Published On: 23 Korrik, 2016

“Ky dhé nuk falet, vetëm bekohet me gjak”!

 • Jam Rugovas me Aliun vëlla

Çun Lajçi

Juve që n’vend t’bukës hani fjalë, (t’mos them bar) që nga smira e fëlliqni gojen e n’mungesë t’argumentit shani.
Juve që atdhe e konsideroni oborrin tuaj e palla s’ju han kush shet e kush blenë
Ua them:
Jam daja i poetit Azem Shkrelit, t’cilit kurrë fjalën s’mujtet me ja marrë.
Jam rraja e Bajram Kelmendit t’cilin e vranë n’pamundësi ta thyejnë.
Jam vëllau i Ali Lajçit të cilit trutë mund t’ia hedhni n’erë, por fjalën e drejt kurrë.
Mburrem për qëndresën e tyne e mundin tim, për kangën e vargun (n’mungesën e pushkës) për kundërshtimin e tokës që falet.
Shumë herët ju thashë (t’xhirueme e keni).
“Ky dhé nuk falet, ky dhé nuk shitet, ky vetëm bekohet me gjak”!
Ata që e kuptuen porosinë luftuen dhe u vranë.
Ata që qeshen nga smira, lulëzuen rrejshëm mbi gjakun e tyne.
Tani qesheni e shani edhe vargun tim për tokën që falet.
Shumëkush (faqezijtë) thonë ky për vete e ka, për “pozitë” e para!
Atëherë po ua them:
S’ka fuqi as post që fjalën time të drejt ta mposhtë.
Mbetem në postin më t’lartë që Ju se keni – ARTIST!
S’paguhem as s’blehem, as nuk shitem për Çakorrin – gur kufini, as për nji pllamë tokë Atdheu!
Jam rugovas, me Aliun vëlla. SHQIPTARI.EU

 

Ky miku im në foto quhet Halil Kastrati dhe s’asht rugovas por nga Lipjani dhe jeton ne Suedi. Ky erdhi në protestë për tokën e Kosovës jo për Rugovën.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Bjeshket rugoves ia rrehe meqava
  Gurin vendi smuj ia lu
  Is Hashimi me pollavra
  Megjat tokes ia paskan lu!

  Hej Hashim mos luej me deti
  Lexoj vargjet e Azem Shkrelit
  Kur skej zjarri ai Dyl Mehmeti
  Provon djemt a ika me veti

  Shasqes ftyres kur i ra
  Tka mesue baba bire loje nuk ka
  Gjith me majte qefin me veti
  Kur lype toka e thot mileti

  Pra Ise Llapi Ti me hashimin
  Nkoke rugova e bane qefinin
  Mos gabo tjau preke kufinin
  Se dhezet flaka pa ia pa timin!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...