Published On: 1 Prill, 2016

Lavrovit: Gjykata e Hagës është e njëanshme dhe e politizuara

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq dhe ai i Rusisë, Sergei Lavrov kërkojnë mbylljen sa më të shpejt të Tribunalit të Hagës, transmeton Indeksonline.

Në një konferencë të përbashkët për media, të pyetur për pafajësinë e liderit radikal Vojislav Sheshel, ata thanë se gjykata është e politizuar, por nuk komentuan direkt vendimin për ultranacionalistin serb.

“Tribunali i Hagës është një simbol për një gjykim politik, dhe askush nuk merret për politikat dhe verifikimin sesi vendet perëndimore e sunduan Serbisë në ish-Jugosllavi”, tha Daçiq.

Daçiq, ka thënë se Beogradi mbështet pikëpamjen e Rusisë se dëshiron që gjykata e Hagës të mbyllet sa më shpejt që të jetë e mundur, për shkak se ajo aspak nuk i ka zgjedhur krimet e luftës drejtë.

“Vendimi për Karaxhiqin nuk është vendim i drejt. Askush prej nesh nuk mund të thotë, se gjykata e Hagës ka bërë diçka pozitive për serbët, po ashtu e dimë se e gjithë kjo është bërë me qëllim e jo rastësisht”, ka thënë Daçiq.

Lavrov tha se “Gjykata është e njëanshme dhe e politizuara” ai po ashtu përmendi edhe shembullin e lirimit të udhëheqësit të UÇK-së, Ramush Haradinajt, që sipas tij nuk ishin vendim aspak i drejtë, “për këtë arsye dhe shumë të tjera Moska insiston në mbylljen e kësaj gjykate”, është shprehur ai. /

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...