Published On: 25 Gusht, 2016

Kush e vrau shpresën për të jetuar? Po, vendimet hazarde për Demarkacionin e Asociacionin kush i mori?

 

Bajram Mjeku

Vendimet hazarde për Demarkacionin e Asociacionin, për telenovelën Pronto dhe zaptimin e shtetit, nuk i kam përcjellë as edhe një herë të vetme. As jam paragjykues, as inferior. Kam punuar gati një dekadë në Qendrën për Informim të Kosovës dhe të gjithë i njoh si paren e kuqe.
Në vitet tetëdhjetë, njëri nga shkrimtarët e rrallë që vizitonte bardin e poezisë shqiptare Lasgush Poradeci, ishte shkrimtari Ismail Kadare. Poradeci gjithë jetën e shkoi i anatemuar nga regjimi komunist. Anatemohej miku më i mirë i Fishtës e Asdrenit, Çabejt dhe Nolit, më saktë i themeltarëve të shtetit, kulturës dhe identitetit shqiptar!
Në njërën nga vizitat, Lasgushi i tha Kadaresë:
– Kur e dënuam me 80 vjet burg Vinçens Prenushin, ai ishte 76 vjeç!
– Ju thatë “e dënuam” në mos gaboj? Atëherë e futni edhe veten në dënimin e tij?, – pyeti i habitur Kadare.
– Sigurisht, poeti përgjigjet për çdo gjë!, – u përgjigj Poradeci.
Dialogu midis dy gjigantëve të letërsisë shqiptare, simbolizon më së miri se duhej të merrnin përgjegjësinë intelektualët dhe gjithë shqiptarët andej e këndej kufirit. Nuk lëvizën vendit as kur u ekzekutua Vinçens Prenushi e At Anton Harapi, as kur u zhdukën dhe u ekzekutuan qindra intelektualë shqiptarë, që kishin mbaruar studimet në Evropën e qytetëruar. Njësoj bëjmë sot veshin e shurdhër nga korrupsioni dhe krimi i organizuar, nga shkatërrimi i sistemit arsimor e shëndetësor dhe nga gjithçka që pati vlerë për të ardhmen e fëmijëve tanë.
Nuk u tunduan as Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, as Universiteti i Prishtinës dhe as Parlamenti e Qeveria e Kosovës, pasi dalzotësit e tyre janë shitur, sepse edhe ne i lejuam për t’u shitur.
Heshtja përballë së keqes është krimi më i madh dhe jemi fajtorë të gjithë. Unë, Ti dhe gjithë të tjerët…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...