Published On: 1 Prill, 2016

Kush e zhdëpi dajak Xhavit Halitin, kush e vuajti këtë?

 Sinan Kastrati

Xhavit Haliti, tash nënkryetar i Kuvendit të Kosovës, ishte një nga personat e dyshimtë në demonstratat e 26 Marsit të vitit 1981 në Prishtinë.

Ai rrinte anash dhe lëvizte shpesh, i vetëm në mesin e protestuesve që tash ishin në grupe më të vogla, kryesisht të afërm, prandaj edhe nuk ishte e vështirë që të dallohej ndonjë protestues i “ri” që vinte sepse, binte ne sy sikur delja e zezë në tufën e bardhë. Biseda që është zhvilluar në mes të Ibrahim Nikqit dhe Xhavit Halitit ka qenë shkas që Ibrahimi i ka ra Xhavit Halitit me një dajak (dru) në krye dhe e ka përgjakur. Ibrahimi me Xhavitin njiheshin edhe më herët, si vendas dhe shpesh vinin bashkë te Muhamet Mahmuti, tezak, në konviktin nr. 3 ku edhe unë banoja. Muhameti është vëllai i Demë Mahmutit, ish referent në Fakultetin Filozofik. Në Fakultetin Filozofik punonin tre Dema: Demë Feta, shef i shërb. të refer. për çështje të student. Demë Mahmuti, dhe Demë Ibërdema, referentë.

Është thënë se Xhavit Haliti kishte nxitur një ”grup të vetin” që të marshote në drejtim të policisë at pasdreke dhe kjo ka qenë arsyeja që Ibrahimi e ka konsideruar se i ka dhënë shkas policisë që të na sulmonte.

Xhavit Haliti në një emision, në Interaktiv, në pyetjen e gazetarit se kush të ka ra, thotë: e kishte qëlluar Xun Çetta. Pra, fajin ia ka emërtuar Xun Çettajt, nga fshati Trubuhoc, komuna e Istogut, i cili më vonë është dënuar me burgim të rëndë.

Ibrahim Nikqi e Rexhepi janë djemtë e Sylë Mehmetit, ish i burgosur politik në burgun e Goli Otokut  

Është përfolur shumë dyshimi se Xhavit Haliti është hakmarrë rëndë dhe shumë keq kundër vëllezërve Ibrahim dhe Rexhep Nikqit, djemtë e Sylë Mehmetit ish i burgosur politik në burgun e famshëm të Goli Otokut. Ata, Ibrahimi dhe Rexhepi duke u kthyer nga Zvicra, nga mesi i Qershorit 1999, afër Kukësit, në territorin e “shtetit” shqiptar që “kontrollohej” nga UÇK-ja, e cila kishte vendosur një rampë, postbllok, pasi e ndalon Ibrahimin dhe vëllain e tij, Rexhepin, që të dytë, aty edhe i pushkatojnë!

Pra, thuhet se ka qenë Xhavit Haliti me ”njerëzit” e tij, që është hakmarrë kundër Ibrahim Nikqit për shkak të rrahjes më 26 Mars 1981, në demonstratën studentore, para masës së protestuesve në Prishtinë.

Ibrahim Nikqi ka qene i burgosur politik dhe i dënuar me burgim të rëndë e të gjatë.

Më 1998 -1999, Ibrahimi e lë familjen dhe punën në Zvicërr dhe kthehet e vesh rrobat e usharit të thjeshtë, për ta kryer obligimin e për ti dal zot Atdheut, Vendlindjes, Kosovës por jo me xhavitat e jakupat, lpk-në e as me FARK-un edhe pse Ibrahim Nikqi kishte besim se vetëm të bashkuar mund ta fitojmë luftën, nëse asaj i prijnë kuadrot me përgatitje ushtarake, me shkolla e akademi ushtarake e jo lpk-ja e mbeturinat komuniste  staliniste e enveriste e me nanosat, klosat e kudusat … .

Ibrahim Nikqi e vëllai Rexhepi u pashkatuan!

Ata nuk e panë ”lirinë”…!  

(Takimi i Ibrahim Nikqit me Kolonel Ahmet Krasniqin, Tiranë 1998, si u njohën ata?  

Ibrahim Nikqi me Kolonel Ahmet Krasniqin është takuar në Tiranë, më 1998 kur Ibrahimi kishte një të plagosur dhe kërkon ndihmën e Ministrit të Luftës të Republikës së Kosovës, Kolonel Ahmet Krasniqit. Gjatë bisedës me Kolonelin, Ibrahimi i tregon se ka qenë në burg, në Dubravë të Istogut, tash Burimi me të vëllain e tij, Behxhet Krasniqin. Koloneli në shenjë nderimi, ia fal një palë dylbi Ibrahimit, pastaj bisedojnë dhe pijnë kafe së bashku, si dy miq të vjetër …

Ibrahim Nikqi ka qenë i dënuar dhe dënimin e ka mbajt me të burgosurit politikë: Behxhet Hajriz Krasniqin nga Zhilivoda, vëlla i Kol. Ahmet Krasniqit; Fetah Berishën nga Drenofci i Zatriqit, Ymer e Ruzhdi Shahinin nga Myzeqina, Shaqir Zenelin nga Prapashtica, Shaqir Shaqirin, Ragip e Shemsi Recicën, Nazmi Berishën, Muhamet Tërnavën, Hilmi Ratkocerin, Xhevdet Sylën, Ahmet Qeriqin, Nezir Fejzën, Ujkan Nikqin, Naser Salihajn, Salih Lukën etj. Me këta katër të fundit, Ibrahimi e kishte aktakuzën e përbashkët dhe janë dënuar në të njejtën kohë.

Ibrahim Nikqi nuk ka pas raporte të mira me Ibrahim Kelmendin e Xhavit Halitin dhe nuk i ka takua asnjë organizate politike e ushtarake e as një krahu” ushtarak, FARK-ut as uçk-së. Ka ardhur nga Zvicra dhe ka luftuar si ushtar i thjeshtë dhe si shqiptar i ndershëm dhe kjo mund të jetë shkasi (tjetër, sipas asaj që flitet) që Ibrahim Nikqi pushkatohet. Sipas të tjerëve, Ibrahimi është torturua deri në vdekje. Asgjë nga dokumentacioni dhe gjësendet e tjera që i ka pasur nuk i kanë mungua. Kjo tregon dhe është një dëshmi tjetër bindëse se vrasja e Ibrahimit ishte një vrasje e porositur.

probleme

Për këtë dinë dhe duhet të flasin ata që e kishin marrë përgjegjësinë për “udhëheqjen” e “luftës” e “çlirimin” e vendit, nëse nuk janë vetë dorasit, lahperët e lpk-së.

Behxhet Krasniqi thotë se me Ibrahim Nikqin nuk i kemi humbur kontaktet, edhe pas burgut. Herën e fundit me Ibrahim Nikqin jam takuar në stacionin hekurudhor në Fushë Kosovë, më 1991, kur ai po shkonte për studime të mëtutjeshme të ekonomisë menaxheriale në Zagreb. Por edhe në Zvicër sa ka qenë, kemi fol me telefon shpesh si dhe kur është kthyer në Tiranë, e është takua me Ahmetin.

Pas vrasjes së Kolonel Ahmetit Krasniqit, Behxheti, vëllai i vetëm, më i vogël i Ahmetit e hap të pamen në Gjermani. Përveç të tjerëve për ngushëllime e kanë thirrur edhe Azem Syla (e pastaj) e Xhavit Haliti.

Pasi i shpreh ngushllime Behxhetit, Xhavit Haliti i thotë: “Unë Behxhet jam në gjendje me të bë be, jo me 24 por me 48 pleq, që nuk kam dorë në vrasjen e vëllait tuaj, Ahmet Krasniqit”!

Unë me Ibrahim Nikqin, nuk jam takuar që nga 26 Marsi i vitit 1981. Ajo ditë ka qenë dita e fundit….!

“Shqiptari për një argat e len gjakun pa marr” (pop.)

Në Zvicërr, më 1992, Xhevat Durmishi e kish takua Ibrahimin dhe kishin bisedua. Nuk di a ka pas Xhevati ndonjë adresë të Ibrahimit a jo?

Unë nuk kam pas as numër të telefonit e as adresë të Ibrahimit. Pra, me Ibrahimin nuk kemi folur e nuk jemi parë qe 35 vjet.

Ibrahimit, i qoftë i lehtë dheu i Kosovës!  / Vijon/ SHQIPTARI/EU

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Dukagjini thotë:

  Eshte e vertete qe Xhavit Haliti nuk eshte rrahur nga Xune Qetta perkundrazi mos te ishte Xuni Xhaviti nuk do ishte ne mesin e te gjalleve.Ngjarja ka ndodhur pas barakes nr 3 ne qendren e studentev.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Në vend të një komenti:
  http://www.info-cetta.com/modules.php?name=News&file=article&sid=20

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...