Published On: 19 Janar, 2016

Laçak: Gazi lotsjellës s’është instrument politik, por dialogu

Shefi i diplomacisë sllovake, Mirosllav Lajçak deklaroi në Beograd se dialogu midis Serbisë e Kosovës është pa alternativë dhe se themelimi i Bashkësisë (Asociacionit) të Komunave me shumicë Serbe është i domosdoshëm.

“Ato për të cilat ka marrëveshje, duhet të përmbushen, Është absolutisht e nevojshme që BKS (AKS) të formohet dhe të nisë të funksionojë”, citojnë mediet e Beogradit deklaratën e Lajaçaku para gazetarëve.

Lajçak pas Beogradit udhëton në Prishtinë, ku do të zbulojë lapidarin kushtuar 42 ushtarëve sllovakë që humben jetën gjatë misionit në Kosovë, dhe do të bisedojë me liderët politikë të vendit.

“Me rëndësi është të vazhdojë dialogu Beograd-Prishtinë, meqë kjo është rruga kryesore për normalizimin e atmosferës. Është e nevojshme dhe them se ky dialog është pa alternativë dhe nuk mund të kushtëzohet me asgjë”, ka thënë Lajçak, transmeton Koha.net. Siç u shpreh ai, gazi lotsjellës nuk është instrument politik dhe se në parlament duhet të zhvillohen bisedime politike dhe jo të hudhet gazlotsjellës.

“Mendoj se kjo tregon nivelin e pjekurisë ose të papjekurisë politike të atyre forcave”, ka vlerësuar shefi i diplomacisë sllovake.

Lajçak vjen në Kosovë në dhjetëvjetorin e njërës nga tragjeditë më të mëdha në historinë e Sllovakisë, kur një avion me ushtarë, që ktheheshin nga misioni në Kosovë, u rrëzua, me ç’rast vdiqën 42 sish. Lapidarin për këta ushtarë do ta inaugurojë ministri Lajçak.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...