Arsim Bajrami e “kap” Universitetin e Pejës, e emëron kryetar të Këshillit Drejtues, këshilltarin e tij politik (DOKUMENT)

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologhjisë, Arsim Bajrami ka shkelur Ligjin për Arsim të Lartë, kur ka vendosur që në krye të Këshillit Drejtues të […]

New York Times prezanton Kosovën si vend për t’u vizituar (Foto)

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

E përditshmja më e madhe në botë, New York Times, në llogarinë e saj në rrjetin social Instagram, ka ftuar vizitorët nga e gjithë bota […]

Filloristët në Kosovë, qe 40 ditë pa tekste shkollore (Video)

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, në një konference për media m; 31 gusht paralajmëroi se gjithçka është gati për vitin e ri […]

Suzana, shqiptarja e parë që kandidon në kongresin amerikan

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ajo është shqiparja e parë që kandidon për anëtare e Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe  nëse arrin të ulet në karrigen e […]

Prej vitit të ardhshëm, nxënësit në Turqi mund ta mësojnë shqipen si lëndë zgjedhore

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Gjuha shqipe dhe ajo boshnjake do të vendosen vitin e ardhshëm nëpër shkollat turke si lëndë me mundësi zgjedhjeje. Programi dhe materialet e lëndës të […]

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Vije uji i ndotur në disa lagje të Prishtinës (Video)

Sot për shkak të punimeve teknike, KUR “Prishtina” ka njoftuar se shumë lagje të Prishtinës të dielën do të kenë ndërprerje të furnizimit me ujë, […]

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ballkani është arena e përplasjes

Bashkimi Evropian, siç parashikon Instituti “Stratfor”, me gjasë do t’i lejojë vendet përgjatë rrugës ballkanike të migrimit që t’i mbajnë të mbyllur kufijtë, me qëllim […]

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

LB konsideron se shqiptarët nuk kanë probleme mes vete, por me Serbinë, Malin e Zi e Maqedoninë

Lëvizja për Bashkim ka shprehur shqetësimin e saj lidhur me situatën në të cilën gjenden shqiptarët. Kjo Lëvizje konsideron se Kosova vazhdon të gjendet në […]

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

MASHT nxënësve u ofron punë praktike në kompani private, pa kompensim !

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka filluar nënshkrimin e disa marrëveshjeve me kompani të ndryshme private e publike, me qëllim të mundësimit të kryerjes […]

On 23 Tetor, 2016 With 0 Komente

Mediat spanjolle: Shqiptarët e mësojnë spanjishten përmes telenovelave [video]

Agjencia spanjolle e lajmeve, EFE, ka qëndruar në Prishtinë për të realizuar një artikull në lidhje me spanjishten që (nuk) mësohet në Kosovë. Studentja Naime […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Banorët bllokojnë rrugën Prishtinë-Pejë – kërkojnë zgjidhje për parandalimin e aksidenteve

Pas aksidentit të djeshëm me fatalitet të ndodhur në fshatin Vragoli të Fushë Kosovës, banorët e fshatit Miradi e Poshtme, i cili gjendet 3 kilometra […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Fitohen 120 mijë eurot e Lotarisë së Kosovës

Një qytetar nga Podujeva ka fituar shumën prej 122 mijë e 979 euro pasi qëlloi 7 nga 39 numrat e Lotarisë së Kosovës në xhiron […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Ky është vendimi i Britanisë për shtetasit shqiptarë që kanë marrë shtetësi britanike si kosovarë

Ministria Britanike e Drejtësisë ka dhënë dritën jeshile për zgjidhjen përfundimtare të çështjes së heqjes së shtetësisë Britanike për shqiptarët që kanë përfituar nënshtetësinë duke […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Kosova drejtë zgjedhjeve të jashtëzakonshme?

Si rrallë herë pas luftës Kosova ndodhet në krizë legjitimiteti dhe institucionale. Madje për të debollkuar proceset politike në vend, analistët politik mendojnë se vendi […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Rrëfimi i pabesueshëm i një burgosuri: Për 28 vite në burg e priste dënimin me vdekje, ndonëse ishte i pafajshëm

Anthony Ray Hinton, nga Alabama e SHBA-ve, për Guardian tregoi përvojën e tij të 28 viteve në burg, ku priste dënimin me vdekje për një […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Zvicra heq statusin “S” për refugjatët

Një status i tillë është vendosur në vitin 1998 dhe në lidhje me refugjatët që atëbotë vinin nga Ballkani, kryesisht nga Kosova, për shkak të […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Aktorja e njohur: Një ditë pas kimioterapisë, asgjë nuk është e bukur…

Ajo po lufton me kancerin, por nuk e humb energjinë pozitive. Ylli i serialit të famshëm Beverly Hills, Shannen Doherty dëshmon me fotografi bardh e […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Pesë persona me aftësi të kufizuar morën certifikata në Ministrinë e Drejtësisë

Në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për Mundësi Profesionale të Personave me Aftësi të Kufizuar, me iniciativë të Zyrës për Qeverisje të mirë pranë […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Çfarë ka Sena e Parisit më shumë se Buna e Shkodrës?/ Letra prekëse e nxënësit shqiptar

Një nxënës 15-­vjeçar ka shkruar një letër të hapur për pushtetarët dhe qytetarët shqiptarë në lidhje me realitetin disi të zymtë ekonomik në Shqipëri.  Nilidon […]

On 22 Tetor, 2016 With 0 Komente

Laura Mersini, shkencëtarja shqiptare që ka dridhur teorinë e “Big Bang’ut”

Përballë saj janë një numër i konsiderueshëm të interesuarish, kryesisht studentë që e dëgjojnë me vëmendje. Laura Mersini-Houghton ligjëron me kompetencë, me gjallëri e me […]

Faqja 1 nga 6123...E Fundit »

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...