Published On: 14 Janar, 2016

Ky ilaç shëron shumë sëmundje

Haritaki është fryti i pemës “Terminalia chebula” që rritet në Indi dhe Sri Lankë. Haritaki posedon substanca të forta antioksidues dhe ndikon kundër kërpudhave. Disa studime kanë pohuar se ndikon edhe në shërimin e bakterit “E. Coli” dhe virusin urdhjes

Në rastet më të shpeshta përdoret si pluhur. Është ilaç për të gjithë ata që kanë urinim me dhimbje dhe gurët në veshka. Shëron kollën dhe gripin e shkaktuar nga viroza. Përdoret edhe në shërimin e hepatitit.

Nëse dëshironi të posedoni një analgjetik natyral, atëherë haritakin pluhur e përzieni me pak ujë.

Mund ta përdorni edhe për zbutjen e dhimbjeve të fytit, duke e përzier me pluhur dhe duke e shpëlarë fytin. Ky fryt është i mirë edhe për bajamet dhe lukthin si dhe sistemin tretës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...