Published On: 24 Qershor, 2016
Bota |

Lajçak inkurajon Ballkanin Perëndimor për politikat e zgjerimit të BE-së

Sllovakia mbështet me konsekuencë politikën e zgjerimit të Bashkimit Europian. Kështu shkruan ministri i Jashtëm sllovak, Mirosllav Lajçak, vendi i të cilit kryeson Këshillin e BE’së për gjashtë muaj

Ai ka thënë se brenda kësaj periudhe pret përparim konkret në procesin e aderimit në BE të vendeve të Ballkanit Perëndimor e të Turqisë, transmeton Koha.net.

Lajçak në një tekst të botuar në portalin European Western Balkans shton se ky zgjerim do të varet në radhë të parë nga përpjekjet e vetë vendeve aspiruese, përkatësisht vendeve kandidate për pranim në BE.

“Dëshirojmë t’u dërgojmë mesazh partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor se rruga për në BE kalon përmes përmbushjes së kritereve dhe kryerjes së detyrave shtëpiake”, ka shkruar ndër të tjera Lajçak.
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...