Published On: 18 Gusht, 2016

LAMTUMIRE…

LAMTUMIRE..

Po ti shkruaj keto vargje pak me ngutje,

Ne te dy lamtumire tani e tutje,

Do jemi te larget per njeri tjetrin sic jane polet, sic jane yjet dhe te vdekurit. Lamtumire !

Nuk dua te me vrapoi dashuria, pas pulpave si shishe shampanje,

Nuk dua te mbushet ajo me peshperima sentimentale

Me ohe dhe ahe.

Lamtumire!

Do me kujtosh atehere kur te therrmohen yjet neteve,

Mbi kristalet e ngrices ne penxhere

Do me kujtosh agimeve kur te therrmohet dielli i Pranveres mbi lulet e vesuara te qershive buze livadhit.

Dhe do e lash kujtimin tim, me lot zemre , me lot dhimbje,

Dhe do tretesh e tera ne lote , per te lare nje hije qe se lan dot.

Nje hije qe per ty do jete,

Gjithmon e mjegullt,

Gjithmon e turbullt,

Tej largesive te jetes se humbur.

Lamtumire!

Nga Bilal Xhaferri

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...