Published On: 20 Prill, 2016

Kush e kreu sulmin? Video e 11 Shtatorit rindez teoritë

15 vite pas 11 shtatorit 2001, një video e hedhur në rrjetet sociale ka rindezur diskutimin për këtë ngjarje të rëndë.

Video tregon momentin kur avioni i dytë godet Qendrën Tregtare Botërore.

“Sauditët do të paguajnë për këtë,” thotë një komentues.

Një tjetër shton se Bushi e ka inskenuar të gjithën për të nisur sulmet në Irak.

Fakt është se pamjet e kësaj ngjarje vazhdojnë të irritojnë njerëzit.

Video në fjalë është bërë nga Caroline Dries, në atë kohë studente.

Ajo kishte blerë një kamera të re dhe donte të fiksonte pamjet e  qytetit të Nju Jorkut.

Aktualisht Dries është një producente e suksesshme televizive në SHBA.

Atë mëngjes, ajo dhe shoqja e saj, Megan, u zgjuan në orën 8:46, pikërisht kur avioni i parë kishte goditur kullën veriore.

Vajzat e reja nuk e dinin se çfarë kishte ndodhur, ndërsa nisën të filmojnë.

Pikërisht këtu vjen goditja e avionit të dytë, çka shkakton një shok tek vajzat.

“Nuk e dija se çfarë duhet të bëja,” thotë Dries.

Ndërkohë presioni ndaj presidentit amerikan, Barack Obama është në rritje.

Atij i kërkohet që të publikojë dokumentet sekrete të 11 Shtatorit.

Ato mbahen akoma të pahapura nga qeveria amerikane.

Mendohet se në dokumente ka të dhëna interesante për përfshirjen e Arabisë Saudite në këto sulme terroriste.

Mbretëria saudite është një aleate e ngushtë e SHBA.

15 nga 19 atentatorët ishin nga Arabisa Saudite, njësoj si ideatori i sulmeve, Osama bin Laden.

Politikani amerikan, Bob Graham, anëtar i një komisioni që do të hetonte për këto sulme, gjatë një interviste për CBS, dha disa detaje pikante.

Ish-senatori, edhe pse nuk duhet të flasë, iu përgjigj kështu pyetjes së gazetarit, nëse atentatorët janë ndihmuar në punën e tyre: “Po, nga sauditët”./BILD

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...