Published On: 14 Prill, 2016

Kush janë “piromanët” që po vazhdojnë të mbesin të lirë?

  • Djegia sporadike e veturave të zyrtarëve publikë e institucionalë të Kosovës po vazhdon, derisa “piromanët” po vazhdojnë të mbesin të lirë.

Policia e Kosovës dhe Hetuesia deri më tani janë treguar të ngathëta ta zbërthejnë “enigmën” e djegies së veturave, duke krijuar më shumë huti në opinion.

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se deri më tani vetëm një person është arrestuar për këto sulme dhe se janë në kërkim të personave të tjerë të dyshuar, shkruan sot gazeta “Zëri”.

“Sa i përket dëmtimit të veturave private të personaliteteve të ndryshme, Policia e Kosovës në të gjitha rastet duke u bazuar në autorizimet ligjore është duke kryer hetime intensive. duke u bazuar edhe në dëshmitë relevante të konfiskuara në raste të caktuara, Policia po kryen hetime të pandërprera”, thuhet në reagimin zyrtar të PK-së.

Në anën tjetër, eksperti i çështjeve të sigurisë Burim Ramadani, ka thënë se këto sulme kanë për qëllim frikësimin e personave të caktuar, derisa akuzon organet e sigurisë dhe të drejtësisë për dështim në zbardhjen e këtyre rasateve.

“Ato janë vepra kriminale të papranueshme, me mesazhe që për qëllim kanë frikësimin, po në të njëjtën kohë institucionet e sigurisë dhe të drejtësisë, siç janë Policia dhe Prokuroria, nuk po arrijnë t’i gjejnë fajtorët ose të dyshuarit dhe kjo është një shenjë jashtëzakonisht e keqe për institucionet në Kosovë dhe sigurinë në vend”, tha ai. /Zëri

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...