Published On: 18 Janar, 2016

Lajcak nesër në Kosovë takon Jahjagën, Mustafën dhe Hoxhajn

  • Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Miroslav Lajcak do të vizitojë nesër Kosovës, në vizitën e parë të tij si shef i diplomacisë sllovake. Raportohet se Lajcak do të arrijë pasdite në Aeroportin e Prishtinës prej ku fillimisht do të bëj zbulimin e pllakës për ushtarët e rënë sllovakë.

Në vizitën e tij të shkurtër, Lajcak do të takohet me Presidenten e vendit, Atifete Jahjaga, Kryeministrin Isa Mustafa dhe Kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme, Enver Hoxhaj.

Takimi me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi do të jetë i pamundur për shkak të vizitës zyrtare të këtij të fundit në SHBA.

Lajcak do të largohet po të njëjtën ditë në mbrëmje nga Kosova dhe nuk do të ketë takime të tjera të asnjë niveli, merr vesh Koha.net. Vizitën do ta përmbyll me takimin që pritet ta ketë në selinë qendrore të KFOR-it.

Kryediplomati Lajcak njihet për qëndrimet shumë pozitive ndaj Kosovës, megjithëse vendi i tij ende nuk e ka njohur pavarësinë. Kjo është vizita e tij e parë e këtij niveli në Kosovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...