Published On: 23 Korrik, 2016
Bota |

Ky është historiku i vrasësit Norvegjez, me të cilin kishte lidhje vrasësi në Mynih

Vrasësi i cili i ka vrarë nëntë vetë në Mynih është i fiksuar pas të shtënave masive dhe kishte një lidhje të fortë me vrasësin masiv norvegjez, Anders Behiring Breivik, ka thënë policia gjermane.

Gazeta Blic ju sjellë një historik të shkurtër se kush është, Anders Behring Breivik.

Ai ka vrarë 77 persona në Novegji më 22 korrik 2011, 8 prej të cilëve me bombë në kryeqytetin Oslo para se t’i vriste 69-të të rinjë në një kamp verorë të cilët ishin aktivist të qendrës së majtë politike në ishullin Utoeya, shkruan Gazeta Blic.

Tani ai i ka 37 vjet, dhe mbahet në izolim në Norvegji, pasi që u dënua me 21 vjet burgim në vitin 2012. Kohët e fundit fitoj një ankesë kundër masave të rrepta të burgosjes së tij.

Ai ushqente pikëpamjet radikale të Krahut të Djathtë dhe tha se sulmi i tij kishte si synim ndalimin e emigrimit të myslimanëve në Evropë./ © GazetaBlic.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...