Published On: 23 Prill, 2016

Ky frut lufton kancerin

Një studim i ri ka zbuluar për herë të parë se si limonoidet, përbërës natyral që gjenden në limon dhe frute të tjera agrume, pengojnë rritjen e qelizave të kancerit.

Studiuesit thënë se një studim i fundit ka treguar rëndësinë e fruteve agrume për parandalimin e kancerit të gjirit dhe i mbështet studimet e kaluara që kanë treguar se konsumimi i frutave mund të zvogëloj rrezikun e kancerit në gji, shkruan Telegrafi.

Gjithë çfarë duhet të bëni është të merrni një limon organik, ta pastroni dhe ta fusni në frigorifer. Sapo të bëhet i akullt, merreni dhe copëtojeni pa i hequr lëkurën. Pastaj, copat hidhini në ushqimin tuaj, qoftë në sallatë, supë, akullore etj.

Vlen të thuhet se lëkura e limonit përmban pesë deri dhjetë herë më shumë vitamina sesa vet lëngu i limonit. Veç kësaj, lëkura ndihmon në largimin e toksinave të trupit.

Limoni është efektiv në vrasjen e qelizave të kancerit, pasi besohet se është 10 000 herë më i fuqishëm sesa kimioterapia.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...