Published On: 13 Janar, 2016

Kush janë heronjtë shqiptarë në policinë e Nju Jork-ut?

Në aksionin për kapjen e një grupi që vidhte shtëpitë në Bruklin – edhe Lieutenant Ylli Dautaj, i cili është kryetar i Shoqatës Amerikane Shqiptare e Policisë Iliriane, me punonjësit shqiptaro-amerikanë të ruajtjes së rendit, në uniformat blu të NYPD

Beqir Sina-INA

Duket se viti i ri 2016 – ka nisur shumë mirë për djemtë e vajzat shqiptare, të cilët shërbejnë në uniformat blu të qytetit më të madh në botë – New Yorkut – ditën e natën për ruajtjen e rendit e të qetësisë së qytetarëve, së bashku me mijëra djem dhe vajza që shërbejnë në radhët e NYPD.

Kur flasim për shqiptaro amerikanët, në radhët e unifromave blu – NYPD , kemi në të paktën në një muaj tre raste, ku ata janë bërë protogonistë të veprimeve nga më të guximshme, me kolgët e tyre, që kan tërhequr vëmendjen edhe të shtypit njujorkez, të eprorëve të lartë, komisiariteve të policisë nga Departamenti i Policisë në qytetin e New Yorkut, shtypi dhe qytetarët të cilët shprehin faleminderime.

Lajmet e suksesit të tyre në krye të detyrës, i shtohet edhe një aksion i guximshëm – ku në mesin e unformave blu këto ditë është edhe emri i policit shqiptar me gradën Lieutenant Ylli Dauti i cili shërben në komisiariatin e policisë “Brooklyn’s 83 Precinct”

Portali i policisë së qytetit NYPD News , njofton sot se oficerët NYPD të shërbimit në komisiariatin e policisë “Brooklin 83 Precinct”, kan arrestuar tre burra , duke iu përgjigjur me një aksion të guximshëm një grabitje në një shtëpi të dielën mbrëma.

Simbas saj, Lieutenant Dautaj dhe policiët oficer Rodriguez, Sweeney dhe Husain, iu përgjigjën thirrjes 911 të grabitjes në një shtëpi në rrugën “Stanhope Street” në Brooklyn, dhe u ndeshën me një njeri, i cili ka deklaruar se familja e tij ishte duke u mbajtur “rob” brenda shtëpisë së tij – nga tre burrat me armë zjarri dhe maska.

Gjatë aksionit të ndërhyrjes – pasi skuadra e patrullës në pamundësi për të hyrë në banesë me derën e përparme, kan vepruar për të hyrë përmes shkalleve të jashtme të katit të dytë me dy policë oficerët Sweeney dhe Husain.

Në këtë kohë, Lieutenant Dautaj dhe oficer Rodriguez ka vërejtur një burr i mbuluar me një maskë duke u përpjekur për të dalë nga vendbanimi nga një derë anësore. Oficeri i policisë Rodriguez ka thirrur “Policia mos lëvizini” dhe i dyshuari iku me shpejtësi nëpër dhoma por u kap prej oficerit Rodriguez, në tentativë për të dalë jashtë. I dyshuari u arrestua më pas brenda në shtëpi nga oficerët Sweeney dhe Husain.

Kur në shtëpi erdhën edhe forcat shtesë të policëve aty, janë gjetur katër persona të lidhur dhe dy të dyshuar të tjerë, të cilët ishin fshehur në banesë, dhe u arrestuan. Policët gjetën dy pistoleta gjysmë-automatike dhe dy maska të tjera u gjetën nga vendngjarja.

Kurse, viktimat ka pësuar dëmtime të lehta, thuhet në njoftimin e NYPD NEWS.

Pra, kjo është hera e tretë , që brenda një muaji 3 oficerët shqiptarë – amerikanë , oficer Kristo Kevi, Xhoana Tozaj, dhe Lieutenant Ylli Dautaj, i cili është kryetar i Shoqatës Amerikane Shqiptare e Policisë Iliriane, me punonjësit shqiptaro-amerikanë të ruajtjes së rendit, në uniformat blu të NYPD,si pjesë e ekipeve të tyre, të shërbimit të bëjnë akte të gunximshme për të shpëtuar jetën e qytetarëve”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...