Published On: 15 Maj, 2016

KUSH I KA DOSJET E SHPËTUARA TË UDB-së (SPB-së)?

 

Sefedin Krasniqi
Pas luftës, edhe nëse ka paguar Beogradi, prapë fajtorë janë ata që e kanë kontrolluar terrenin në Kosovë. Në këtë rast i bie që SHIK-u, i cili edhe ashtu ia ka “marrë me thasë dosjet Beogradit”. Në ato dosje sigurisht ka gjetur nëse Beogradi ka përgatitur vrasje në Kosovë dhe është dashur t’i parandalojë. Por, Beogradi s’ka pasur nevojë më të shpenzojë fonde të vetat pasi “thesarin e shkolluar” që ta vazhdojë punën e kishte lënë në Kosovë. Pjestarët e këtij “thasari” dashmë dihet se iu kishin nënshtruar padronëve të rinj të SHIK-ut. Përveç informatave që SHIK-u “ia ka vjedhur Beogdarit”, ka pasur edhe dosje tjera të cilat kanë shpëtuar nga bombardimet e NATO-s dhe gjindeshin në ndërtesën e SPB në Prishtinë – gjysëm të djegur. Kadri Veseli e di sesi i kanë rënë në dorë dhe e di shumë mirë ku i ka arkivuar (strehuar). Mu për këtë sa herë është folur për ligjin e lustracionit në KS, asnjëherë askush nga politikanët nuk e ka pranuar, madje as Adem Demaçi nuk ia ka dalur ta shtyej përpara. Gjëja më skandaloze që ka ndodhur në Parlamentin e KS, është e vërteta që deputetët e njëres parti në pushtet nuk e kanë votuar ligjin për dhunimin e femrave në KS gjatë luftës. Athua pse?
Pastaj, është rast unik në botë kur dikush thotë sikur Shkumbin Mehmeti (i burgosur) që kërkon të flas sepse ka informata së paku për gjashtë vrasje dhe askush nga Prokuroria nuk shkon ta marrë në pyetje në Dubravë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...