Published On: 10 Korrik, 2016

Kushti i Amerikës, demarkacioni për ushtrinë – prapaskenat e vizitës së Victoria Nuland (VIDEO)

Sikur në korrikun e 2014 e atë  2015-ës, Viktoria Nuland, edhe këtë vit u ngjit shkallëve të Presidencës së Kosovës, ku pati ndalesën e parë, njofton Klan Kosova.

Presidenti, Hashim Thaçi, i cili u shfaq pa kravatë, priti delegacionin amerikan dhe pa dhënë deklaratë për media zyra e tij njoftoi se ai, para Nuland është zotuar se Kosova, do i kryejë detyrat që i takojnë.

Aty hyn demarkacioni me Malin e zi që sipas PRESIDENTIT duhet të ratifikohet sa më parë .

E zyrtaren nga Uashingtoni, zyra e Presidentit, pa saktësuar për çka e citon te ketë thënë se “Është mirë që Kosova të bëjë hapat e nevojshëm para vjeshtës”

Kur e kryen bisedën Thaçi e përcolli Nulandin deri te zyra e Kryeparlamentarit

Amerikania fillimisht i takoi falje Kadri Veselit, që u vonua në takim me Presidentin

E në zyrën e Veselit, nikoqiri, qysh në nisje të takimit çoi bisedën tek një çështje e rëndësishme.

Edhe  ky takim kaloi njëjtë sikur ai i pari, Mysafirja dhe nikoqiri, nuk e thanë asnjë fjalë për mediat.

Nga godina e Kuvendit, Viktoria Nuland, përcjellur nga ambasadori Greg Delawie, dhe zyrtarë të Pentagonit, ia mësyu Qeverisë

Këtu, doli ta pres kryeministri Isa Mustafa, me vartësit e tij, për diplomaci dhe drejtësi

Në mesin e këtyre temave të rëndësishme ishte çështja e demarkacionit.

Kryeministri Mustafa  i tha Viktoria Nulandit, se do të adresojnë çështjen e kufirit me Malin e Zi, për ti hapur udhë  lëvizjes së lirë të kosovarëve  në vendet e BE-së.

Sa e kreu me Mustafën, ndaras nga shefi i tij qeveritar,e në një zyrë të vogël ku ai punon  Nulandin e priti zëvendëskryeministri serb i Kosovës, Branimir Stojanovic.

Në vizitën, disa orëshe, si rëndom zyrtarja e lartë amerikane  u la porosi krerëve shtetëror kosovar, se sundimi i ligjit dhe drejtësia më e fortë bashkë me  luftimin i korrupsionit e krimit të organizuar, janë kryesore  për përparimin e Kosovës.

Kronikë nga gazetari Besnik Tahiri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...