Published On: 17 Janar, 2016

Larg pritshmërive “Xiaomi”

“Apple kinez” apo “Xiaomi”  nuk ka arritur pritshmëritë. Sipas faqes “PcWorld”, kompania bën të ditur se janë shitur 70 milionë smartphone, nën objektivin e pritshëm 80-100 milionë njësi.

Po sipas kompanisë, bëhet fjalë për në fakt për 15% më shumë se në 2014-n, por prapë kjo rritje është shumë larg. Rezultati varet dhe nga konkurrenca gjithnjë e më e ashpër në tregun kinez, kryesori për “Xiaomin”. Kështu, mes rivalëve kryesorë janë “Huawei” dhe “Apple”.

Anshul Gupta, studiues i Gartner, në PcWorld shprehet se, “në Kinë rritja e shitjeve të smartphone është duke u ngadalësuar për shkak të mbingopjes së tregut”. Ai shton se, “Xiaomi duhet të përballet me një konkurrencë të fortë të subjekteve që kanë të njëjtën strategji, bazuar kryesisht në shitjet online dhe aplikacionet me përmbajtjet ekskluzive”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...