Published On: 11 Maj, 2016
Bota |

Kush po kërkon formimin e Ushtrisë Evropiane dhe dobësimin e NATO-s?

Kryeministri britanik, David Cameron tha se Bregzit (dalja e Britanisë nga BE-ja) mund të çojë në një luftë kontinentale. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se Bashkimi Evropian është një partner i rëndësishëm në organizimin e mbrojtjes, shkruan The Telegraph.

Mbetja e Britanisë në BE mund ta ndihmojnë Brukselin për të forcuar komunitetin. Kjo mund të  përfshin krijimin e një ushtrie evropiane. Në këtë mënyrë, jo vetëm që do të dobësohet forca e NATO-s, por as Evropa nuk do të mund t’ju përgjigjej kërcënimeve që do të vinin nga Rusia, Lindja e Afërt apo nga radikalët islamikë, transmeton Indeksonline.

Dokumentet e mbrojtjes gjermane të cila kanë rrjedh gjatë javës së kaluar, nuk kanë lënë asnjë dyshim se qëllimi i Gjermanisë është të udhëheq bashkimin e forcave të armatosura të Evropës që do të jenë të orientuara për bashkëpunim të vazhdueshëm me struktura të përbashkëta. Forcat gjermane kanë filluar kohët e fundit të rriten dhe të bashkëpunojnë me ushtrinë holandeze.

Ushtria e centralizuar është një komponent i nevojshëm i një supershteti të cilën BE-ja planifikon të investojë.

Krijimi i burimeve të ushtrisë së BE-së do të shmanget nga NATO-ja. Ushtria e BE-së do të ndërtoj një strukturë shumë të shtrenjtë komanduese, duke përfshirë edhe shumë gjeneralë. Ndikimi i NATO-s do të reduktohet me mes shteteve anëtare të BE-së. Në qoftë se plani ka sukses, kjo do të thotë se ushtria amerikane do të tërhiqet nga Evropa.

Nga ana tjetër, politika e jashtme amerikane ka zhvendosur fokusin e saj të interesit nga Evropa është fokusuar në Lindjen e Mesme. Presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara, Hillary Clinton apo Donald Trump, ka shumë gjasa të ndryshojë politikën e jashtme. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...