimit të nxjerrur nga ekspertët më të mirë që mund t’i bëjë bashkë Kosova për studimin e kësaj çështjeje.adem-ssalihaj

Pavarësisht të gjithave,mendoj se Kosova duhet të bëjë bashkë ekspertët më të mirë dhe ata ta studiojnë dhe ta nxjerrin një përfundim se kemi humbur apo jo territor. Pastaj,nëse ka nevojë të rishikojmë me Malin e Zi apo ti drejtohemi ndonjë arbitri ndërkombëtar”, ka thënë Salihaj.

Sipas deputetit nga LDK-ja, lënia e kësaj çështjeje pas dore nga Qeveria ka bërë që ajo sot të komplikohet, por sipas Salihajt, komplikimi më i madh tani është edhe lidhja e kësaj çështje me liberalizimin e vizave.

Çështja e Demarkacioni t po komplikohet gjithnjë e më shumë. Unë ende nuk e kam të qartë se pse qeveria e Kosovës nuk e angazhoi një grup ekspertësh që ta bëjnë një analizë dhe të propozojnë zgjidhje. Pastaj të vendosim si do të veprojmë me tej. Tash është komplikuar shumë çështja dhe është lidhur me liberalizimin e vizave”, ka thënë ai.

Ndërsa zëdhënësi i VV-së, Frashër Krasniqi, ka vlerësuar se Qeveria duhet ta tërheq marrëveshjen e nënshkruar me 26 gusht, para se të përfshiheshin ekspertët për ta rishikuar këtë marrëveshje.

frasher-krasniqi

Ne mendojmë që çështja e Demarkacionit duhet zgjidhet fillimisht duke u tërhequr Qeveria nga marrëveshja e nënshkruar më 26 gusht nga Hashim Thaçi. Pas kësaj, do të duhej të përfshiheshin ekspertët më të mirë vendorë të cilët kanë folur gjatë këtyre 7-8 muajve, me argumente, se si humbë Kosova nga ky demarkacion”, ka thënë Krasniqi.

E sipas zëdhënësit të VV-së, mbetët e pakuptimit që kjo çështje t’i lihet në dorë njerëzve të njëjtë.

Nuk ka kuptim që çështja e demarkacionit t’i lihet prapë në dorë njerëzve të njëjtë që ishin në gjendje t’i falin mbi 8200 hektarë të territorit të Kosovës”, ka përfunduar ai.

(Gazeta Blic)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...