Published On: 14 Dhjetor, 2015

Kuvendi i Kosovës sërish është në pauzë 25 minutëshe.

Kuvendi i Kosovës ka shkuar sërish në pauzë, për shkak të disa paqartësive ligjore lidhur me zgjedhjen e 8 anëtarëve të bordit të AKP-së.

Kuvendi para pak minutash miratoi në lexim të dytë plotësim/ndryshimin e ligjit për AKP-në dhe pika e radhës ishte zgjedhja e anëtarëve të Bordit.

Por ligjin i miratuar nuk hyn në fuqi pa u nënshkruar nga presidentja Atifete Jahjaga dhe pa u publikuar në gazetën zyrtare.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha se zyra e tij ligjore i ka thënë se është në rregull nëse menjëherë pas miratimit të ligjit të emërohen anëtarët.

Gjithashtu në këtë seancë u bë debat se pse janë 8 anëtarë dhe jo 5 sa ishin më parë, edhe pse 3 prej anëtarëve të bordit, më herët kanë qenë ndërkombëtarë por tash qeveria ka marrë vendim që të jenë vendor.

Kryeministri Mustafa ka kërkuar pauzë që të diskutojë në Qeveri për këtë çështje.

Kuvendi është në pauzë dhe sipas kreut të saj Kadri Veseli, pauza do të zgjasë 25 minuta.

Fillon seanca e natës

Deputetët e pozitës janë mbledhur sërish në sallën alternative për të filluar seancën një orë e gjysmë para se të fillojë dita e martë.

Në këtë seancë pritet që të shqyrtohet propozimi për anëtarë të bordit të AKP-së.

Kuvendi mbyll punimet, seanca e dytë plenare pas 45 minutash

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka mbyllur punimet e seancës së sotme.

Ndërsa Veseli ka paralajmëruar se do të kthehen pas 45 minutash për të diskutuar edhe 3 pikat e mbetura.

Mustafa: Askush nuk ka të drejtë ta uzurpojë Kuvendin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke e akuzuar opozitën se kauza e saj është e paqëndrueshmem në fjalën e tij nga salla alternative e Kuvendit të Kosovës, tha se dëshiron të dëgjojë argumentet e opozitës duke e ftuar edhe njëherë për debat. Po ashtu, Mustafa tha se gjendja aktuale kërkon marrjen e masave. Ai tha se këtë gjendje nuk mund ta sanojë askush tjetër përveç vet Kuvendit dhe institucioneve të Kosovës.

“Kjo gjendje kërkon marrjen e masave. Unë nuk shoh askënd që këtë gjendje mund ta sanojë përveç nesh: Kuvendi, Qeveria dhe institucionet tjera. Nuk mundet që gjendja të degradojë dhe pastaj dikush tjetër të marrë masa, pasi ne kemi shpallur pavarësinë. Nuk kemi të bëjmë me dështimin e institucioneve, por kemi të bëjmë me opozitën që përdorë mjete të dhunshme për këtë situatë”, theksoi ai.

Ai tha se dimensioni i problemit ka tejkaluar Kuvendin, duke shtuar se dhuna ka marrë përmasa edhe jashtë institucionit të Kuvendit. Mustafa shtoi se askush nuk ka të drejtë ta uzurpojë Kuvendin e Kosovës

“Nuk po ngjajnë problemet vetëm në Kuvend përmes gazit lotsjellës, sprejit, por po ngjajnë edhe jashtë Kuvendit, po shkatërrohen prona private dhe publike. Dimensionet e problemit kapërcejnë gjendjen në Kuvend. Askush nuk ka të drejtë të uzurpojë Kuvendin e Kosovës, askus h nuk ka të drejtë të cenoje funksionimin kushtetues të vendit”, tha Mustafa.

Duke ftuar opozitën për debat, ai tha se për të Asociacioni dhe demarkacioni nuk janë arsyet e vërteta. Sipas tij, kjo nuk është akuza e njëmendtë e opozitës.

“Ftoj edhe njëherë opozitë të paraqesë arsyet e vërteta. Për mua nuk është arsye asociacioni dhe demarkacioni. Askush nuk mund të marr si kauzë për të bërë veprime të tilla, me djeg vetura, me ushtru dhunë, me shpërnda gaz lotsjellës. Opozita të tregojë ku i ka problemet e vërteta. Po sulmohet shteti i ri i Kosovës.”, tha kryeministri.

“Askush nga ne nuk e ka rreziku sistemin kushtetues. Nuk mbrohet sistemi kushtetues duke e rrënu ksuhtetetun dhe duke e pengu punën e Kuvendit. Ne dëshirojmë të komunikojmë më qytetarët e Kosovës. Tu thomë atyre të vëretën, jo me dhunë por me argumente. Do ti ballafaqojmë argumentet për cdo centimetër tokë të Kosovë. Në qoftë se Kom isioni Shtetëror ka bërë gabime do ti bartë përgjegjësitë. Do t’ia lëmë një komisioni ndërkombëtarr që do të marr dokumentacioni e Komisionit Shtetëror dhe të opozitës.”

Sipas tij, nuk ka arsye për të hedhur gaz në Kuvendin e Kosovësm për të djegur automobila dhe për të sulmuar objektin e Kuvendit, pasi janë gjëra që zgjidhen me anë të dialogut.

Thaçi: Opozita po uzurpon Kuvendin e Kosovës

Zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalën e tij në sallën alternative të Kuvendit të Kosovës ka kërkuar nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, që ta bëj një deklaratë publike që dënojë, siç e ka quajtur ai uzurpimin e dhunshëm të Kuvendit të Kosovës nga një grup deputetësh opozitarë. Në anën tjetër, Thaçi kërkoi edhe një seancë të veçantë të Kuvendit të Kosovës për të diskutuar mbi krizën politike në vend.

“Do të propozoja një seancë të veçantë për gjendjen në vend. Kjo është çështje nuk është individuale apo personale. Duhet të jetë e qartë a është i pranueshëm gazi për deputetët apo jo. I nderuari kryetar, ta bëjmë një formulim të një deklarate publike që dënon uzurpimin e dhunshëm të objekteve të Kuvendit të Kosovës”, tha Thaçi.

Më tej Thaçi tha se Qeveria është e bllokuar për të informuar dhe për të komunikuar me qytetarët për marrëveshjet që janë arritur në Bruksel.

“Do të ishte mirë ta dëgjojmë zërin e secilit deputet e ministër. Secili nga ne kemi legjitimitet qytetar”, tha ai.

Po ashtu, zëvendëskryeministri i Kosovës Thaçi tha se për shkak të dhunës Kosovës i rrezikohen 4 marrëveshje ndërkombëtare në vlerë 60 milionë euro. Ai tha se kjo është shqetësuese për qytetarët.

Thaçi kërkoi nga deputetët e opozitës që të kthehe n në Kuvendpër t’i ballafaquar argumentet, pasi sipas tij kjo është rruga e vetme.

Grabovci: Opozita as ëndërr nuk mund ta marrin pushtetin me dhunë

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së Adem Grabovci duke kritikuar veprimet e opozitës gjatë seancës së sotme ka deklaruar se ëndrra e tyre që të vijë me dhunë në pushtet nuk do të realizohet asnjëherë.

“Kjo është një papërgjegjësi që institucionet që i kemi ndërtuar vetë”, ka thënë Grabovci.

Sipas tij deputetët kanë kërkuar krijimin e kushteve për punë në Kuvend.

Grabovci tha se rregullorja e Kuvendit është e çoroditur që nuk i mundëson kryetarit që të veprojë të marrë masa adekuate sikurse në vendet tjera.

Veseli: Opozita është duke turpëruar vetën dhe shtetin

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar pas shpërndarjes së lotsjellësit. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u ka thënë deputetëve se do të duhej të ishte një koordinim më i mirë edhe me Qeverinë në mënyrë që të ndalohet lotsjellësi.

Ai tha se bashkësia ndërkombëtare ka një shqetësim që mos të ketë përjashtime kolektive por realisht ata po përjashtojnë vetveten.

“Ne e krijuam atë mundësi duke i lejuar ata të hyjnë në sallën alternative por ju e pat se çka ndodhi. Do të ishte mirë që edhe qeveria të kemi një koordinim më të mirë që mund t’i parandalojmë por duke qenë më aktiv edhe institucionet e drejtësisë. Veç një skaner po të na siguronte qeveria do të mund t’i ndalim sepse nëse kështu si do të vazhdojmë në janar “, ka thënë ai.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...