Published On: 25 Shkurt, 2016

Latif Gashi: Proceset që u përfshi Thaçi, e ndërruan historinë e vendit

Ish-deputeti i PDK-së, Latif Gashi ka thënë se qytetarët e Kosovës i besuan Thaçit të udhëheqin procese të rëndësishme nëpër kohë.

Ai në një postim të gjatë në Facebook ka shkruar se proceset që i ka udhëhequr Thaçi kanë ndërruar historinë e Kosovës.

Ky është shkrimi i plotë i Gashit në Facebook:

Historia na mëson se populli shqiptar gjithmonë ka pasë vlera të larta, mirëpo, gjithashtu, shumë shpesh ka ndodhë që ato vlera, në momentet vendimtare, janë devalvuar. Është harxhuar energji e madhe për t’u kthyer në pikën zero.

Ne ishim me fat që pranë nesh, në momentet më kritike, i kishim në krah SHBA’të dhe Bashkimin Evropian, me shtetet si Gjermania, Britania e Madhe, Franca etj. U jemi përjetësisht mirënjohës për ndihmën e dhënë.

Gjatë këtyre dekadave të fundit proceset politike nuk kanë qenë të thjeshta. Prej përfundimit të luftës ne e kemi dëgjuar vullnetin e qytetarëve, që ata e kanë shprehur me votën e tyre. Ata, qytetarët, i besuan Hashim Thaçit të udhëheqë shumë procese historike për vendin;

Ai ishtë ndër ndër themeluesit e UÇK-së;

Ai ishte udhëheqësi politiki i UÇK’së;

Ishte kryesuesi i delegacionit shqiptar në Rambuje.

Këto procese, në të cilat ishte i përfshirë Thaçi, e ndërruan historinë e vendit tonë. E sollën lirinë. E hoqën robërinë.

Prej fundit të vitit 2007 e deri më sot, Hashim Thaçi ishte bindshëm lideri më i votuar në vend. Ai, me 17 shkurt, në Kuvendin e Kosovës, e shpalli vendin tonë Republikë të pavarur dhe sovrane.

Pra, është vullnet i shumicës absolute të popullatës që Hashim Thaçi nesër të zgjidhet President, në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Me një fjalë, janë faktët e hekurta që e krijojnë realitetin. Ne duhet të pajtohemi me realitetin, sepse kemi zgjedhur të jetojmë sipas rregullave demokratike. Kemi zgjedhur që jetën tonë politike ta kemi në përputhje me vullnetin e qytetarëve. Me votën e tij.

Tre liderët opozitarë nuk duhet t’i shpenzojnë energjitë e tyre për të penguar vullnetin e popullit. Ata të tretë janë të rinj për nga mosha. Të ardhmën e kanë para vetës. Atyre ju uroj shëndet të plotë dhe më shumë sukses në të ardhmën. Ata duhet t’u kthehen institucioneve, duke ofruar alternativat e tyre politike, sepse Kosova vazhdon të ketë shumë probleme të pazgjidhura.

Të gjithëve së bashku, pozitës dhe opozitës, unë iu uroj shëndet dhe suksese.

Me shumë respekt, Latif Gashi, ish deputet. Jam në pritje të realizimit të kërkesës timë për të vazhduar mbajtjen e dënimit të mbetur (të padrejtë) si pasojë e luftës për liri, për vendin tonë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...