Published On: 25 Shkurt, 2016

EKSKLUZIVE: Kush është atentatori Tan L. Miku i Hashim Thaçit dhe Edi Ramës? (3)

 • PJESA 3

Tan L., nofka e tij supreme, ishte i maskuar së bashku me dy shoqëruesit sipas dëshmitarëve para se ta qëllonte kolonelin, ai pyeti në një folme me theks të Shqipërisë, cili është Ahmeti?, pastaj e qëlloi në kokë në anën e djathtë, dhe dy herë të tjera pasi u përplas në tokë, ky burrë i dheut, dy metra njeri, dhe nga afër e qëlloi në gjoks e në qafë.

Sipas dëshmitarëve, të gjitha reagimet e tij, të krijojnë idenë se vrasësi ishte një profesionist, me gjithë aktin e vështirë, ai u largua gjakftohtë nga vendi i krimit, ndërsa personi i dytë që i tregoi me të folme nga Kosova: Ky asht?, mezi e mbajti veten dhe sa nuk u trishtua nga të shtënat dhe të rrëzohej apo të bënte ndonjë gjë të paparamenduar. Madje duke u larguar nga vendi i krimit, dorasi sikur me zor e largonte nga vendi i ngjarjes.

Vrasësi, sipas dëshmive, nuk ishte më i gjatë se 1.75 cm, apo ndërmjet 1.70 e 1.75 cm, ndërsa shoqëruesi nga Kosova ishte afërsisht i gjatë sa ministri Krasniqi, rreth 1.85.

Ky madje dukej se e njihte mirë ministrin, bazuar në reagimin emocional të tij. Por, e gjithë drama nuk zgjati më shumë se 2-3 minuta. Kjo sigurisht pasi vrasësi mund të ishte ose një i stërvitur për vrasje, ose një ish anëtar i policisë speciale apo ushtarake. Ai vrau ministrin dhe iku që aty pa provuar të vrasë askë tjetër, thjesht duke shikuar se mos i ngjitej dikush pas apo mund ta kërcënonte me armë.

Para vrasjes, tre të maskuarit kishin kontrolluar për armë dy personat që kishin qëlluar me Ahmetin duke i urdhëruar të shtriheshin në tokë.

Për një kohë rekord dot arrinte policia, por në fakt duket se ajo ishte ngutur që të shkonte atje, jo për të kapur vrasësit,  por për të fshehur provat.


Komploti brendshëm

Dy gjëra që kanë ndodhur paraprakisht dhe për të cilat do të duhej hetim është, se pse atë natë Ahmet Krasniqi nuk kishte truproje në shoqërim, por ishte lënë me shoferin dhe një zyrtar për informim?

Pyetja tjetër është se pse ekipi i sigurisë së kolonelit, 3 ditë më parë ia kishte ndërruar vendbanimin, nga një vend –zonë e sigurt ku ruhej, dhe kishte edhe kamera, në një zonë të errët, pa kamera, dhe në një objekt pa roje?

Kush është atentatori?

Një figurë kriminale që edhe vetë disa herë ishte kërcënuar me jetë dhe të paktën një herë ka përjetuar atentat.

Por, si ata me shtatë shpirtra, ka mbijetuar dhe pas gjysmë dekade vazhdon të drejtoj me suksese bizneset, të cilat zor se janë krejt të tijat.

Çfarë e lidh me Kosovën, këtë atentator?

Duket se nuk ka gjasa që ta lidh ndonjë ndjenjë besimi dhe miqësie me vlerë. Është e kaluara e përbashkët tragjike, që e lidh këtë person me Kosovën nëpërmjet fytyrave politike.

Kur vrasësi mbet i plagosur në nj atentat në Shqipëri, pista e parë e hetimit sipas policisë atje, citonin mediat në Shqipëri, se ishte viktimë e konfliktit në Kosovë, “ka të bëjë me konfliktet e mundshme që Tan L. mund të ketë në Kosovë, madje përkrah njerëzve të njohur të këtij vendi, si Kryeministri Hashim Thaçi”.

Pra, atentati kishte ndodhur pikërisht në kohën e kulmit politik të Thaçit, por gati një vit pasi që ky i kishte qëndruar afër atij në zgjedhjet e asaj kohe.

“Person i besuar dhe mik i ngushtë i Hashim Thaçit”, e përshkruanin zyrtarë të PDK-së.

Alibi apo gënjeshtër e Ibrahim Kelmendit

 

Në anën tjetër Ibrahim Kelmendi, i akuzuar si nxitësi madje kryesor për heqjen qafe të kolonelit Krasniqi, është deklaruar se ai nuk ka qenë fare në Shqipëri, pasi ndodhej në një udhëtim në perëndim në kërkim të armatimit. Por, në fakt askush nuk e akuzon atë se ka shtënë me armë, përkundrazi, ai është i akuzuar si kurdisës dhe porositës i vrasjes, dhe për ta bërë këtë, nuk ishte e nevojshme të ishe fare në Shqipëri, pasi mesazhi mund të jepej edhe i koduar.

“Rreth tre javë para atentatit e deri dy-tre ditë pas atentatit, nuk isha fare në Tiranë. Isha në udhëtim larg Europës, i shoqëruar nga një ushtarak i Shtabit të FARK-ut. Atë ma dhanë, si ekspert për armatim. Është mitrovicali, me mbiemër Kalaveshi. Jeton në Slloveni.


Xhavit Haliti

Xhavit Haliti thotë se është tradhtuar, pra se ai kishte dhënë garanci që Koloneli të vepronte dhe kryente detyrën e tij, porse sipas tij dishka doli jashtë kontrollit.

Por,  për këtë nuk ka alibi, pasi në vrasjen e kolonelit ishte i implikuar vet shteti shqiptarë, ndërsa Xhaviti ishte vetë shteti.

I vetmi që nuk i jepte llogari askujt atje, madje as presidentit të shtetit, as kryeministrit dhe madje as SHIK-ut, Shërbimit Informativ Kombëtar. Madje, atij i raportonin dhe i përkuleshin më frikë edhe ushtarakët, pra, ai ishte vet Zoti në tokë i Shqipërisë.

“E njifsha për Zot mas Zotit, Xhavit Halitin, të më ekzekutonte kur të dontë me dorë të tija”, deklaron gjenerali i Shqipërisë Kudusi Lame.

I vetmi që nuk ka reaguar apo folur për rastin deri më tani është Thaçi! SHQIPTARI.EU
BOTIMI DHE RIBOTIMI I KËTIJ SHKRIMI NDALOHET PA MARRËVESHJE ME REDAKSINË E SHQIPTARIT.EU!

LEXONI EDHE PJESA 1 dhe 2 :

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-ministrin-e-luftes-kolonel-ahmet-krasniqin-e-vrau-artan-l-per-300-mije-marka-video/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-vrasesin-e-kolonelit-tanin-e-paguan-me-300-mije-marka-ibrahim-kelmendi-hashim-thaci-dhe-xhavit-haliti-video/

http://www.shqiptari.eu/i-tmerrshmi-kudusi-lame-le-te-tregoje-bujar-bukoshi-ku-i-coi-54-milione-dollaret-xhavit-halitin-e-njihja-per-zot-video/

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Për të fshehur provat për hapjen e dosjeve, duhët të japin llogari; Fatos Nano, Fatos Klosi, Rexhep Mejdani, Kudusi Lame dhe Xhavit Haliti cili u ka dhënë para sa kanë dashur ata. Sa për Ibrahim Kelmendin, ai është i dyshuar për shumçka që nga vitete 1980-ta,pa dyshim edhe gjatë luftës nuk ka lënë guri pa levizë, gjithëherë në kontekstin më negativ, si një përçarës e gënjeshtar i madh, po që nuk është i vetmi..! Edhe ish presidenti dhe kryeministri Sali Berisha, u tregue burr i lig, që nuk i hapi dosjet asnjëherë për hetimin e vrasësve të Kolonel Ahmet Krasniqit, Ali Ukës, Ilir Konushevcit e të tjerë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
  • Qendrim Hoxha thotë:

   Salihu I Berishve ka qene nxanun ty ble nafte prej Arkanit dhe Marko Millosheviqit… Shume borxhe te pashlyera ka burri I Sllobodankes ndaj kesaj Kosove.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Qendrim Hoxha thotë:

  Heu! Kaq shume iu paska frikesu Kol. Ahmetit saqe ASNJERI s’paska guxu me I dal para. Madje neper bote paskan ik! E paskan gjet nje mjerim te Shqipnis qe nuk e ka njohur as si duket Koloneli. Kur thoshte Jugosllav Petrushiqi “Mi kane shit planet e luftes” e mendoja si propagande. Hajde Gjykata Speciale, ardhesh si vera… Ahmeti jetoj e vdiq si hero. Xhaviti, Ibrahimi e Hashimi kane me e njek sapunin neper dushat e Holandes, qe tybe kane mu qfry ugandezt ne ta sikur ne pufa te Ravenit… ia kujtoj cdo LPK-isti qe tenton me m’repliku qe hetimet e Kforit lidhur me krimet e tyre, jane online dhe jane deshmitare shqiptare qe treguan si u masakruan vajzat 15 vjeqare shqiptare ne Kukues. Kshtu qe palone, ma mire, se m’qitni pune mi perkthy tana. LUM KOSOVA QE PATEM HEROIN AHMET KRASNIQI. Pdk-ucave urime presedniku qe sot e legalizon Gjykaten Speciale. Ne quz krejt per 1 vjet, siq ka thene dhe vet Xhaviti ne nje darke synetie, I dehur: “Kurgjo s’ju ka gjet juve, cka na ka gjet neve”… perhajr bushtrat e Rusise.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...