Published On: 8 Janar, 2016

Kush ishin hartuesit e listave të vdekjes? ‘Thaçi ishte legjendar për taktikat e tij të pamëshirshme’

Kush ishin hartuesit e listave të vdekjes, a janë sot ata njerëz të lirë, dhe a po e kontrollojnë sot fatin e Kosovës? A mos ndoshta është bërë e pamundur që forcat e errëta që e kanë kapur shtetin të largohen që andej? Këto janë disa nga dilemat, që nuk e ka të qartë se si ti zgjidhë edhe bashkësia ndërkombëtare sot.

Në mes të akuzave për korrupsion e krim të organizuar dhe paqes së pretenduar qëndrojnë si lapidar, akuzat për vrasjet politike, askush, asnjë institucion nuk po hap asnjë shteg zbulimi apo hetimi për autorët e listave të vdekjes.

Pas hapjes së debatit për listat e ekzekutimit, po e risjellim pjesën më të madhe të një shkrimi të The Guardian të bërë me 29 qershor 1999, mbi zhvillimet e atëhershme në Kosovë, kur sipas kësaj gazete një numër i madh i komandantëve të lartë gjatë luftës u qëlluan për vdekje, të drejtuara nën komandën e Hashim Thaçit dhe të dy zëvendësit e tij, Azem Syla dhe Xhavit Haliti. / Shqiptari.eu
Në vijim artikulli i The Guardian.
Asnjë nga zyrtarët e UÇK-së apo Thaçit nuk flasin për ndihmës të tij të ekzekutuar, por burimet e The Guardian tregojnë ose dëshmitarët, se rivalët e Thaçit ishin vrarë menjëherë pas ai ose ndihmësit e tij i kishin kërcënuar me vdekje.

“Kur filloi lufta, të gjithë donin të jetë i pari,” tha Rifat Haxhijaj, 30 vjeç, një ish-epror në ushtrinë jugosllave, i cili u largua nga UÇK-ja në shtatorin e kaluar (’98) dhe tani jeton në Zvicër. “Për udhëheqjen, kjo nuk ishte vetëm një luftë kundër serbëve – kjo ishte edhe një luftë për pushtet.”

Ndërsa, përfaqësuesi i Thaçit në Zvicër, Jashar Salihu, mohonte akuzat për vrasje. “Këto lloj raportesh janë të pavërteta,” deklaronte ai. “As Thaçi, e as dikush tjetër nga UÇK-ja nuk është i përfshirë në këtë lloj aktiviteti. Qëllimi ynë ka qenë për të krijuar një Kosovë të lirë dhe asgjë më shumë.”
Akuzat janë bërë në intervistat me një duzinë zyrtarët e UÇK-së apo ish-zyrtarë, dy prej të cilëve thanë se kishte dëshmuar ekzekutimet e rivalëve z Thaçit; një ish-diplomat i lartë shqiptar; një ish-zyrtar i policisë shqiptare i cili ka punuar me UÇK-në; dhe diplomatët perëndimorë.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit dhe një diplomat perëndimor në Ballkan i kishin thënë gazetës se ata ishin në dijeni për ekzekutimet e oficerëve të mesëm, të dyshuar për keq bashkëpunim me serbët, por se ata nuk kishin prova për të lidhur ato vrasje me zotin Thaçi.

Por, sipas Thë Guardian, një diplomat perëndimor i kishte thënë gazetës se zoti Thaçi ishte legjendar për taktikat e tij të pamëshirshme. “Thaçi është angazhuar në disa frikësim mjaft të përafërt çe zyrtarëve në një parti rivale], por asnjëri prej tyre janë vrarë. Ka pasur arrestimet, dhe viktimat pretendojnë rrahjet. Ne nuk mund të provojë se. Thaçi, sipas tyre, ka qenë në Akuza e ekipit që të ndaluar ata dhe ishte në krye të marrjes në pyetje dhe personalisht kërcënuar ata. ”

“Zyrtarët e UÇK-së gjithashtu pretendojnë një fushatë vrasjesh në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë shqiptare, të cilat vendosen agjentë të policisë sekrete në dispozicion të UÇK-së.

Dy ish-udhëheqësit e UÇK-së dhe një ish-zyrtar i policisë shqiptare, të intervistuar në Tiranë, tha zoti Haliti, i cili është ambasador i z.Thaçi në Shqipëri, ka punuar me 10 agjentë të policisë sekrete shqiptare për të formuar një rrjet të brendshëm të sigurisë për të heshtur kundërshtarët në Kosovë”, vazhdon më tej artikulli.

Në ditët e para të kryengritjes rebele, në mars të vitit të kaluar, ka pasur raporte të vazhdueshme që Thaçi ekzekutuar personalisht shqiptarëve të Kosovës të cilin ai e kishte quajtur si tors trai apo bashkëpunëtorë. Por nuk ka dëshmitarë që kanë dalë në sipërfaqe.

Kur filloi kryengritja, dhe paratë dhe vullnetarët përmbytur në Shqipëri nga 700.000 shqiptarëve të Kosovës jashtë vendit, ata e gjetën veten në krye të dhjetëra miliona dollarëve. Deri në fund të luftës, zyrtarë të UÇK-së vlerësojnë, UÇK-ja kishte paguar £ 30m të zyrtarëve shqiptarë për armë.

Gazeta më tej citon një vlerësim gati tragjik të Bukoshit për Thaçin, i cili në mandatin e kaluar, madje ishte ministër në kabinetin e tij.

“Kufomat kurrë nuk kanë qenë pengesë në karrierën e Thaçit”, thoshte Bujar Bukoshi, atëherë kryeministër i Rugovës në mërgim.

“Një diplomat perëndimor ka pretenduar se Thaçi kishte planifikuar një përpjekje të pasuksesshme për vrasjen e z Bukoshi majin e kaluar (’99). “Thaçi ka një qëllim të vetëm dhe kjo është për të promovuar veten e tij, për të qenë nr 1,” thoshte Bukoshi për The Guardian.

“Ministri Krasniqi kishte bekimin e z Bukoshi, i cili lejoi ti kaloheshin 3milionë funta UÇK-së, të mbledhura nga administrata e zotit Rugova.

Sipas gazetës, policia në fund të shtatorit ndaloi Krasniqin dhe ndihmësit duke ia konfiskuar armët e tyre. Në një pikë kontrolli të policisë, sipas një ish-komandant i UÇK-së, ai dhe dy shokët e tij u ndaluan përsëri. Tre burra me maska të zeza mbi fytyrat e tyre, duke folur në një theks shqiptar që dallohej nga i shqiptarëve të Kosovës, urdhëroi dy burrat me Krasniqin të shtriheshin në tokë.

“Cila është ajo?” pyeti një person i armatosur, sipas një komandanti të prirur në asfalt.

“Ai në mes”, tha një tjetër. I armatosuri, i cili ia mbajti një pistoletë në kokë Krasniqit, me një gjuajtje. Ai shkarkoi dy të shtëna më shumë në krye të Krasniqit kur ai ra.
Zyrtarët amerikanë gjithashtu kishte raporte se UÇK-ja kishte vrarë Krasniqin, por tha se ka pasur raporte kundërthënëse se ai u vra nga anëtarët e pakënaqur të njësisë së tij.

Pas vdekjes së Krasniqit, një ish-komandant i UÇK-së tha se vrasjet, spastrimet dhe arrestimet u përshpejtuan.

Pasi nisën bombardimet e NATO-s, ranë në Kosovë në prill, dy komandantët më të njohur, Agim Ramadani, dhe Sali Çekaj, u vranë, si thuhet në një pritë serbe.

Edhe pse një ish-oficer i lartë i UÇK-së në Tiranë, tha se zoti Thaçi ishte përgjegjës, një diplomat perëndimor deklaroi se Çeku u vra nga një snajper serb dhe Ramadani në betejë.

Por, ish-oficeri i UÇK-së i ka thënë gazetës se zyrtarët rebelë i kishin thënë Çekajt (Salihut) se ai dhe eprori Tahir Zemaj, duhej të largoheshin nga UÇK-ja, por Çekaj kishte refuzuar. Z. Zemaj iku në Gjermani. “Tahir e dinte se ata ishin të rënda, dhe ai doli jashtë,” tha zyrtari. “Saliu qëndroi, dhe ai u vra.”

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Arsimi thotë:

  UçK nuk ka zhvilluar lufte çlirimtare,nuk e luftoi serbine,por i vrau atdhetaret ma te devotshem qe sot i nevoiten ma se shumti ketij popullit.Ata qe luftuan i vrajten vete shoket e idealit per interesa te tyre personale.Tri luftera çlirimtare i zhvilluat dhe as njeren lufte nuk e quat ne vendin e caktuar siq na u betuat ore derrat e Enver Hoxhes.Nga turpi i juaj eshte ka e paguan shtrejte ky popull.Ju nuk keni gjak te shqiptarit,pos pjelle e sllavit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)
 2. Komentuesi me pseudonimin “Lumjani” Une personalisht jam nga fshati Vlahen Has . Te etiketosh te gjithe ata luftetare te UCK qe nderonin me grusht njesoj sc nderohej ne kohen e komunizmit ne Shqiperi me fjalen tradhetare te idealeve te verteta kombetare shqiptare per te cilat luftonte UCK ja . eshte marrezi e jotja e marrur si porosi e mesim nga ish tradhetaret e kombit me vazhduesit e tyre Sali Berisha ne Shqiperi e Ibrahim Rugova ne Kosove . Po te ishte per ta , as Shqiperi nuk do kishte kurre e as Kosove jo e jo . Periudha komuniste e Shqiperise per keto gjera te cilat lidhen me ceshtjet madhore te kombit , eshte nga me te ndriturat e gjithe historise se Trojeve shqiptare qe nga koha e Skenderbeut e deri me tani . Ishte pikerisht puna e madhe edukuese e formuese me njerezit e asaj periudhe nga shteti komunist qe beri ate qe e gjithe bota te vlersoje jo vetem hapjen e zemres si vellau vellaut , por edhe te shtepive e te ndarjes se kafshates se bukes me vellezerit nga Kosova te perzane nga vatrat e tyre prej cetnikve serbe . Po ti bire diversanti je si puna e Elez Biberit qe familja e tij eshte deportuar nga UDBja Jugosllave per ne SHBA e vazhdon si me pare edhe sot te ushqej mentalitete te tilla percarese ndaj shqiptarve . Vetem kur brezi i juaj te shuhet6 nga kjo bote atehere Shqiperia e trojet shqiptare do te fillojne te mekemben e te marrin udhe nga e mbara . Clidhje ka ketu komunizmi me UCK kur ne vete si antare te ish PPSH jemi distancuar nga ajo kohe jo se e patem Shqiperine me keq sa c’eshte sot , por me deshiren e mire qe perderisa nuk mundem te realizojme e te bejme me shume krejt ne menyre te vullneteshme e te vetedijshme i hapem rruge DEMOKRACISE , por mjerisht ata qe u zgjodhen per te drejtuar shtetin shqiptar post komunist , per tu hapur rruge vjedhjeve , abuzimeve me detyren e pushtetin per interese perfitimesh materijale , te gjithe rrenimet e vendit ja faturojne sistemit te kaluar . Meqe permende Kukesin ke kaluar andej nga kalon Autostrada per Morin , aty ne qoshe rreze GJalices tekm grykasa e vanave Oxhaku i lart i mbetur jetim pa pjeset e tjera te ish Uzines se bakrit Rexhepaj , kush e pat ndertuar dhe kush e shkaterroi per ti marrur pjeset e metalta per shitje e karp = Hajdutet e Sali Bishes pjelle e te cilet dukesh edhe ti me ate fjalor prej serbofili .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(7)
 3. Lumjani thotë:

  Nuk ka asnje tendence per te njollusur UCK po kriminelet duhen treguar me gisht,sidomos ato me indoktrinim marksist,c ka ishin kreret e UCK.I kam pa vete ne zonen e Hasit,Shipni,ushtaret qe nderonin me grusht si komunistet.Prej atyre pritej c do gje.I k njofte mire ne Kukes Azem Sylen,Kadri Kryeziun e Masar Shalen.Ishin kominista te kuq flake para se me qene luftetar.Ne nje udhetim prej Morini ne Kukes ne kohe te luftesKadri Kryeziu shprehej se Berishes e Rugoves do ju a blujme kocat ne mulli te drithit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(1)
 4. Avniu thotë:

  Eshte shume e quditshme e gjith kjo perpjekje per ta njollosur UCK-në,dhe ate nga disa qe veten e quajn patriot

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(6)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...