Published On: 31 Korrik, 2016

Kush janë agjentët e “paprekshëm” në rastin e Kumanovës?

Familjarët e të akuzuarve të rastit të Kumanovës kërkojnë që të hetohet pista e dyshimtë e agjentëve të implikuar në skenarin e Lagjes së Trimave të 9 dhe 10 majit, por edhe edhe ngjarjeve paraprake të lidhur me këtë rast.

“Ne apelojmë që gjykata, por edhe institucionet e tjera të ndalojnë këto persona dhe ti nxjerrin para drejtësisë, sepse ata janë dëshmitarët kyç dhe jo të fshihen. Ne sa po e shohim ata nuk jan as të thirrur si dëshmitarë dhe vetëm pjesëtarë të policisë speciale, që kanë marrë pjesë në përleshjen e armatosur janë duke u thirrur si dëshmitarë të mbrojtur”, thotë për INA, një familjar nga Kosova, pjesëtari i së cilës është pjesë e të akuzuarve të Grupit të Kumanovës.

Por sipas lajmeve të lansuara nga disa media, por edhe bisedave të publikuara të përgjuara, dëgjohet biseda e dy komandantëve Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj me një punonjës të Shërbimit Sekret, por në këtë rast dyshohen edhe agjentë të tjerë të DSK-së së Maqedonisë.

Nga ana tjetër, gazetari Milaim Zeka në një deklaratë për INA kohë më parë deklaroi se agjentë të shërbimit maqedonas të kamufluar në agjentë gjoja të CIA kishin thurrur dhe realizuar planin për Kumanovën, në bashkëpunim me zyrtarë të lartë të Qeverisë së Maqedonisë dhe shërbimit sekret.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. haku thotë:

    Kumanovasit e Lagjes se Trimave duhet ta padisin Qeverine e Maqedonise per vrasjen e njerezve dhe shkatrrimin e pasurise se tyre me qellim. Me QELLIM pasiqe rastin e kane percjelle qe nga fillimi dhe Qeveria ka patur mundesi te intervenoje qe ne fillim. Ate nuk e ka bere me qellim ashtu qe te shkaktoje sa me shume deme, ate qe edhe e beri. Po ta dinte se do vriten edhe dhejetra police intervenimi kishte me qene me i hershem dhe pa pasoja ne njerez e ne deme materiale. Ne shtetet ku sundon ligji keto gjera nuk lejohen e as qe tolerohen. Jane te ndeshkueshme. Per kete mendoj se eshte e mundur padia ne Gjykaten Nderkombetare sepse Qeveria e Maqedonise nuk intervenoi ne preventive por priti qe ngjarja te zhvillohej deri ne maksimum. Keshtu Qeveria Maqedonqse ka vepruar edhe ne disa raste te ngjashme ndaj shqiptareve dhe ka kaluar pa asnje therre ne kembe-pa u ndeshkua. Doreheqja e ministrave nuk eshte ndeshkim qe meriton Qeveria.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...