Published On: 11 Nëntor, 2016
Bota |

Ky është ekipi i Presidentit të Zgjedhur Donald Trump që do të qeverisë me Amerikën! (Lista)

Kanë filluar tashmë spekulimet se kush do të jetë Qeveria e ardhshme e Shtetit më të fuqishëm të botës, Amerikës dhe adminsitratës së Presidentit të zgjedhur Donald Trump. Tashmë dihet që Trump nuk kishte as një ekip prominentësh nga Washingtoni por as Republikanë të regjur. Përkundrazi, strategjia e tij që ta “luftojë” prominencën nga Washingtoni që edhe i solli fitoren duket që tashti i ka vënë në dilema të mëdha mediat amerikane se kush do të jenë anëtarët e Qeverisë Trump, raporton Gazeta Blic.

Kështu, pos Presidentit të zgjedhur Donald Trump, si dhe ZëvendësPresidentit Mike Pence, i cili është mik i madh i Trump, tashmë po bëhet e qartë se kush ishte “truri” i fushatës Trump dhe me këtë edhe njerëzit që do ulen në kabinetin e Trump.

Gazeta Blic do t’ju sjell me këtë rast emrat dhe kandidatët e mundshëm të Qeverisë së Amerikës duke filluar me Reince Priebus i cili ishte befasia e Donald Trump në ekipin e tij parazgjedhor. 44 vjaçari më parë ishte i angazhuar në Komitetin jo edhe aq të rëndësishëm të Republikanëve por muajt e fundit ka punuar në ekipin e afërt me Donald Trump.

Kellyanne Conway ishte ndihmësja më e rëndësishme e Trump. Ekspertja e hulumtimeve të opinionit dhe matjes së votave mund të llogarisë me një post kyç në Administratën  e Trump. Një post i rëndësishëm me siguri do t’i takojë edhe Guvernatorit të New Jersey, Chris Christie i cili menjëherë pas zgjedhjes është emëruar udhëheqës i ekipit të “Transition”, pra marrjes së pushtetit nga Barack Obama.

LEXO:  Rusët shpresojnë në fitoren e Trump

Në Administratën e Trump vend do të ketë edhe për dinosuar repuplikanë: ish të parin e New Yorkut Rudi Guliani dhe ish shefin e Kongresit Amerikan Newt Gingrich, i pari si Ministër i Drejtësisë dhe i dyti si Sekretar Shteti që dmth. Ministër i Jashtëm. Të dy këta politikajë për dallim prej shumë republikanëve tjerë nuk e lëshuan për asnjë çast “frontin” e Trump.  Poste pokështu pritet të marrin ish shefi i Shërbimit Sekret ushtarak Michael Flynn deh ish shefi i Policisë së Milwaukee, David Clark.

Steve Bannon, themeluesi i portalit të djathtë “Breitbart News” pokështu do të jetë dora e djathtë. Mediat amerikane raportojnë që Bannon në krejt muajt e fushatës ishte njeriu më i afërt i Trump.

Me poste sipas gjase do të shpërblehen edhe republikanë nga radha e dytë. Për shembull ish kandidati për President Ben Carson i cili pasi humbi në fillim kurrë nuk hoqi dorë nga përkrahja për Trump. Carson përndryshe është Neokirurg dhe me siguri do merr postin e Ministrit të shëndetësisë. Kurse në tavolinën e kabinetit Trump pritet që të ulet edhe ish Guvernatori i Teksasit Rick Perry pasi që e përkrahu Presidentin e ardhshëm të SHBA-ve, Donald Trump. /Gazeta Blic/

Sheriff David Clarke  / REUTERS/Mike Segar
Sheriff David Clarke / REUTERS/Mike Segar
 Rudy Giuliani / (AP Photo/J. Scott Applewhite)
Rudy Giuliani / (AP Photo/J. Scott Applewhite)
In this photo taken Sept. 19, 2016 file photo, former House Speaker Newt Gingrich introduces Republican presidential candidate Donald Trump during a campaign rally in Ft. Myers, Fla. A new fundraising email from House Speaker Paul Ryan’s political operation, over Gingrich’s signature, seeks money for Republican congressional candidates by calling the appeal “our very last chance to stop Pelosi and Hillary.” (AP Photo/ Evan Vucci)
Newt Gingrich (AP Photo/ Evan Vucci)
Kellyanne Conway, campaign manager for Republican presidential candidate Donald Trump, speaks with reporters after a speech by Trump's wife Melania Trump at the Main Line Sports Center in Berwyn, Pa., Thursday, Nov. 3, 2016. (AP Photo/Patrick Semansky)
Kellyanne Conway (AP Photo/Patrick Semansky)
UNITED STATES - APRIL 18: Army Lt. Gen. Michael Flynn, director of the Defense Intelligence Agency, prepares to testify at a Senate Armed Services Committee hearing in Dirksen Building titled "Current and Future Worldwide Threats," featuring testimony by he and James Clapper, Director of National Intelligence. (Photo By Tom Williams/CQ Roll Call)  (CQ Roll Call via AP Images)
Michael Flynn, (Photo By Tom Williams/CQ Roll Call) (CQ Roll Call via AP Images)
CLEVELAND, OH - JULY 18: Reince Priebus, chairman of the Republican National Committee, bangs the gavel to officially the open the first day of the Republican National Convention on July 18, 2016 at the Quicken Loans Arena in Cleveland, Ohio. An estimated 50,000 people are expected in Cleveland, including hundreds of protesters and members of the media. The four-day Republican National Convention kicks off on July 18. (Photo by Alex Wong/Getty Images)
Reince Priebus / (Photo by Alex Wong/Getty Images)
  Chris Christie /  +++(c) dpa - Bildfunk+++
Chris Christie / +++(c) dpa – Bildfunk+++
(FILES) This file photo taken on March 10, 2016 shows Corey Lewandowski campaign manager for Republican presidential candidate Donald Trump speaking with the media before former presidential candidate Ben Carson gives his endorsement to Mr. Trump at the Mar-A-Lago Club in Palm Beach, Florida. Donald Trump's presidential campaign manager Corey Lewandowski was charged March 29, 2016 with battery for allegedly roughly grabbing a reporter earlier this month, police in Florida said. Lewandowski is accused of grabbing a female reporter, Michelle Fields, so hard that it left bruises on her arm, at a news conference by the Republican frontrunner in Florida on March 8.  / AFP PHOTO / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / JOE RAEDLE
Ben Carson / AFP PHOTO / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / JOE RAEDLE
EAU CLAIRE, WI - NOVEMBER 01: Republican presidential nominee Donald Trump's campaign CEO Steve Bannon attends a campaign rally at the W.L. Zorn Arena November 1, 2016 in Eau Claire, Wisconsin. Wisconsin Governor Scott Walker, who ran against Trump for the Republican nomination and eventually dropped out, introduced Trump and praised him.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP == FOR NEWSPAPERS, INTERNET, TELCOS & TELEVISION USE ONLY ==
Steve Bannon /Getty Images/AFP
Republican presidential candidate former Texas Gov. Rick Perry speaks during a forum Monday, Aug. 3, 2015, in Manchester, N.H. (AP Photo/Jim Cole)
Rick Perry (AP Photo/Jim Cole)
Republican Dr. Ben Carson speaks during a rally for Republican presidential candidate Donald Trump Friday, Nov. 4, 2016, at The Classical Academy in Colorado Springs, Colo. Dr. Carson and Oklahoma Gov. Mary Fallin campaigned for Trump.  (Christian Murdock/The Gazette via AP)
 Ben Carson (Christian Murdock/The Gazette via AP)
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...