Published On: 13 Shtator, 2016

Kush po na shet “Dushk për gogla”, qeveria apo miqtë tanë?

Dr.Fadil Maloku

“Proamerikanizmi” e “properëndimizmi”, kakofonik i disa politikanëve të (njohur!) korruptuar, është bë në aksham pazarin politik në Kosovë, “kartëvizita” më ëmblematike, për të manipuluar publikun!
Tash, këta “Miqët”tanë, ose janë bërë (apo ishin të tillë) bashkautor, pra, manipulator të sofistikuar, të gjithë këtij degradimi (ekonomik, politik, e social), ose pre të kushtëzimeve të tyre! Opsioni i tretë, është vështirë për t’u identifikuar?!
Nëse, është në pyetje e para, atëherë, ka instanca më të larta globale… që bëjnë zgjidhje…! Por, nëse, ka ndodhë e dyta, atëherë, përgjegjësia për procesin e (lexo: në fakt dështimit!) shtendërtimit në Kosovë, nuk bie aq mbi supet e qeveritarëve “proamerikan” dhe “properëndimor”, por mbi supet e tyre…!
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. ferx thotë:

  …dhe krejt kjo “dashni e madhe ” e disa miqeve tane karshi te zgjedhureve te pooullit te Kosoves po behet ne emer te sigurise ne Ballkanin Perendimor sepse , eshte vlersuar se ky rajon identifikohet si nji ” bure baroti ” qe cdo cast mund te shpertheje .Per te qene kjo teze shume e bindeshme , disa miqte tane mbeshtesin njerez te paafte dhe te paditur ,ne menyre qe reziku i shperthimit te ndonji konflikti ndernjerzor te jete ma i.madh dhe pastaj ,ata miqte tane te dalin para mediave dhe te deklarojne se ne Kosove ka siguri pore , ajo eshte e shume brishte.
  Ne vitin 2007, disa muaj para zgjedhjeve parlamentare ne Kosove , nji gazetare e BBC ne Prishtine , i kishte thene nji funksioneri te larte te LDK se ne zgjedhjet e ardhshme Hashim Thaci do te behet Kr.minister i Kosove….!
  Hashim Thaci mund te behet Kr.minister vetem nese PDK i fiton zgjedhjet , ishte pergjegjur ky funksionar i LDK..?
  Po pikrisht kete po te theme ia kthene gazetarja e BBC, po te theme se PDK e Hashim Thacit do ti fitoje zgjedhjet dhe H.Thaci do te behet Kr.ministet
  Se si i fitoje PDK zgjedhjet u pa shume qarte por , e pane edhe vete miqte tane dhe per qudi, i pranuan ato zgjedhje ku nga militantet e PDK ishte organizuar nji vjedhje industriale e votave dhe ne fund, Hashim Thaci u emrua Kr.minister para hundes se miqeve tane me vota te vjedh
  Ne zgjedhjet lokale ne Prizren me 2009, per Kryetar te KK Prizren kandidohen z.Ramadan Muja nga PDK dhe Hanefi Muharremi i LDK dhe pase dy balotazheve ” fiton ” Ramadan Muja i PDK edhe pse me dokumentim te OSBE -se , pase balotazhit te dyte , fitues ishte Hanefi Muharremi i LDK me 248 vota me shume se Ramadan Muja i PDK por ,para syve te miqeve tane ky i dyti u emrua Kryetar i KK te Prizrenit, detyre te cilen e kryen edhe sot e kesaje dite edhepse eshte i denuar nga gjykata e shkll.se I-re te Prizrenit per keqeperdorim te detyres zyrtare dhe , ponjashtu para syve , vesheve dhe hundes se miqeve tane te cilet gjithmone po gjejne arsye te ne shesin dushk per gogla ne emer te ruajtjes se sigurise dhe qetesise ne vend sepse , nese gjoja nuk do te zgjedhej Ramadan Muja Kryetar i KK te Prizr. me 248 vota me pake se Hanefi Muharremi ateher , militantet e PDK do te acarroheshin jashte mase dhe te shkaktonin telashe ani pse kandidati i tyre i kishte humbur zgjedhjet dhe keshtu do te vinte ne pyetje seriozisht siguria e vendit qe s duket aspak serioze por, e verteta eshte se segmente te caktuar dhe disa persona qe i quajme miq nderkombtar , ka shume mundesi te jene korruptuar mjaftueshem sa ta shpallin fitues edhe dikend qe si kishte fituar zgjedhjet dhe qytetareve te Prizrenit te na nxije diten e naten e muajt e vitet gjithnji ” nga friga e prishjes se rendit , qetesise dhe sigurise” ne vend por , qe arsyeja e vertet duket se eshte pake me ndryshe dhe , ndryshe duhet te dele …!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...