Published On: 28 Gusht, 2016

Ky është djali im! Babai britanik shokohet kur sheh të birin xhihadist

Një baba nga Britania është shokuar teksa ka parë djalin e tij të mitur në një video duke ekzekutuar disa të burgosur të militantëve të Shtetit Islamik sëbashku me fëmijë të tjerë.

Videoja ku shfaqet 13 vjeçari Jojo është propaganda më e fundit e lëshuar nga ISIS, e që jep alarmin për përdorimin e fëmijëve në aktet terroriste.
Babai i 13 vjeçarit, i cili nuk identifikohet për arsye sigurie, thotë se nuk e ka parë prej tre vitesh të birin, kohë kur ai u rrëmbye nga e ëma për t’iu bashkuar Shtetit Islamik.
Sally Jones, 47-vjeçarja nënë e dy fëmijëve, nga Chatham, Kent, u shpall një nga terroristët më të kërkuara në botë nga OKB pas ikjes në Siri me djalin më të vogël.

Ajo u largua në 2013 në Siri, kur Jojo ishte vetëm 10 vjeç.
Sally Jones ishte zhdukur sëbashku me djalin e saj dhe pasi kishte njohur një 25 vjeçar nga
Siria me të cilin ishte martuar, ajo ishte shndërruar në islamike.

Jones ndryshoi emrin e adoleshentit nga Jojo në Hamza dhe të tre sëbashku shkuan në Siri, ku ish-bashkëshorti thotë se “i bënë lavazh truri djaloshit të vogël”.
Në video Hamzai shfaqet me emrin Abu Abdullah al-Britani, emër që përdoret për të ardhurit nga Britania.

Video Player

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...