Published On: 31 Janar, 2016

Kush e nxiti provokimin tek Manastiri i Deçanit

Shkodran Imeri

 

Arrestimi i disa personave të armatosur në afërsi të Manastirit të Deçanit, është një akt që duhet përshëndetur dhe përgëzuar efektivet e Policisë se Kosovës dhe pjesëtarët e KFOR-it, për ruajtjen e sigurisë për personelin dhe monumentin historik mesjetar të Manastirit të Deçanit si dhe qytetarët e kësaj rrethine.

Manastiri i Deçanit, është një monument i historisë dhe i kulturës shqiptare, andaj çdo akt i pa pranueshëm ndaj tij, është mos respektim i vet historisë dhe të kaluarës se popullit shqiptar në përgjithësi dhe historisë se Deçanit në veçanti.

Aktet e tilla duhet shikuar se nga kush janë nxitur, nga element të brendshëm apo element të jashtëm, andaj kërkoj nga ana e Policisë se Kosovës, KFOR-i, dhe gjitha instancat e të tjera të sigurisë në vendin tonë që të kryejnë hetimet e duhura dhe të sqarohet deri në fund ky veprim sepse aktet e tilla, nuk duhet etiketuar apo klasifikuar pa u dhënë versioni zyrtar nga organet gjegjëse respektivisht nga Policia e Kosovës, KFOR-i, dhe institucionet e tjera të sigurisë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. ganiu thotë:

    Te gjitha monumentet nga historia e kesaj toke, kalate, gjetjet arkeologjike, murana, objekte fetare, kisha, bazilika, xhami, tyrbe, permendore i takojne kultures, lashtesise se ketij populli dhe derisa populli yne eshte populli me i vjeter i ballkanit, neve duhet te mburremi me te gjitha keto pauri nga lashtesia. Nuk eshte shume me rendesi se ne kishat ortodokse tani kemi disa murgj dhe prifterinj qe mundohen te falsifikojne historine, qe shkaktojne problemi dhe menxyra deri edhe luftera te pergjakshme, sepse jane te etur per gjak. Por shkenca e historise tanime e ka thene te verteten. Kishat ortodokse jane monumente te Kosoves, ato pasurojne thesarin dhe diversitetin e monumenteve historike te popullit tone dhe nuk paraqesin kurrfare rreziku per nje popullate qe eshte 99% i perkatesise muslimane (nese dikush mendon se kishat ortodokse tek ne paraqesin rrezik per shqiptaret muslimane apo katolike). Prandaj duhet ti ruajme ato, sic i ruajten edhe te paret tane. Edhe Kur’ani Famelarete na meson se objekete historike nuk ben te preken, por duhet te ruhen.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...