Published On: 15 Mars, 2016

Kuvendi dështon, nuk i arrin votat për emërimin e anëtarëve të OShP-së

Kuvendi i Kosovës ka dështuar që ta miratojë rekomandimin e Organit Përzgjedhës të Pavarur për emërimin e anëtarëve të Organin Shqyrtues të Prokurimit.

Në seancën që e mbajti pa opozitën, Kuvendi nuk arriti ti sigurojë votat e mjaftueshme për ti zgjedhur anëtarët e rinj të OSHP-së, pavarësisht se ishte konsideruar si një prej kritereve tjera në kuadër të procesit të liberalizimit të vizave.

Kjo ishte hera e parë që opozita nuk bëri fare përpjekje që të futej në seancë.

Për më gjatë se shtatë muaj, opozita ka përdorur gazin lotsjellës e veprime tjera në përpjekje që të pengojë mbajtjen e seancave plenare, duke synuar që ta çoj vendin në zgjedhje të parakohshme.

Ndërkohë, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, u ka bërë thirrje partive opozitare që të kthehen në Kuvend dhe përmes dialogut t’i tejkalojnë të gjitha mospajtimet.

Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, Mustafa në një konference për media ka thënë se opozita duhet të kthehet në Kuvend dhe të heq dorë nga diskursi i dhunës si dhe sulmeve ndaj objekteve qeveritare dhe policisë.

Përkundër insistimit të opozitës që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, Mustafa është shprehur i bindur se mandati i qeverisë do të shkojë deri në fund.

Partitë opozitare të hënën kanë paralajmëruar që sot nuk do të merrnin pjesë në seancë, ndërkohë që Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka vendosur t’i bojkotojë seancat në krejt mandatin e mbetur, njësoj siç ka vendosur edhe Nisma për Kosovën.

Kurse, subjekti më i madh opozitar Lëvizja Vetëvendosje që në Kuvendin e Kosovës ka 16 ulëse, thotë se sa i takon pjesëmarrjes në seancat plenare do ta “bëjë vlerësimin nga seanca në seancë”.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...