Published On: 16 Dhjetor, 2015

Ky është skenari i PD-së për protestën e nesërme në Tiranë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha përsëriti thirrjen për t’iu bashkuar nesër protestës kundër qeverisë ‘së përbërë nga një bandë kusarësh dhe oligarkësh’ siç i quajti ai.

Basha në fjalën e tij tha se nesër në shënjestër është pr/buxheti dhe paketa fiskale, dy dokumente si dokumente vdekjeje të ekonomisë shqiptare.

“Do bëjmë çmos ti ndalojmë. Deputetët tanë do të bëjnë çmos në foltoren e Kuvendit të argumentojnë pse është buxhet i varfërisë dhe recensionit më të thellë, dhe paketa fiskale është një përpjekje e mjerë për të qepur interesat e kontrabandistëve të oborrit qeveritar me ndonjë ide të keq kopjuar dhe për qëllime demagogjike nga program I PD-së”, ka thënë i pari i PD-së.

Basha tha se bandat që po qeverisin dhe oligarkët e tyre janë në panik, shtyjnë ditët dhe vjedhin ku të munden. Me këtë bindje qytetarët do të vijojnë protestat me akte paqësore për largimin e qeverisë Rama-Meta, tha Basha duke shtuar se jo vetëm për shkak të dështimeve të saj në raport me premtimet elektorale por mbi të gjitha sepse kjo është tashmë një qeveri e rrezikut kombëtar.

Kreytari i Partisë Demokratike të Shqipërisë tha se parashikimet e tij nuk janë prognozë por parashikime për një realitet që do të ndodhë dhe që mund të ndalet vetëm nëse rrëzohet qeveria dhe shkohet në zgjedhje të reja

Lulzim Basha në fund të fjalës së tij drejtuar deputetëve të PD-së dhe qytetarëve tha: “Ju drejtohem, ngrihuni pa dallime politike, mblidhuni nesër masivisht të protestojmë dhe të largojmë me bashkim qeverinë fatkeqësinë. Të diktojmë një marrëveshje të një qeverie teknike që të përgatisë zgjedhje të reja, të votojmë më pas gjithsekush për partinë dhe programin e zgjedhjes tuaj persona. Kjo është zgjidhja”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...