Published On: 19 Shtator, 2016

Largohen pas 17 vitesh banimi

Banorët e një ndërtesë në lagjen “Dardania” sot janë zgjuar më ndryshe se ditëve tjera. Atyre u ka trokitur në derë Policia e cila u ka dhënë urdhër atyre që të largohen nga banesat të cilat kanë jetuar që nga paslufta.

Ky urdhër i Policisë u bë me vendim të Gjykatës e cila i obligon ata që t’i lirojnë banesat.

Banorët kanë kundërshtuar këtë urdhër duke u përleshur pak me Policinë. Pati të arrestuar por edhe të lënduar.

Sipas Policisë 10 persona janë shoqëruar në Polici ndërsa ndihmë mjekësore në Qendrën Emergjente kanë kërkuar nëntë qytetarë.

Sidoqoftë Ndërmarrja Banesore e cila pretendon se është pronare e këtyre banesave është e këmbëngulur që të zbatojë vendimin e Gjykatës.

Ajo madje kishte angazhuar punëtorë dhe kamionë për largimin e orendive nga banesat e uzurpuara.

Sipas kryeshefit të NPB-së Nexhat Kryeziu sot janë ekzekutuar gjashtë vendime të Gjykatës ndërsa tha se edhe ditëve të ardhshme do të ketë këso aksione.

Banorët janë të pakënaqur nga ky vendim pasi që thonë se kanë kërkuar që këto banesa që kanë investuar në to t’u jepet mundësia për t’i blerë.

Ata kanë mbledhur 10 mijë nënshkrime dhe me to i janë drejtuar Kuvendit të Kosovës me shpresë se do të takohen me kryetarin e Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.

Pasi që Veseli sot kishte dalë nëpër arat e Krushës së Madhe, përfaqësuesit e banorëve e kishin të pamundur takimin me të.

Aksioni për largimin e banorëve uzurpatorë ka filluar në orën 10 duke vazhduar deri në orët e pasdites.

Ditëve në vazhdim do të ketë edhe zbatime të vendimeve të Gjykatave nëpër këto banesa të cilat janë ndërtuar gjatë viteve të nëntëdhjeta.

Ato ishin dedikuar për refugjatët serbë të Bosnjës që do të strehoheshin në Prishtinë.

Në kryeqytet janë edhe disa ndërtesa tjera që janë dedikuar për refugjatët serbë por që nga përfundimi i luftës në Kosovë janë mbushur me qytetarë të komunave të ndryshme të cilëve u janë djegur shtëpitë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...