Published On: 13 Janar, 2016

Kush është më ”i poshtër”, Berat Buzhala apo Fisnik Ismaili ?!

Gazetari Berat Buzhala, ka reaguar pas një statusi të deputetit Fisnik Ismaili, i cili e kishte quajtur atë të poshtër, duke thënë se kush është më i poshtër se tjetri, është çështje relative.
Ja reagimi i Berat Buzhalës:
‘’Reagim ndaj nje shkrimi primitiv te Fisnik Ismailit, per mu:
– Ne nje shkrim prej nja 200 fjaleve, deputeti i Vetevendosjes me paska quajt ‘te poshter’ nja 10 here. Shume te poshter. Maksimalisht te poshter. Ultra te poshter.
Se kush eshte me i poshter se tjetri, sipas meje, eshte ceshtje bukur relative. Une njoh njerez qe ty Fis te konsiderojne te tille, sikurse besoj qe edhe ti njeh te tille qe me konsiderojne mu te tille. Familjes tande ti i dokesh i mire – nje pjese te familjes, jo asaj qe e ke braktis – kurse une i dokna familjes time. Po du me thane qe varet prej perspektives.
Ajo cfare me ben me se shumti pershtypje tek ti eshte vuajtja e madhe qe e ke per suksesin e Gazetes Express dhe 1 milion vizitat ne dite. Garant pika te bjen kur i sheh edhe ne Levizje Vetevendosje tuj e lexu tinza. T’hidhet me jau thy… pajisjet. E tille eshte jeta Fis.
Mirepo anash prej studimit te personalitetit te njeri tjetrit do te ishte mire me bisedu per bemat e njeri tjetrit. Perfitimet qe une dhe ti i kemi pase prej kesaj shoqerie, saktesisht prej pareve publike.
Hera e vetme kur une kam perfituar prej pares publike ka qene kur e kam marre rrogen e deputetit. Pike. Aty ka nis dhe aty ka perfundu avantura ime financiare me paren publike. Kam kalu edhe permes nje procesi gjyqesor, per me e deshmu prejardhjen e pasurise time. Pa asnje te njofshem, u skenova prej nje gjykate.
Ne anen tjeter, Fis, ti dhe kompanie jote e keni nje dosje te ngjeshur te kooperimit finenciar me paren publike. E di qe te dhemb: ti je pagu prej PTK’se, prej njerezve te afert me Kadri Veselin, qe tash e shane shume, qindra mijera euro. Apo jo? Ti mendon qe kreativiteti yt artistik ka merituar nje shperblim te tille financiar – rreth 300 mije euro. Ka te tjere qe nuk mendojne ngjashem…
Nese nuk gaboj, kur ti je shperbly prej PTK’se, pra prej pares publike, drejtor ka qene Etrur Rrustemaj, qe konsiderohej fillimisht si njeri i PDK’se. Ti e din Fis qysh kane shku keto pune. Dikush ka intervenu ne komision qe me u vleresu gjenialiteti yt.
E di qe me shume deshire i kishe djege te gjitha fotot me Hashim Thacin, ku shihesh plot entuziazem ne vigjilje te shpalljes se pavaresise. Edhe prej tij i ki çnukë do te mira.
Ne anen tjeter Fis, bukur do pare i ki fshi edhe prej Z-mobile, gjegjesisht Blerim Devollit, kompani kjo qe e ka demtu operatorin publik Vala, ne miliona euro.
Fis, nuk e di a je i poshter, tek e fundit mendimi im eshte jorelevant. E di qe ke qene pjese e zhvatjes se pares publike, sapo te eshte dhene mundesia e pare.

Gjeje te bashkangjitur right now’in e Expressit, sajti ma i lexume ne Ballkan smile emoticon. Ne oret e mbremjes kjo sillet mbi 10 mije.’’
Ndërsa mëposhtë keni edhe statusin e Fisnik Ismaliit:

‘’Dallim mes qytetarit edhe katundarit nuk ka. Ka dallim veç mes të njeriut të mirë dhe krijesës së poshtër.
Berat Buzhala është krijesë e poshtër. Nuk ka hiç lidhje prejardhja e tij gjeografike, pamja fizike, apo besimi fetar, kur në shpirt është i poshtër.
Edhe s’ka titull në akademi, as status n’Facebook e as parfem në botë, që e mbulon erën stërrvinë të një shpirti të poshtër si të Berat Buzhalës.
Kuptone ma qet sen, se u mytën hallki budallë tuj ju ba. Tipi po fiton simpati duke u viktimizue, mbas vjetëve e vjetëve që e dëmtoi këtë shoqni. A din kush për një të mirë të vetme që Berat Buzhala e ka ba, e të cilës ia kemi pa hajrin si shoqni? Nje të vetme.’’./transmeton parrotlla.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...