Published On: 8 Prill, 2016

Largimi i Hirushes nga përralla, mos u pikëllo!

Fadil-Lepaja
Shkruan: Fadil Lepaja, Prishtinë

Pikrisht në ora 11, nesër do të bien këmbanat dhe karroca do të shëndërrohet përsëri në kungull, …dhe Hirushja do të këthehet në, Atifete!

Dikur, krejt pat filluar magjishëm. “Shko në kopsht dhe këpute një kungull dhe më bjer mua! Shko në tavan dhe gjeji gjasht minak dhe nën guri zbuloi gjasht zhapinjë- e urdheroi zana e mirë , Hirushen!

Pastaj, me ndihmë të shkopit të saj magjik e shëndroi kungullin në karrocë të zbukuruar me ari, minakët i shëndroi në kuaj e nga zhapinjët bëri gjashtë shërbëtorë për të . E më në fund lëvizi shkopin magjik dhe veshi të Hirushen më një fustan të bukur punuar me ari e argjent e në këmbë i mbathi një palë këpucë të bukura nga qelqi.

Nxito tani i tha Zana Hirushes. Por të kesh kujdes e të kthehesh para para orës 11, me 8 prill 2016, sepse atëherë karroca sërish do të këthehet në kungull, shërbetoret dhe kuajtë në zhapinjë, ndërsa …Thaci President.

Mos u pikëllo, sepse edhe ky, diku në fillim të karrieres së vet, do të ketë takuar zanen tjetër, atë te zezën, e cila si me shkop magjik i beri Jeep-in, truprojet dhe fondet, … por kjo është përrallë tjetër Hirushe, dhe nuk duhet ngatërruar përrallat, sepse pastaj fëmijtë (popujt) tonë do të bëhen konfuz duke lexuar për ujkun të cilin e shpëtojne nga barku i gjyshes, ku nuk do të dihej më kush është i miri apo i keqi, apo do të ngatërroheshin zanat e nuk do të dihej cila ishte e bardhë e cila e zezë. Punët jane të ndara edhe në botën e zanave, Hirushe.

Ndoshta kjo mund të jetë një përrallë tjetër për një bretk, të cilin e puthi zana me emrin “Vejusha e Zezë” dhe u shëndrrua në politikan, apo …kush e di si rrjedhin gjërat në boten e atyre që kanë shkop magjik?! Nuk i dihet.

Pra, Hirushja nesër dorëzon këpucën e qelqët, hip sërish në zarf dhe largohet nga përralla.

Pasi të bijnë këmbanat dhe përralla për Hirushen të kryhet, në skenë do të dalin tupangjinjët dhe surrlagjinjët dhe …. vendësit do të mbyllin dritaret. Me gjasë festa do të vazhdojë deri vonë.

E ne nuk na mbetet shumë për të bërë. Në këtë spektakël nuk ka vend për popullin. Gjithsesi, mundemi t’i tundim faculetën e lamtumirës, Hirushes! Me gjasë të gjithëve do të na mungojë ! Nuk ishte hajri as sherri i kërkujtë….! Edhe … recitonte bukur!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...