Published On: 28 Janar, 2016

Kush janë deputetët “heronjë” të LDK-së?

Deri më tani vetëm dy deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës janë më se të vendosur që të mos marrin pjesë në seancën e Kuvendit, kur Hashim Thaçi do të votohet për president.

E ata janë Vjosa Osmani e Arben Gashi.

Burime brenda LDK-së, kanë theksuar se vetëm Vjosa Osmani e Arben Gashi janë ata të cilët në mënyrë kategorike kanë paralajmëruar se nuk do të marrin pjesë në seancë, dhe do të mundohen që në çdo mënyrë ta pengojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit president.

Ky burim, ka theksuar se edhe dy deputetë të tjerë ende nuk kanë qëndrim përfundimtar nëse do të marrin pjesë ne seancën për zgjedhjen e Thaçit president, e ata janë Adem Salihaj e Fatmir Rexhepi.

“Ka mundësi që edhe Adem Salihaj e Fatmir Rexhepi të mos marrin pjesë në seancën për zgjedhjen e Thaçit për president, mirëpo ende s’ka qëndrim përfundimtar”, ka theksuar ky burim.

Edhe deputetja tjetër, Alma Lama ka paralajmëruar votën kundër, mirëpo ende nuk ka një qëndrim përfundimtar nëse do të marrë pjesë në seancën e Kuvendit, ku pritet të votohet për president.

Në anën tjetër, deputetët tjerë që kanë paralajmëruar se janë kundër Hashim Thaçit si, Anton Quni, Armend Zemaj e Doruntinë Maloku sipas burimeve brenda LDK-së, pritet të jenë të pranishëm në seancë, duke e mundësuar kështu kuorumin prej 2/3, të nevojshme për mbajtjen e seancës.

vjosa

Deputetja më e votuar femër në Kosovë, e cila ishte kundër koalicionit me PDK-në dhe kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit president, Vjosa Osmani për Gazetën Blic tregon pse nuk do të marrë pjesë as në seancën e Kuvendit, kur pritet të votohet për presidentin e ri të vendit.

“Siç e kam thënë tash e 1 vit, mundësia e vetme e kundërshtimit të Thaçit mbetet mos pjesëmarrja në seancë, për t’i pamundësuar kuorumin. Prandaj unë nuk do të bëhem pjesë e përpjekjes për ta bërë Thaçin president”, ka thënë ajo për Gazetën Blic.

Ajo ka sqaruar se mundësi për të votuar kundër, ashtu siç po paralajmërojnë disa deputetë të LDK-së nuk do të ketë.

Sipas saj, mundësi për të votuar kundër nuk do të ketë, sepse fletëvotimi nuk e jep atë mundësi; pra ose votohet për njërin kandidat ose për tjetrin.

“Por edhe sikur të kishte, në momentin që Thaçi e ka kuorumin prej 80 deputetësh në sallë, nuk besoj se do ta ketë problem të zgjedhet me 61 vota në rundin e tretë. Për më tepër, votimi është i fshehtë. Pra, fshehtësia e votës është e garantuar me Kushtetutë, sepse po dëgjoj që po flitet për publikim të votave”, tha Osmani.

656X37333521arben_gashi

Sipas marrëveshjes për bashkëqeverisje ndërmjet PDK-së e LDK-së, parashihet që Hashim Thaçi të jetë president.

Pos disa deputetëve të LDK-së, edhe partitë opozitare janë duke u munduar me çdo kusht që të mos lejojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit në postin e presidentit. Sipas tyre, zgjedhja e Thaçit si president, do ta dëmtoj shumë vendin.

Ndërkohë, Gazeta Blic para disa ditësh ka raportuar se në lojë për këtë post edhe më tutje është presidentja aktuale, Atifete Jahjaga./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...