Published On: 27 Maj, 2016

Kuvendi shkel Kushtetutën nëse e kalon Demarkacionin

Shefi i Katedrës së Gjeodezisë në Universitetin e Prishtinës, Përparim Ameti, ka vlerësuar se versioni aktual i demarkacionit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi ka pasur defekte.

Në një bisedë për gazetën “Epoka e re”, ai u ka bërë thirrje palëve të ulen dhe të diskutojnë, duke thënë se ende ka kohë që ky proces të përmirësohet. Ameti ka theksuar se, nëse Kuvendi i Kosovës e ratifikon marrëveshjen për demarkacion, do të bëjë shkelje të Kushtetutës meqë, sipas tij, dokumentacioni mbi bazën e së cilës është nënshkruar marrëveshja, ka qenë jo i rregullt. Ameti ka deklaruar mosratifikimi i demarkacionit nuk e rrezikon heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...