Published On: 24 Mars, 2016

Kush e vrau Rexhë Osajn, kush e porositi ekzekutimin?

 • rexha4
 • Majori Ramabaja thotë se Rexhë Osajt i dedikohet edhe një meritë e madhe për tërheqjen e trupit të Rrustem Bruqit nga oborri i shtëpisë bunker në Betejën e Loxhës, i cili me mund e tërhoqi zvarrë.

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/tri-kryenecesite-e-ibrahim-rugoves/

http://www.shqiptari.eu/historiani-butka-ja-cfare-krime-ndaj-shqiptareve-ka-bere-fadil-hoxha/

http://www.shqiptari.eu/misteret-e-antikitetit-iliro-shqiptare/

Dy vëllezër të familjes Osaj, u vranë për shkak të bindjeve politike, për shkak të mbështetjes së presidentit Ibrahim Rugova, bindjeve të lira politika për të mirën e shqiptarëve. I pari u vra Rexha, së bashku me tre bashkëluftëtarë kur sapo ishin futur në Kosovë, duke u kapur peng nga forcat që drejtoheshin nga Ramush Haradinaj, për çka më vonë u dënua me disa vite burg vëllai i tij Dauti. Në rrethana ende të pazbuluara në vitin 2006 u vra edhe vëllai tjetër, Afrimi, një hero ushtarak tjetër i kësaj familje. Heroi Rexhë Osaj nga De- çani, i cili disa vite para luftës ishte në Gjermani, ndonëse kishte shkuar për të vdekur në Rrafshin e Dukagjinit në Betejën e Loxhës, megjithatë Rexhën nuk e mori lufta, por e “shpërbleu” liria me plumba mbas shpinës. Rexha u vra në ditën e fundit të çlirimit, pikërisht në kohën kur hynë edhe ushtarët paqeruajtës në Kosovë, forcat e KFOR-it në Qershor të vitit 1999. Rexhë Osaj, njeriu që kishte shkuar në mënyrë vullnetare për të luftuar dhe vdekur për vatan, çuditërisht i kishte shpëtuar vdekjes, vijës së frontit, sfidave, plumbave të armikut dhe pamjeve të trishta, por ai fatkeqësisht nuk i shpëtoi lirisë. Por, përveç vrasjes kundërshtarët nuk u mjaftuan me kaq, nuk ia njohën as statusin e veteranëve, vëllait Afrimit. Ndërsa, Rexhën e kanë shpallur veteran si anë- tar të shtabeve lokale, në të cilat kurrë nuk ka bërë pjesë, këtë e konfirmon edhe majori Nazif Ramabaja. “Rexha kurrë nuk ka qenë pjesë e strukturave të shtabeve lokale, por të brigadave të ministrisë së mbrojtjes 134 “Jusuf Gërvalla” në Prapaqan dhe “Mërgimi” në Mamuras të komanduara nga kolonel Tahir Zemaj”, thotë Rambaja, zëvendës i kolonel Tahir Zemajt.
E gjitha familja sot jeton jashtë Ndonëse i kishte parë më sytë e tij nga afër gjithë skenat e tmerrshme të luftës, miqtë e tij të vrarë përmbysur mbi tokë, ai asnjëherë nuk u dorëzua. Edhe në momentet e fundit të breshërisë së plumbave të armikut, ai rrezikoi jetën e tij, duke tërhequr zvarrë shokët e tij të vrarë, vetëm e vetëm që ta kishin një varr mbi kokë. Ai ishte mik i vërtetë edhe me Kolonel Tahir Zemajn, në Berlin të Gjermanisë. Tani e gjitha familja e Rexhë Osajt, jeton jashtë Kosovës, pasi atij ia vranë edhe vëllanë Afrim Osaj,n në vitin 2006 në Deçan, dhe kurrë nuk u zbuluan vrasësit e tij. Po ashtu as policia e Kosovës, kurrë nuk rihapi hetimet për vrasjen e Rexhë Osajt nga Deçani, ndërsa për vëllanë e tij Afrimin, ishin të mbyllura që në fillim.
Majori Nazif Ramabaja tha se kur flasim për Rexhë Osajn duhet t’i zëmë në gojë këto epitete për të cilat shquhet edhe gazetari Idriz Morina: Guximin, trimërinë, solidaritetin, lojalitetin. “Rexha shquhej për përgatitjen dhe pranimin e njësiteve operative të brigadave 131, 133 dhe 134 të udhëhequra nga kolonel Tahir Zemaj, gjatë marshimit dhe kryerjes me sukses të fazës së tretë, ardhjes në Isniq”, thotë Ramabaja. Ai thotë se përkujdesja dhe logjistika e cila ju ofrua njësiteve operative dhe zbatimi me përpikëri i urdhrave të dhënë nga komandanti Tahir Zemaj ishin vetëm disa nga elementet, të cilat e karakterizojnë trimin Rexhë Osaj. “Rexha ishte aty ku kërkohej nevoja dhe ndihmonte bashkëluftëtarët në kushte dhe rrethana të jashtëzakonshme. Ai njihej si person, i cili bënte tërheqjen e të vrarëve duke e rrezikuar veten, madje shpeshherë u gjet në situata të palakmueshme, edhe pse kurrë nuk diti të zmbrapsej pa e kryer punën.
Pra, tërheqja e Adem Ukëhaxhajt, i cili ishte dërguar nga vetë ministri i mbrojtjes Koloneli Ahmet Krasniqi për ta përgatitur terrenin, informuar popullatën e Rrafshit të Dukagjinit se do të hynte në Kosovë shumë shpejt me njësitë operative, Ademi këtë e bëri me një syçeltësi dhe profesionalizëm të veçantë”, thotë Ramabaja. Sipas tij, Rexhë Osaj ishte një person human dhe bujar, një person shumë komunikativ, i cili dinte të bënte edhe shaka, por edhe të merrte urdhra dhe t’i zbatonte ato. “Gjatë një kthimi nga Malisheva ku kryente punët e logjistikës u takuam në Krushec. Rexha u ndal me kamionin e tij që ishte duke kaluar andej dhe më përshëndeti siç dinte ai, me një shpejtësi dhe zë të thekshëm. Më pa se unë isha djersitur për së tepërmi, prandaj e ndali kamionin, doli jashtë dhe e hoqi bluzën e tij nga trupi, dhe ma ofroi mua: Ja merre, veshe ti komandant se kjo që e ke ti tani të është lagur. Më la përshtypje gjesti i tij njerëzor e tejet bujar dhe aty bëmë edhe ndërrimin e bluzave, dhe me vete thashë: “A thua ç’është me këtë luftë- tar që në çdo situatë gjendet gjithë andej”, thotë majori Ramabaja. Ai thotë se Rexhë Osajt i dedikohet edhe një meritë e madhe për tërheqjen e trupit të Rrustem Bruqit nga oborri i shtëpisë bunker në Betejën e Loxhës, i cili me mund e të- rhoqi zvarrë, por të paktën nuk e la Rrustemin e vrarë, aty mbi tokë. “Rexha i përballoi të gjitha furtunat, dhe në mënyrë të padrejtë u vra pas çlirimit, apo pas hyrjes së forcave të NATOS në Kosovë.
Prandaj vepra dhe figura e tij, do të jetojnë sa të jemi gjallë”, thotë majori Ramabaja.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Xhelal Ferizi thotë:

  Ibrahim kelmendi TE CILIT I SHMANGESHA VAZHDIMISHT-sepse q e ne fillim sa po erdha ne azil strehim politik ai dhe klika e tij fare nuk me pelqenin edhe pse ne levizjen popullore kishte plot shqiptar njerz te mire e patriot por ishin te manipuluar nga kreu dhe klokat e qarqet e ndryshme individ karrierist dhe nuk me pelqente rrshtimi ne ate parti – Ne ato kohra ne gjermani i shmangesha qdo lloj antarsimi ne ket parti dhe kreut te tyre – dhe me perjashtim te dy tri takimeve ne nje shoqate kulturore shqiptare qe ishin takime rasti por jo bashkpunimi ose kordinimi ose antarsimi – ashtu si te them isha spontanisht aty qellova ku ai ibrahim kelemndi vinte aty dhe dhe sillej rrotull -merrte informata dhe pyeste e shqyrtonte ndonje mundesi per te me fute ne antarsi ne levizjen popullore -por gjithmone indirekt nepermes te tjerve -por asnjeher nuk pranova kursesi – te jem antar i asaj partie – sepse nuk kisha besim ne te ne ate parti – as ne e kreun e saj – e a sne ftyren e tij personale sepse nuk me pelqente as ne qendrim dhe isha i bindur se te ky njeri mshefej diqka negative – e as ne ideologijne e tij nuk besoja por as ne partine eldk s nuk ndejta .-por as ne levizjen popullore nuk u antarsobva kurr asnjeher e ne ate paerti te tyre – atij njeriu nuk i jam bashkangjitur kurr – dhe asnjeher – dhe nuk i besoja – Ibrahim kelmendi siq flitet bashk me mikun e tij Refik hamitin – qe Ibrahim kelmendi e ka dhenderr, ata kan shperrla para te krimit siq flitet ,per ket q e flas nuk kam fakte , po flas me te ndegjueme -por asnji fakt nuk e kam -siq flitet ibrahim kelmendi i ka pritë xhavit halitin me shoqri ate nate mbasi ata disa njerz te lpk s levizja popullore – qe i vriste demokratet siq fliteej -dhe vriste dhe krahun tjeter institucional siq flitej -dhe vriste tjere kundershtar te organizimit politik te shqiptarve siq flitej – por kjo ndodhi edhe me ndihme te srukturave te shtetit vriste shqiptar siq flitej —shqiptar- te asaj kohe- Ata siq flitej e kan vra ahmet krasniqin si q flitet -ata dhe kan dale me tri valigje me marka– siq flitet – dhe per ket nuk kam fakte por siq flitet – Lepekistet jan dal prej r portit te durrsit pa kurfar pasojash siq flitet – ne at kohe dhe jan nise drejt italis siq flitet , I brahim Kelmendi ka qene ne nje far klubi qe quhej Ibe palikuqi -siq flitej ku behej takimi i komunistve majtisto stalinist dhe kjo ideologji e tyre qe ishin disa sipas mendimit tim do komunistuca siq i quaja un ne gjuhen time -ishin disa lloj emituesish te stalinit por ishin disda vogluca te pa kaqik per ide tetilla te niveleve te tilla sepse ishin te pa nivel te arsimimit profesionalist – ishte nje lloj kopje ideologjike disa vogluc e mistreca qe kopjonin disa faqe te ideve te komunizmit dhe modelit majtist -dhe ishin vetem kopje e miladin popoviqve – e dushan mugoshve , a ky refiku miku i ibrahim kelemndit – siq flitej me Naser Idrizin -e disa tjere flitet se kan festuar vrasjen e ahmet krasniqit – kur e kan vra Ahmet kolonelin- te zgjedhurin institucional siq flitej profesionist ushtarak qe mua as ai nuk ma ka mbushe shum mendjen per te kaluaren e tij-sepse gruan e kishte shkine -dhe ishte gjith kohen kuader ushtarak i betuar i ish jugosllavise serbise -por megjithat rrethanat politike kishin ndryshuar -mire po te tille njerz me te kaluar te tilel m,e mire do ishte sikur te mos turreshin neper komanda te larta dhe nese donin ata mund te jepnin ide e kontribute si ushtare e e jo neper hierarki te larta ushtarake te ushtrise qlirmtare -ishte ky nje gabim qe shqiptaret nuk kishin ushtarak me grada te forta te shkolluar ne tjera shtete e me te kaluar te paster -Megjithat keto q e po i shkruaj jan vetem disa si te them mendime te mia te formuluara por pa fakte -nuk e di nes e ja kam qelluar apo jo keto jan vetem fjale q e kam degjuar por nuk e di se a esht e vertete apo esht vetem propagande

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhelal Ferizi thotë:

  E vertetë .Rexhë Osaj ishte trim patriot besnik -e donte fodrt atdheun -i urrentes serbet -ka qene me pare ne suedi i shquar per guim eveprim -pastaj ne gjermani – e ku do ka qene veprimtarë e trim -nji djale bujarë shqiptar i vertetë -dhe me ka bërë shum per vete si shum i veqant dhe interesant nje nacionalist i edukuar por kombtar dhe i formuar ne nje lloj kavaleri dorelire dhe shpirtmire njeri shum fer i drejte qysh ne ate kohe kishte makina te forta dhe ishte i armatosur – Ai ishte nje djathtist i madh -dhe nuk i donte majtistet as komunistet cinik as dinak komunistet eeger e te pa bese te pa atdhe te pa fe – ishte i bindjes djathtiste edhe pse shum her r zhgenjehejj nga disa njerz por praps e prap ai ishte i veqant e kishte krijue zoti dhe vetem ndonje i lig i pa burreri mund ta urrente ose te ja kishte inati -sepse ishte edhe i zoti si burre e si trim – dhe i ndjenjave te tilla i orientimit djahtist me shpirte -shqiponjen e diamntit me gure te veqant te shtrejte se hiqte kurr nga qafa ku e varte dhe e mbante me aq ndjenja e dahsuri si shqiptar i vertet besnik — Ai e urrente komunizmin – dhe me kohe ishte ne shenjester te majtistve jo te vegjelise majtiste te popullit por te kreut tradhtar e tinzarë qe ishin shum pas shpine e dyftyrsha te atij kreu karrierist majtist klanore te kreut injorant –sepse nuk kishte bire nene mbi dhe i qfar do partie q e mund ta urrente Rexhen sepse Rexha per nji munut me bujarine e drejtsine e tij dhe e kishte fale i madhi zot ai te bente per vete dhe ta jepte edhe shpirtin kur dikush ishte ne nevoje e ne rrezik -Komunistet majtist ata I quaj majtist -dhe injorant -te cekt -sepse ata gjithmone e kishin ne plan me qite pushke ne vlla ma teper se ne shka -e donin primatin-dhe ishin jo tolerant -ne nje far menyre ideologjik banditesk -ne eme rte atij modeli pa dhimbje mund te vrisinin shqiptarin qe nuk ishte i nenshtruiar me ata – dhe qdo kend qe nuk ishte ne vathen e tyre donin ta hanin— si ujku ose si dhelprat- qe hanin pula naten -Rexha ishte djale azgan e djale dai djalosh shqiptar -qe kur e qitte plisin nje sy ishte qorr ilaz e trim -shqiptarve ju ndihmonte dhe ishte ne lidhje te hershme me shum veprimtar te kesaj bindje e rreshtimi te se djathtes .Rexha e donte ballin kombtar- beslidhjen demokratike shqiptare- e me kohe ka qene ne kundershtim kunder se ashtuqajtures levizje popullore -ai gjithmone ishte kunde r qdo lloj organizate te majte politike- dhe hapur -prandaj me kohe nuk i donte asnjeher as ai si donte ata por as ata se donin Rexhen –POR REXHA NUK ISHTE KUNDER VEGJELISE AS AZYTE SHQIPTARVE QE ISHIN NE LEVIZJE TE RRSHTUAR POR ISHTE KUNDER BERTHAMES SE KESAJ IDEJE E KUNDER DISA TRADHTARVE ATY -Rexha shum njerz te organizatave TE DJAHTIZMIT ATDHETAR i financonte VET I NDIHMONTE – VET kryetarin e beslidhjes demokratike shqiptare- e dergonte me para te veta disa her edhe ne uashington pe r te perfqsuar interesat politike te shqiptarve -sidomos sa e s aher e ka financuar zotri Emil kASTRIOTIN – EMIN FAZLIA – DREJTUESI I KESAJ PARTIEBESLIDHJA DEMOKRATIKE PER GJITH MERGIMIN -POR REXHA ISHTE TRIM -DHE DORE LIRE- AZGAN PATRIOT -E NDIHMONTE NJERZ – ISHTE I SHOQERUESHEM DERI NE AT MASE – SA TE BENTE PER VETE PER NJI MINUT- ISHTE NJERI Q E NUK PRISHEJ AS PER G JAK SI I THONE NJE FJALE POPULLORE -EDHE SIKUR TE SHKRUAJ AQ SHUM PER REXHEN —ME DUKET SIKUR NUK NGOPEM SE SHKRUARI -NE BENIM PLANE POLITIKE NE AT KOHE —UNE ISHA AKTIVIST POLITIK PER QESHTJE KOMBTARE– M;E PERVOJA QE NGA VITI 1976 -NE AT VIT PER HERE TE PARE I DENUAR POLITIK NGA GJYGJI ISH JUGOSLLAV — PASTAJ NE VITIN 1981 SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATVE TE MITROVICES ME RRETHINE — KU U DENOVA 9 VITE BURGJE— SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATVE -DHE KISHA PERVOJEN E FORTE -PERVOJE SHUM TE PERJETUAR -E JO SI DISA KARRIERIST FALCO TE PA NATYRSHEM Q E S KISHIN PROVUAR A S GJE NE JETE -DHE SA PO KISHIN PA NJE POLIC SERB NE RRUGE PA ASNJE PROVE E PERJETIM KISHIN IKUR NE GJERMANI -DHE DONIN TE BEHESHIN MBRETER E SULLTANA – NE AT E KOHE ISHA I NJOHUR EDHE GJERMANET DHE ME ISHTE PRANUAR AZILI POLITIK NE GJERMANI -MBI BAZENE FAKTEVE -DHE VEPROJA SI AKTIVIST POLITIK– PER MOBILIZIM POLITIK E UNITET KOMBTAR – -GJITHMONE PERPIQESHA TE MOS KRIJOJ PERQARJE E ANTIPATI E NDASI NE MES TE BINDJEVE TE NDRYSHME GRUPORE E POLITIKE POR TA BASHKOJ POPULLIN SHQIPTAR KUNDER ARMIKUT SHKJA -POR LEVIZJES POPULLORE AS UNE ASNJEHER NUK JU NEN SHTROVA : DHE ATA PASI U MUNDUAN TE ME FUSIN NE KTHETRA DHE ME DHELPERI NE RADHET E TYRE – E UN FILLOVA TE FLAS KEQ PER LLOJIN E ASAJ IDEOLOGJIE TE RREZIKSHME ANTIKOMBTARE – DHE PASOJAT Q E MUND TI KET KOMBI NGA AI MODEL I RREZIKSHEM-I DEMASKOJA – KU FARE NUK KISHA SIMPATI PER DISA KARRIERIST TE KREUT TE ASAJ LEVIZJE- U DISTANCOVA NGA ATA -POR POPULLIN E THJESHTE KU DO E AFROJA – DHE TE GJITH ATA SHQIPTAR QE MEDONIN TE GJITH PA HILE PER ATDHE VEGJELIA – PA MVARSISHT S E KUSH NE QFAR PARTIE ISHTE – E KAM FJALEN TE THJESHTIT -POR JO TE KREU KARRIEIRIST TE CILET EDHE MUA ME SHIKONIN ME INATE -POR MEQENSE KISHA KAPITAL TE FORTE TE VEPRIMTARISE SE TE KALUARES ME MUA ISHIN SHUM TE KUJDESSHEM SEPSE POPULLI KU DO NE GJERMANI SI NJE MAGNET ME RRETHONTE E ATA KESAJ I TREMBESHIN – -KESHTU QE UN ISHA NE KUSHTE SHUM TE VESHTIRA EKONOMIKE DUKE VEPRUE -NE KETO RRETHANA VEPRIMI AKTIV- E KAM NJOFTE NDER SHUM ATDHETAR TJERE EDHE REXHEN — DHE AI ME DONTE AQ SHUM – AQ JASHTZAKONISHT AQ FORT SA QE KUR ME PERQAFONTE ME SHTRENGONTE – AQ FORT – E AQ SHUM EMOCIONOHEJ – KUR ME PAU E M NDJEU DUKE FOLE PER HISTORI PER VARGJE PER ATDHE -KUR RECITOJA VARGJET E KRIJIMTARISE TIME ATDHETARE ETE GJERGJ FISHTES ETJ – DHE INTEPRETIMIN TIM NEPER TUBIME ATDHETARE -REXHA U FORMUA NE BINDJE DHE NDAJ MEJE KISHTE JO VETEM RRESPEKT E BESIM TE PA KUFI -POR ISHTE NE GJENDJE ME LUFTUE ME ATA KUSH DO Q E DO TE ME RREZIKONTE OSE DO TE ME PREKTE– VET THOSHTE DHE EPAT SHPALLUR HAPUR SE ISHTE NE GJENDJE ME QITE PUSHKE PER MUA -KETE E DIJNE TE GJITH – PRA AI KRIJOJ BESIM DHE U BIND NE ATDHETARIZMIN TIM E BESNIKERINE -SEPSE NE NUK ISHIN KOMUNIST TE PA BESE -ME DONTE FORT SA Q E NUK E SPJEGGOJ DOT ME FJALE -E ME QFAR DO LLOJ SPJEGIMI -KISHTE NJE SIMPATI AQ TE MADHE KUR SHPREHESHA PER HISTORINE E QESHTJEN KOMBTARE NEPR LIGJERIME STE I MBUSHESHIN ME LOT PREJ ATDHETARI E ME PERQAFONTE SI VLLA -AQ SHUM KISHTE BESIM TE MADH DHE BINDJE ATDHETARE – AQ SHUM NE MUA -SA Q E PO TE ME RREZIKONTE DIKUSH – OSE SA DO PAK DIQKA DIKUSH- OSE TE ME SULMONTE DIKUSH REXHA REXHE OSAJ AI MENJIHER DO TA KAPTE PUSHKEN PER MUA JAM I BINDUR -SEPSE NJE RAST I TILEL KA NDODHE SI PROVE E VERTET -PRANDAJ REXHA KUR TE THOSHTE SHOK E MIK E VLLA JEPTE JETEN DHE ISHTE NE REAGIM E DHE NE SITUATE TE KACAFYTEJ ME QDO KEND PER MUA- ME KISHTE SI NJE LLOJ KULTI ME DONTE SI VLLA – SI SHUM TE TJERE PATRIOT SHQIPTAR – DHE BESONTE NE GJITHQKA QE UN FLISJA PA PIKE DYSHIMI -BESONTE NE VLERAT E NE PATRIOTIZMIN NE E HISTORINE- Q E E SPJEGOJA – KISHTE NJE DASHURI TMERRSISHT VLLAZERORE PER MUA -DHE ME THOSHTE- DESHIRA DHE EDNRRA IME ESHT TE ME SHOH PRESSIDENT KOSOVE- E UNE QESHJA -PSE PO QESHE ME THOSHTE E KAM SHUM SERIOZISHT – -NUK ISHTE REXHA I VETMI Q E ME DONTE DERI NE AT MASE – POR ME MIJA E MIJA SHQIPTAR E PATRIOT ATDHETAR -PRANDAJ ME MBUSHEN SYTE ME LOT DHIMBJE – KUR E DI SE REXHA DHE SHUM TRIMA TJERE SHQIPTAR JAN VRA PABESISHT – DHE ATA QE KAM BASHKVEPRUAR ME ATA DIKURE NE VEPRIMTARI – E QE NUK JETOJNE MA -KJO ESHT E TMERRSHME -SEPSE ME NJE PATRIOT AQ TE MADH – E GUXIMTAR ME NDEJTE – E ME KENE SHOK E MIK- NUK ESHT E LEHTE DHIMBJA- KUR E DIN S E TE MUNGON SE SHOKET E MIRE KUR NUK I KE MA TI THAJNE KRAHT -DHE NDJEHESH JETIM — KUR E DI SE AI NUK JETON MA NGA NJIHE RME MBUSHEN SYTE LOT -UN E KAM PAS E LIDHJE EDHE ME SALI QEKAJN – E ME HAFIZ GAGICEN E ME SHUM TJERE PATRIOTA E VEPRIMTAR – TE QESHTJES KOMBTARE -POR RRALLE KUSH ME KA BE PER VETE SI REXHE OSAJ -SEPSE KA QENE KAVALER – E KARAKTERISTIK- DEMOKRAT NACIONALIST ATDHETAR I VERTET BESNIK – DHE PER VEQ ASAJ SI ME NDEJE BURRNORE SI ME HUMOR- SI ME SHOQERI E BESNIKRI- E SI DJALOSH TRIM -AI Q E I THOT VETIT SHQIPTAR – E BUJARE E FISNIK- NUK KISHTE SI MOS ME DASHTE REXHEN – E ME JA PASE INATI REXHES- PER BINDJE POLITIKE -PER VWEQ DISA SMIRZIVE MAJTISTO STALINA- E AS D REQI SE DINTE SE QKA JANA ATA DHE PSE VRASIN ASHTU PAS SHPINE SHQIPTARIN VLLA
  Përgjigjjuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
  juniku thotë:
  Mars 25, 2016 te 12:21 am

  Rexh osaj ka jetu ne ansbach bajern te Gjermanis diku 1992 pastaj para lufte ne gopingen afer Stuttgart ket burr e kom njoftu kur o ardh me na vizitu ne kamp te azilit e kishte degju si ni shiptar nga kosova ishte ne burg ne ansbach e kerkojke emrin mej nimu se harroj kurr i nxurr e nai dha te gjithve ka 20marka ka qen me ni Mercedes 190 te ri ne at koh dhe mu me pyti mas se shumti pasi mori vesh se ish

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. Xhelal Ferizi thotë:

  E vertet .Rexhë Osaj ne suedi ne gjermani e ku do ka qene veprimtar e trim -djale bujarë -dhe me ka bre shum per vete – Ai ishte nje djathtist i madh dhe nuk i donte majtistet as komunistet ishte i bindjes djathtiste dhe i ndjenjave te tilla i orientimit djahtist -e urrente komunizmin dhe me kohe ishte ne shenjester te majtistve injorant -I quaj majtist injorant sepse ata gjithmone ekishin ne plan primatin dhe qdo kend qe nuk ishte ne vatdhene tyre donin ta hanin si ujk ose si dhelprat qe hanin pula naten -Reha ishte ne lidhje te hershme me shum veprimtar te kesaj bindje e rreshtimi .Rexha e donte ballin kombtar beslidhjen demokratike shqiptare e me kohe ka qene ne kundershtim kunder se ashtuqajtures levizje popullore -ai gjithmone ishte kunde r qdo lloj organizate te majte politike nuk i donte asnjeher -Rexha shum njerz te ketyre organizatave i financonte kryetarin e beslidhjes demokratike shqiptare e dergonte me para te veta disa her edhe ne uashington zotri Emil kASTRIOTIN EMIN FAZLIA DREJTUESI I KESAJ PARTIE PER GJITH MERGIMIN -POR REXHA ISHTE TRIM DHE DORE LIRE NDIHMONTE NJERZ ISHTE I SHOQERUESHEM DERI NE AT MASE SA TE BENTE PER VETE PER NJI MINUT ISHTE NJERI Q E NUK PRISHEJ AS PER G JAK SI I THONE NJE FJALE POPULLORE -EDHE SIKUR TE SHKRUAJ AQ SHUM PER REXHEN ME DUKET SIKUR NUK NGOPEM SE SHKRUARI -NE BENIM PLANE NE AT KOHE UNE ISHA AKTIVIST POLITIK PER QESHTJE KOMBTARE M;E PERVOJA QE NGA VITI 1976 PER HERE TE PARE I DENUAR PASTAJ NE VITIN 1981 SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATVE TE MITROVICES ME RRETHINE KU U DENOVA 9 VITE BURGJE SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATVE -DHE KISHA PERVOJEN DHE ME ISHTE PRANUAR AZILI POLITIK NE GJERMANI DHE VEPROJA SI AKTIVIST POLITIK PER MOBILIZIM POLITIKE UNITET KOMBTAR -GJITHMONE PERPIQESHA TE MOS KRIJOJ PERQARJE E ANTIPATI E NDASI NE MES TE BINDJEVE TE NDRYSHME GRUPORE E POLITIKE -POR LEVIZJES POPULLORE AS UNE ASNJEHER NUK JU NEN SHTROVA DHE ATA PASI U MUNDUAN TE ME FUSIN NE KTHETRA NE RADHET E TYRE E UN FILLOVA TE FLAS KEQ PER LLOJIN E ASAJ IDEOLOGJIE DHE PASOJAT Q E MUND TI KET KOMBI NGA AI MODEL I RREZIKSHEM KU FARE NUK KISHA SIMPATI PER DISA KARRIERIST TE KREUT TE ASAJ LEVIZJE U DISTANCOVA NGA ATA -POR POPULLIN E THJESHTE KU DO E AFROJA DHE MEDONIN TE GJITH PA HILE PA MVARSISHT S E KUSH NE QFAR PARTIE ISHTE E KAM FJALEN TE THJESHTIT -POR JO TE KREU KARRIEIRIST -KESHTU QE UN ISHA NE KUSHTE SHUM TE VESHTIRA EKONOMIKE DUKE VEPRUE -NE KETO RRETHANA VEPRIMI AKTIV E KAM NJOFTE REXHEN DHE AI ME DONTE AQ SHUM AQ JASHTZAKONISHT AQ FORT SA QE KUR ME PERQAFONTE ME SHTRENGONTE AQ FORT E AQ SHUM EMOCIONOHEJ SA Q E NUK E SPJEGGOJ DOT ME FJALE E ME QFAR DO LLOJ SPJEGIMI -KISHTE NJE SIMPATI AQ TE MADHE KUR SHPREHESHA PER HISTORINE E QESHTJEN KOMBTARE -AQ SHUM KISHTE BESIM TE MADH DHE BINDJE ATDHETARE AQ SHUM NE MUA -SA Q E PO TE ME RREZIKONTE OSE SA DO PAK DIQKA DIKUSH OSE TE ME SULMONTE AI MENJIHER ISHTE NE REAGIM E DHE NE SITUATE TE KACAFYTEJ ME QDO KEND PER MUA ME KISHTE SI NJE LLOJ KULTI DHE BESONTE NE GJITHQKA NE VLERAT E NE PATRIOTIZMINE HISTORINE Q E E SPJEGOJA KISHTE NJE DASHURI TMERRSISHT VLLAZERORE PER MUA -DHE ME THOSHTE DESHIRA EDNRRA IME ESHT TE ME SHOH PRESSIDENT KOSOVE -NUK ISHTE REXHA I VETMI Q E ME DONTE DERI NE AT MASE POR ME MIJA E MIJA SHQIPTAR E PATRIOT ATDHETAR -PRANDAJ ME MBUSHEN SYTE ME LOT DHIMBJE KUR E DI SE REXHA DHE SHUM TRIMA TJERE SHQIPTAR QE KAM BASHKVEPRUAR ME ATA NUK JETOJNE MA -KJO ESHT E TMERRSHME -SEPSE ME NJE PATRIOT AQ TE MADH E GUXIMTAR ME NDEJTE E ME KENE SHOK E MIK NUK ESHT E LEHTE DHIMBJA KUR E DI SE AI NUK JETON MA -UN E KAM PAS ELIDHJE EDHE ME SALI QEKAJN E ME GAFIZ GAGICEN E ME SHUM TJERE PATRIOTA E VEPRIMTAR TE QESHTJES KOMBTARE -POR RRALLE KUSH ME KA BE PERVETE SI REXHE OSAJ -SEPSE KA QENE KAVALER E KARAKTERISTIK DEMOKRAT NACIONALIST ATDHETAR DHE PER VEQ ASAJ SI ME NDEJE BURRNORE SI ME HUMOR SI ME SHOQERI E BESNIKRI E SI DJALOSH TRIM -AI Q E I THOT VETIT SHQIPTAR E BUJARE E FISNIK NUK KISHTE SI MOS ME DASHTE REXHEN E ME JA PASE INATI REXHES PER BINDJE POLITIKE -PER VWEQ DISA SMIRZIVE MAJTISTO STALINA E AS D REQI SE DINTE SE QKA JANA ATA

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. juniku thotë:

  Rexh osaj ka jetu ne ansbach bajern te Gjermanis diku 1992 pastaj para lufte ne gopingen afer Stuttgart ket burr e kom njoftu kur o ardh me na vizitu ne kamp te azilit e kishte degju si ni shiptar nga kosova ishte ne burg ne ansbach e kerkojke emrin mej nimu se harroj kurr i nxurr e nai dha te gjithve ka 20marka ka qen me ni Mercedes 190 te ri ne at koh dhe mu me pyti mas se shumti pasi mori vesh se isha i asaj ane i qoft dheu i leht ati trimi e njeriu i drejt qe u mundojke me i nimu te gjithve ..ja ktheft zoti ne at jet deshmorit me zemer
  Te madhe ..lavdi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...