Published On: 5 Maj, 2016

Lajçak: Sllovakia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministri i Jashtëm sllovak Miroslav Lajçak ka thënë se Sllovakia nuk sheh ndonjë problem që shtetasit e Turqisë, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin Evropian, si dhe ajo e mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën, Ukrainën dhe Gjeorgjinë.

Lajçak tha se Sllovakia në përgjithësi e vlerëson dhe mbështet liberalizimin e vizave për këto vende.

Pas rekomandimit nga ana e Komisionit Evropian për liberalizim të vizave për Kosovën, Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Turqinë, vendimi final duhet dhënë nga secili shtet anëtarë i BE-së, veç e veç.

Sllovakia është njëri nga pesë shtetet anëtare të BE-së, që ende nuk e ka njohur Kosovën, por pavarësisht kësaj ajo ka njohur pasaportat e shtetit të ri të Evropës, e edhe është pro liberalizimit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...