Published On: 10 Shkurt, 2016

Lamtumira e Mbretit Zog me popullin shqiptar! Nuk iku fshehurazi (foto)

Fotoja që flet më shumë se një mijë fjalë, që djeg mijëra e mijëra shkrime të propagandës komuniste dhe të enversitëve të tërbuar që vazhdojnë të shfryjnë mllef mbi Mbretin Zog. Ai nuk iku fshehurazi nga Shqipëria, siç thonë komunistët, por u përshëndet dhimbshëm me popullin duke i premtuar ditë më të mira pas kobit që e kishte kapluar Shqipërinë.

Kjo foto është siguruar nëpërmjet, Gazmend Bakiut.

Mbreti ishte detyruar ta pranonte kapitullimin. (Shqiptari.eu)

 

Më tej pjesë nga historia e largimit të Mbretit Zog.

 

Më 27 prill të vitit 1938, me një ceremoni madhështore të zhvilluar në ambientet e Pallatit Mbretëror në Tiranë, Mbreti I i shqiptarëve, Ahmet Zogu, vuri kurorën martesore me princeshën Geraldine Apony, e cila rridhte nga një familje aristokrate.

Çifti mbretëror nuk mundi të jetonte më shumë se një vit në Shqipëri , sepse më 6 prill 1939, kur atyre kishte vetëm dy ditë që u kishte lindur trashëgimtari, u detyruan që të largoheshin nga Shqipëria për në Greqi. Shkaku i largimit të familjes Mbretërore nga atdheu ishte agresioni italian në Shqipëri.

Mbretëresha Geraldinë së bashku me djalin dhe njerëzit që e shoqëronin, më 6 prill 1939 kaloi kufirin dhe hyri në territorin grek duke u vendosur në qytetin e Follorinës. Një ditë më pas u bashkua me ta edhe Mbreti Ahmet Zogu. Mbreti Jorgos i Greqisë duke mos dashur të hynte në konflikte me Italinë , i sugjeroi Mbretit Zog që të vazhdonte udhëtimin e tij më në lindje , ku ai do të ishte më i qetë dhe do të kishte ndihmën e pakursyer të miqve të tij të vjetër.


Prill 1939, në Greqi dhe Turqi

Nga mesi i muajit prill të vitit 1939, Mbreti Ahmet Zogu me Oborrin e tij Mbretëror dhe rreth 2000 besnikët e tij, u nis nga Greqia dhe mbërriti në Stamboll të Turqisë. Aty dolën për ta pritur me mijëra vetë kryesisht shqiptarë të vendosur aty prej vitesh, të cilët përshëndetën ardhjen e tij dhe shprehën zemërim për pushtimin e Shqipërisë nga Italia Fashiste. Mbreti Zog me gjithë mbështetjen që gjeti në Turqi vendosi të largohej, pasi e ndjente veten krejt të izoluar nga shtetet Perëndimore të Europës ku dhe luhej e gjithë politika. Ai vendosi të largohej në Francë e cila i kishte dhënë më parë garancinë se pranonte ta priste Mbretin Zog me gjithë suitën mbretërore.

Gusht 1939, në Francë dhe në Angli

Udhëtimi i Mbretit Zog zgjati disa muaj duke udhëtuar nga Turqia në Bullgari, Rumani, Poloni, Suedi dhe prej andej mbërriti në Paris. Gjatë këtij udhëtimi të gjatë në ndalesat që u bënë në Bukuresht dhe në Varshavë, Mbretin Zog kishin dal për ta pritur me mijëra vetë të cilët shprehnin simpatinë për Familjen Mbretërore. Ai nuk qëndroi për shumë kohë në Francë , pasi ajo rrezikohej të pushtohej nga Gjermania, dhe kështu ai vazhdoi udhëtimin e gjatë për të mbërritur në Angli. Në Angli Mbreti Zog si fillim u vendos në një hotel të Londrës dhe më pak u largua për në një qytezë të vogël jo shumë larg Londrës. Një nga pasuritë që kishte mundur të merrte me vete Familja Mbretërore ishte edhe një “Mercedes” të cilin atyre ua kishte bërë dhuratë Hitleri me rastin e martesës së Ahmet Zogut me Geraldinën. Mbreti Zog këtë makinë ia dhuroi Kryqit të Kuq të Anglisë.

Gjatë qëndrimit në Angli, ai, bëri tentativa me autoritet e larta britanike për t’u kthyer në Shqipëri por duke qenë se anglezët e kishin njohur pushtimin e Shqipërisë nga Italia ata e kishin të pamundur të njihnin qeverinë shqiptare në mërgim.

1945, në Egjipt

Viti 1945 shënoi edhe fundin e Luftës së Dytë Botërore, gjë e cila i shoi edhe shpresat e Mbretit Zog për tu rikthyer në Shqipëri. Mbreti Zog vendosi kështu të largohej nga Anglia për në Egjipt ku në fuqi ishte Mbreti Faruk. Atje Zogu me familjen e tij u vendos në një vilë luksoze në Aleksandri. Gjatë qëndrimit atje Ahmet Zogu ndërmori një udhëtim në SH.B.A. ku pati disa takime në Departamentin e Shtetit. Autoritetet amerikane i ofruan Zogut zbarkimin e disa besnikëve të tij në Shqipëri, të cilët do të përgatisnin situatën për të rrëzuar Qeverinë Komuniste atje.

Ndonëse amerikanët e mbajtën fjalën nuk u bë e mundur që Zogu të kthehej në Shqipëri. Ndërkohë në Tiranë u ekzekutuan njerëzit besnikë të Zogut. Gjatë qëndrimit në Egjipt, Leka u shkollua ne “Victory Collage” ku dhe u diplomua. Pas rënies së Mbretit Faruk dhe ardhjes në fuqi të Naserit, ai vendosi të largohej nga Egjipti.

Gusht 1956, në Francë

Në gusht 1956 Mbreti Zog u vendos në qytetin Cannes në Francën Jugore, dhe më pas u shpërngul në Paris. Aty ai qëndroi deri në vitin 1961 kur gjendja e tij shëndetësore u rëndua keqas dhe Mbretëresha Geraldine e shtroi në një nga klinikat më moderne të Parisit.

Ai mbylli sytë përgjithmonë në 6 prill të atij viti në moshën 65 vjeçare. Pak ditë më vonë në bazë të Statutit të Mbretërisë Shqiptare të vitit 1928 princi Leka në praninë e qindra shqiptarëve të ardhur nga shumë shtete të botës bëri betimin në hotelin “Bristol” duke u shpallur Mbreti Leka I.

1961, në Spanjë

Mbretëresha Geraldinë dhe Leka u larguan nga Franca drejt Spanjës sepse aty ishte në fuqi Gjenerali Franko I cili u siguroi atyre një jetë krejt të qetë. Atje Leka vazhdoi përsëri studimet në “Royal Academy” e më pas u diplomua në shkencat politike në Sorbonë të Francës. Në Madrid ku ai jetonte me të ëmën takonte eksponentë antikomunistë e bisedonte me ta për rrëzimin e qeverisë së Enver Hoxhës. Më 10 tetor 1975, u martua me mbretëreshën Suzanë që kishte lidhje gjaku me familjen mbretërore të Anglisë.

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Iliri thotë:

  I ashtuquajturi i vetëshpallur mender dhe mbret, jo vetēm që iku fshehurazi, por dhe si hajdut ordinere mbi të gjitha si tradhëtar i kombit duke dorëzuar lirinë e Atdheut në dorë të pushtusve.
  Kjo nuk është propagandë komuniste, por një realitet i hidhur tradhëtie.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 2. xhimi thotë:

  O Zenel..sa pak njerz kan mbete nga ky vend pa u smure me ideologjine komuniste mor djale!
  Dije se nji prej tyne keke edhe ti..i shkreti ti dhe te tjeret bashke me ty!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 3. Zenel thotë:

  Foto e bukur. Por pretendim i rreme. Mbreti zog i jep lamtumiren popullit? Po populli ku eshte ne foto? Sepse me shume kjo duket si foto ku mbreti dordolec i veteshpallur ka dale ne ballkon per te pare sesi populli proteston kunder tij dhe kerkon arme.
  Gjithashtu miqesia e tij me Hitlerin dhe Frankon na tregon se me ke kemi te bejme: me nje monark fashist te vogel qe nuk merrej seriozisht as nga “miqte” e vet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(7)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...