Published On: 4 Prill, 2016
Bota |

Kush janë liderët botërorë që fshehën pasurinë, përveç Putinit, përmendet edhe Leo Messi

Një grup gazetarësh ndërkombëtarë publikuan të dielën një raport në lidhje me aktivitetet financiare të disa prej ish-liderëve dhe liderëve aktuale botërorë, përfshirë edhe presidentin rus, Vladimir Putin, se ka qarkulluar më shumë se 2 miliardë dollarë.
Rreth 11.5 milionë dokumente nga një zyrë juridike nga Panamaja “Mossack Fonseca” tregojnë se si kjo kompani ndihmon klientët e vet që t’i shmangen taksave dhe të pastrojnë para’.

Investigimi i “International Consortium of Investigative Journalists” (ICIJ) përmend 143 politikanë nga e gjithë bota, mes tyre 12 liderë shtetërorë, të cilët pretendohet se kanë përdorur kompani “offshore” për të fshehur pasurinë e tyre, transmeton Indeksonline.

Çka do të thotë kompani “offshore” dhe kush janë personalitetet botërore të dyshuar

Kompani “offshore” do të thotë kur një kompani realizon veprimtarinë e vet në një vend tjetër, jo të origjinës, për të përfituar nga sistemi i taksimit.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko; kryeministri i Islandës, Sigmundur Davio; kryeministri pakistanez, Nawaz Sharif; presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, presidenti i Argjentinws, Mauricio Macri, ish kryeministri i Irakit, Ayad Allawi, Mbreti i Arabisw Saudite, Salman Bin Abdulaziz Bin Abdulrahman Al Saud, kushërirat e diktatorit sirian, Rami dhe Hafez Makhlouf, djali i ish sekretari tw OKB-sw, Kofi Annan, Kojo Annan, babi i kryeministrit tw Britanisw sw Madhe, David Cameron, Ian Cameron dhe Alaa Mubarak, i biri i ish-presidentit të Egjiptit, besohet se janë disa prej atyre që kanë përdorur të njëjtën skemë për të fshehur pasurinë.

Edhe pse Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk përmendet në asnjë dokument, ICIJ raporton se disa prej bashkëpunëtorëve të tij, si Sergei Roldugin, në mënyrë sekrete shpërndan një vlerë prej 1,7 miliardë dollarësh në banka dhe kompani fantazmë.

Dokumentet po ashtu tregojnë se të paktën tetë zyrtarë ose ish-zyrtarë të lartë të Kinës, përfshirë edhe kunatin e Presidentit Xi Jinping, të kenë përdorur këtë skemë.

Mbi të paktën 23 klientë të “Mossack Fonseca” rëndojnë akuza se kanë mbështetur regjimet diktatoriale në Korenë e Veriut, Zimbabve, Iran, Siri dhe Rusi.

Edhe Lionerl Messi i përfshirë?

Në dokumente përmendet edhe futbollisti më i mirë në botë, argjentinasi i Barcelonës, Lionel Messi. Messi përmendet në dokumente si i autorizuar i një kompanie “offshore”, e cila vazhdon të jetë e panjohur (ende) për prokurorinë. Messi dhe babai i tij edhe më herët janë përfshirë në dyshimet për shmangie të tatimit – evazion fiskal, në Spanjë.

Kjo firmë juridike është themeluar në vitin 1977 nga Jurgen Mossack dhe Ramon Fonseca. Ajo operon në vende të njohura me sistem të ulët taksimi përfshirë Zvicrën e Qipron.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...