Published On: 20 Mars, 2016

Kush po tenton ta likuidoj Ziadin Selën? Pse heshtë MPB-ja?

Ministria e Punëve të Brendshme vazhdon të heshtë lidhur me kërcënimet serioze për likuidimin e Ziadin Selës, lideri i Lëvizjes për Reforma- PDSH.

Ai thotë se për këtë çështje ka alarmuar policinë dhe organet e sigurimit, mirëpo ata çuditërisht nuk kanë marrë as edhe një masë, njofton agjencia e lajmeve INA.

“Ne kemi informuar rregullisht organet kompetente për kërcënime për jetën tonë. Kërcënimet ndaj meje dhe sekretarit Krenar Lloga nuk janë të rastësishme. Sipas informacioneve të mia, “Interpol Tirana” ka informuar Interpolin e Maqedonisë, se është pazaruar vrasës me pagesë për likuidimin e sekretarit Krenar Lloga, por si zakonisht organet nuk ndërmarrin asgjë”, deklaroi Sela.

Për këtë çështje janë alarmuar edhe institucionet relevante të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këshilli Shqiptaro-Amerikanë, me bazë në Neë Jersey, i ka drejtuar një letër Departamentit të Shtetit Amerikan dhe institucioneve tjera relevante amerikane, për të alarmuar kërcënimet me jetë, ndaj lideri të LR-PDSH-së.

Siç njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA, letra e mëposhtme ka mbërritur tek Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit i SHBA-ve për Çështje të Evropës dhe të Euroazisë, Hoyt Yee.

Letra i është dorëzuar edhe ambasadës amerikane në Shkup, mirëpo akoma nuk ka pasur ndonjë reagim publik rreth kësaj çështje.

Në fund të letrës së saj Këshilli Shqiptaro-Amerikanë -(KSHA), për Senatin, Kongresin, Departamentin e Shtetit, Ambasadën e SHBA në Shkup, dhe Parlamentin Europian, shkruan se: “duke besuar tek ju se do t’a merrni në konsideratë letrën tonë ne inkurajojmë zyrën tuaj për të hetuar të gjitha çështjet dhe të shohim më tej në atë çfarë po ndodh realisht në Maqedoni”.

Qëllimi, ynë shkruan KSHA-ja, është që të sjellë në vëmendje jo vetëm për atë që po ndodh në sot në Maqedoni, por nxjerrjen para drejtësisë të gjithë fajtorët, dhe politikanë të cilët mendojnë se janë ata mbi ligjin – ata që në fund të fundit , sipas nesh i shërbejnë qëllimit të tyre, diskriminimit dhe të spastrimit etnik të shqiptarëve, duke krijuar në këtë mënyrë mundësinë e krijimit për të shkaktuar një tjetër konflikt në Ballkan”. /INA

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...