Published On: 18 Mars, 2016

Ky pushtet autokratik është bërë burim krizash

 

Nga Skënder MULLIQI

*Pas secilës luftë çlirimtare shtetin e udhëheqin   njerëzit e ditur të cilët dinë të ndërtojnë shtet ligjor dhe  demokratik. Në Kosovë ndodhi e kundërta.

*Pa zotësinë e tyre kjo kastë poltike, e kthyen në zotësi për keqpërdorime të mëdha të cilat vendit po i kushtojnë tepër.

*Kosova u  bë edhe vend ku sundojnë   bajraktarë  të fiseve.

* Shfaqja e krimit të organizuar dhe korrupcionit të lidhura më struktuarat më të lartë të shtetit ishin të këqijat më të mëdha që na goditën pas luftës.

*Ndodhën shumë vrasje , ndër të cilat   edhe vrasje të motivuara politikisht, dhe dorasit dhe urdhëdhënesit e tyre  ende po shetisin te lirë.

*Nuk ka kush ti zbulon këto  vrasje së organet e drejtësisë   janë të ndikuara nga politika ditore.

*Komandantet  kan filluar  një luftë të vërtetë mediatike, duke e fajësuar njëri- tjetrin për të bëmat e tyre gjatë luftës. Kjo duket së është  një lloj edhe i luftës speciale  para fillimit të punës të Gjykatës Speciale .

 

* Kapja e shtetit në këtë formë kaq të pa përgjegjshme , e ka mbërthyer vendin në skam dhe mjerim social.

*Kapja e shtetit ka bër që të zbrazet masovikisht vendi. Dhe, asnjë fjalë nga elita politike për këtë çështje aq madhore nuk po e dëgjojmë .

*Për fajin e kastës në pushtet kemi mbetur vendi më i izoluar në Evropë.

*Niveli i lartë i krimit , korrupcionit, zhvajtës, shpërlarjës së parasë publike, uzurpimeve të objekteve shoqërore , të uzurpimit të pronave ,  privatizmi i keq , tenderomania si formë tjetër e përfitimit të pa ligjshem, dhe akterët e këtyre veprave   po mbesin të pa prekshem .  Dorëheqja  si  temë e rëndësishme në demokraci  nuk po ekziston . Nuk po bëjnë punë as mediat si  fuqia e katertë karshi  këtyre strukturave mëkatare pushtetare.

*Ky pushtet më shumë  autokratik është bërë burim krizash për tia zgjatur pushtetin vetit.

*Ky koalicion qeverisës zgjodhen presidentin e vendit në kushtet të shtetrrethimit, duke rrënuar kështu rregullat demokratike të lojës.

*Nuk ndodhë në asnjë vend demokratike që deputet opozitarë  më imunitet  të nxirren zhagë nga kuvendi .

*Mossukseset po na servohen  si suksese.

*Mos transparenca  për çështje madhore politike , siq janë   marrveshjet  për Demarkacionin dhe Zajednicën janë  modele të sistemit monist .

*Kjo kastë politike po e luan lojën më të keqe  politike në relacion më Serbinë .Po realizohen qëllimet politike të një shteti fqinjë, pa e realizuar asnjë  interes të Kosovës.

*Deri kur do të jetë kështu, do ta tregoi koha…

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. shkelzen krasniqi thotë:

    Zoteri ku bazohesh kur thua autokratik.Edhe ti qenke nje prej atyre gazetaruceve qe ose se kupton se qka eshte autokracia, ose shitesh lire per interesa te dikujt.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...