Published On: 22 Dhjetor, 2015
Bota |

Kutia e zezë tradhëton Putinin! Ja çfarë thonë ekspertët (Video)

Hetuesit në Moskë, kanë thënë se nuk janë në gjendje të rifitojnë informacionin nga kutia e zezë e dëmtuar gjatë rrëzimit të avionit rus të qëlluar nga Turqia muajin e kaluar. Të dhënat që Kremlini shpresonte se do të mbështesnin versionin e saj në lidhje me atë që ndodhi.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë hapi publikisht regjistruesin javën e kaluar, duke shpresuar se përmbajtja e saj do të konfirmojnte pohimet e Moskës se bombarduesi nuk kishte shkelur hapësirën ajrore turke dhe u rrëzua me dashje.

“Marrja e informacionit dhe leximi i të dhënave të fluturimit … ka provuar të jetë e pamundur për shkak të dëmtimit të brendshëm”, tha Sergei Baimetov, nënkryetari i sigurisë së fluturimit të Forcave Ajrore të Rusisë.

Baimetov tha se 13 nga 16 mikroprocesorët e regjistruesit të fluturimit ishin shkatërruar ndërsa ata që kishin mbetur, janë dëmtuar.

Rusia tani do të kërkojë ndihmë nga specialistët, tha ai, duke nënvizuar se “shumë kohë” do të jetë e nevojshme që të përpiqen për ta riparuar. Rrëzimi i avionit rus SU-24-nga avionët turq në 24 nëntor ishte konfrontimi më serioz midis Moskës dhe një vendi anëtar i NATO-s në 50 vitet e fundit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...