Published On: 21 Qershor, 2016

Labinot Xhoxhaj  starton me meçin e parë në botën e boksit profesionist – Video

Labinot Xhoxhaj është 23 vjeçar me prejardhje nga Prizreni që jeton dhe vepron në Zürich të Zvicrës.

Boksieri shqiptarë do të boksojnë me 2 Korrik 2016 me fillim në ora 18.oo, adresa.Löwensaal Schmausenbuckstraße 166, 90480 Nürnberg.

Promoteri dhe trajneri është ish kampioni i shumëfisht i Labinotit, Muharrem Gjocaj. Muharremi ishte katër herë kampion i Zvicrës në vitet 1987-88-89-90.

Ka boksuar me legjendën e boksit Arnold Vanderlyde, i cili ka qenë tre herë kampion europian dhe një herë nënkampion botërorë, shpreson shumë në të ardhmen me këtë bokser.

Labinoti ka 88 luftra në boks. Karrierën si bokser e ka filluar qysh në moshën 13 vjeçare, aty ka fituar 3 herë si mosha e të rinjëve vendin e parë.

8 vite ka qenë në Reprezentacionin e Sllovenisë.

Labinoti ka marrë pjesë në shumë turne: 4 herë në turneun Adem Jashari, pastaj në kampionatin Evropian në Rusi 2012, aty fitoi dy rripe. Ka boksuar për kualifikimet në Olimpiadën e vitit 2012 në Trabzon të Turqisë. Aty ka fituar dy meqe, e në të tretin ka humbur kundër një boksieri hungarez.

Në moshën 21 vjeçare erdhi në Zvicër, filloi karrierën dhe pas një viti Labinot Xhoxhaj u shpall kampion i Zvicrës në boksin amator në vitin 2015.

Kësaj fitore, një vëmendje të posaçme i kushtuan mediat zvicrrane, të cilat e vlerësuan lart talentin e Labinot Xhoxhajt.

Labinot Xhoxhaj do të përballët me Gjeorgjianin Giorgi Aduashvili kundërshtari ka 27 meqe 21 të fituara me KO kjo do thotë se Labinoti nuk do ketë lehtë.

Boksierët shqiptarë kudo që boksojnë po dëshmojnë vlerat e tyre dhe e bëjnë krenar kombin shqiptar, tregon Halit Nezaj, menaxher për media dhe marketing.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...