Published On: 19 Tetor, 2016

KUSH PO E NDJELLË ZBEHJEN KOMBËTARE?

 

Fahri Xharra

Derisa Sulltanët në pallatet e tyre i mbanin eunukët për qëllime të ditura, neve si komb edhe turku edhe serbi na donin të  ishim “eunukë “ nga mendja. “Populli shqiptarë, nuk guxon të arsimohet, ai është popull i zgjuar dhe si i tillë paraqet rrezik për Perandorinë”-vazhdonin edhe xhonturqit atë që e thoshin osmanët gjithmonë.”… mos e dërgo djalin në shkollë se bëhet shkja!”.

Por, vazhdohet edhe sot në mënyra të tilla? A duhet të lejojmë që të jemi ende “eunukë” nga mendja dhe që farën e mendësisë të na japin të tjerët?

 “Kosova është një vend i banuar nga një shumicë shqiptare. Dihet se në planetin tonë, vendet, trojet, qytetet nuk përcaktohen as nga drurët, as nga kaprojtë, as nga ndonjë shenjë tjetër që ndodhet sipër tyre, por nga njerëzit. Shkurt, toka dhe njerëzit mbi të shkojnë bashkë. Kosova banohet nga shumicë shqiptare, rrjedhimisht, në të gjitha kuptimet ajo konsiderohet në radhë të parë shqiptare. (I. Kadare)”. Kërkesa për tjetërsimin e identitetit tonë është vetëm se një grackë dhe pranimi i saj si e tillë është vetëm se një mashtrim pas buzëqeshjes së ujkut. Duke mos e pranuar një popull tjetër afër vetës, mundohen me metoda të cilat i kanë ushtruar që moti për “t`i dëbuar” shqiptarët në mënyrë më dhelparake. Ku? Atje ku bën dreqi ve.

 Të gjithë ne duhet ta dimë që ne ishim populli që i përballoi shumë pushtime gjatë historisë, saktësisht 365 pushtime mbi tokën tonë. Pushtuesit  ishin barbarë që  na kallën, na  mbytën, na asimiluan dhe në vazhdimësi duke na vjedhur kulturën tonë dhe trashëgimin tonë. Të fshehur, të ndrojtur dhe të vjedhur që ishim, prapë  mbetëm dhe jemi Iliro- Shqiptarë.

Edhe pse nuk kishim perandori tonën ne i dhamë perandorët; edhe pse nuk kishim shtet ne i dhamë vezirët dhe sadriazemët.

 Shpesh kemi pas rastin që të kurthohemi në kurthet e mashtrimit të buzëqeshjes joshëse dhe mashtruese  të armikut. Akti më i shëmtuar i mashtrimit ka qenë  kallja e kishave ortodokse në vitin 2004. Ishte një goditje  e rëndë që iu pat bërë Kosovës së lirë. Mashtrimi i ri, krijimi i një kombi të artificial i cili historikisht nuk ka ekzistuar kurrë: Kombi kosovar!

“Ata” me çdo kusht e donin ftohjen e Perëndimit dhe aleatëve të Kosovës prej nesh; me at akt i bëhej jehonë “dashamirëve” tanë që lufta e Kosovës ishte një luftë fetare e me këtë të shkaktonte pendim tek Europianët dhe Bota e civilizuar për ndërhyrjen e tyre . Akti ndodhi ; ai u dënua prej nesh dhe shpresoj t`ishte mashtrimi i fundit në vazhdën e buzëqeshjeve të ujqërve.

Kohërat e tilla kanë kaluar; por ende po jemi robër të një ngecjeje e cila po na imponohet. Ngecja e tillë nuk po na lejon të ecim krenarë rrugës sonë të civilizuar; ngase mëlmesat e së kaluarës ende po i japin shije të dikurshme gjellës sonë të sotme. Dhe kurrsesi të ndahemi nga ai “lezet” i imponuar i gatojcave tona.

Deri sa bota e civilizuar me përparimet e saja shkencore po shkon shumë e shumë larg, neve në mënyrë të pa dukshme po na ngadalësohet hapi dhe s`ka as një “fuqi” që na mundëson lëvizjen normale të “planetit” tonë mendor rreth Diellit për 365 ditë. Për ditë e më tepër i ngjasim Planetit të Neptunit që vitin e ka të gjatë sa 248 vite të tokës, dhe të cilit që nga zbulimi i tij nga ana e njeriut në vitin 1930, i duhen edhe 166 vjet që të bënë një rrotullim rreth Diellit. Pra edhe 166 vite që shkenca të feston ditëlindjen e parë të zbulimit të tij.

Për ne  viti këndelljes së mendjes dhe  i shpirtit tonë, a thua sa është i gjatë?

 Mos të lejojmë të mashtrohemi pas buzëqeshjes së dhelprës!

19.10.16
Gjakovë

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. m.muharremi thotë:

  Eshte e njejta gje sikur qe ishte dje ne kohen e titizmit kur ne shqiptaret e Kosoves per gjithe popujt tjere sllav ne ish jugosllavi ishim “shiptari ” kurse, shqiptaret e Shqiperise quheshim “albanci ” .Titistet ate kohe nuke arriten ta shesin tezen e tyre titiste sepse ishte gjenerata e jone qe ia pamundesoi nji kenaqesi te kuptuarit se behet fjale per dy popuj dhe kombe te ndryshme.Ishte gjrnerata jone qe fuqishem e demaskuam cdo tentative titiste per te na nda.Ishte gjenerata jone e cila faktoi qe ne mese te shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise dhe shqiptareve e viseve tjera ne ish jugosllavi dhe Greqi nuk ka asnji dallim.Ishin ne qe ne kontaktet e perditeshme qe kishim , u thonim dhe faktonim sllaveve dhe titisteve se gjithe shqiptaret flasin te njejten gjuhe, gjithe shqiptaret kane tradite ,zakone dhe preardhje te njejte iliro-pellazge.U thonim titisteve dhe se ne shqiptaret jemi nji komb dhe nji popull por , na kishin nda pushtuesit e ndryshem qe kishin pushtue trojet tona.
  Sot kure menduam se kjo fare e keqe antishqiptare e titizmit u mposht dhe ngordhi ,kane que krye mbeturinat titiste ne Kosove ne mesin e te cileve jane disa pseudoanalist , pseudopolitikan dhe disa gazetar e te mjere e disa te tjere nga shoqerite civile te cilet si duket per para kane cpikur teza te cuditeshme i te qenit te shqiptareve te Kosoves si kosovar.
  Sipas kesaje logjike te smure dhe te vjeter titiste ,cka na qenkan atehet shqiptaret e Maqedonise.A mose valle ata na cenkam “maqedonar ” apo shqiptaret e Lugines se Presheves na qenkan ” luginar ” ose “preshevar ..?
  Qesharake apo jo por ,me shume se qeshareka, teza e vjeter titiste e emertimit “shiptari ” per shqiptaret e Kosoves e shendruar sot ne “kosovar” eshte vetem nji budalkallek i castit i nji grupi qe dinjitetin e tyre kombtar e shesin per nji luge hallve ..!
  Ketu nuk i ze fajtor ata te cilet kane favore dhe benifite ne shoqerine e paseluftes ne Kosove dhe paguhen per plasimin e kesaje teze te “kosovarit ” , sa jane fajtor autoritetet institucionale dhe shtetrore te Kosoves qe nji kohe te gjate karshi nji “vershimi ” te “kosovarizmes ” koheve te fundit , vezhgonin situaten dhe kane krejtesisht qendrim indiferent qe me detyron te dyshoje se mose ndoshta politika e Kosoves qendron prapa ketij “invazioni ” idiotesk dhe perqares ne Kosove

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...